in , , ,

Bitcoin ve Latin Amerika Arasındaki İlişki Üzerine

Latin Amerika bölgesinde Bitcoin daha yaygın hale geldikçe, bu ülkelerin nüfusları servet yaratmanın ve depolamanın yeni yollarını keşfediyor.

Bitcoin

Bitcoin fiyatı arttıkça ana akımdaki yerini koruma devam ediyor. Fiyat 64,000 USD’nin üzerindeki zirvesinin dışında olsa da, Bitcoin boğaları yakın gelecek için pazarın gidişatı konusunda hala iyimser.

Yükseliş görünümü için birkaç kilit katalizör Latin Amerika bölgesinden kaynaklanıyor. Yani Latin Amerika bölgesi yükselişin kilit etkenleri arasında yer alıyor. Meksika’da, bir kriptopara birimi start-up’ı unicorn girişimi statüsüne ulaştı. Unicorn statüsü 1 milyar doların üzerindeki girişimleri ifade ediyor. El Salvador ise Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı olarak kabul etmiş durumda.

Meksika’da Bitso adlı bir kriptopara ticaret platformu, kısa bir süre önce, girişimin değerini 1 milyar ABD Dolarının üzerine çıkaran ve ona ülkedeki imrenilen ve nadir unicorn girişimi statüsü veren bir finansman turunda kasasına 250 milyon ABD Doları çekti.

Kriptopara birimlerinin ve blockchain alanının doğası göz önüne alındığında, unicorn girişim olarak taçlandırılmak büyük bir başarıdır ve risk sermayedarlarının fonlarını Bitcoin piyasası yönünde yönlendirmeye istekli olduğunun bir kanıtıdır.

Bu arada El Salvador, Bitcoin’i yasal bir ödeme yöntemi yapmak istediğini açıkladıktan sonra bütün dünyanın dikkatini kendisine çekti.

El Salvador’un Bitcoin Israrı

El Salvador, Bitcoin fiyatı yılın en yüksek seviyesinden düşmesine rağmen kriptopara piyasasında parlayan bir nokta oldu. Haziran başında Miami’deki bir Bitcoin konferansı sırasında, El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin, ülkenin Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı yapmak istediğini bir video aracılığıyla duyurması gündemi salladı.

Hükümet, dijital para birimlerine geçiş için ödeme altyapısını hazırlamak için Chicago merkezli blockchain girişimi Strike ile işbirliği yaptı. Başkan Nayib, yurtdışında yaşayan El Salvadorlu vatandaşların kendi ülkelerindeki hanelere havale gönderme sürecini kolaylaştırmanın anahtarı olarak Bitcoin’in yasal bir ödeme aracı olarak kabul edilmesini lanse etti.

Yurt dışında çalışan işçilerin havaleleri ülke ekonomisinin önemli bir parçası ve GSYİH’nın neredeyse dörtte birini temsil etmesiyle yaklaşık 360,000 aileyi etkiliyor. Göçmenler pandemi yılı boyunca El Salvador’a 5.92 milyar ABD doları havale gönderdi. El Salvadorlu ailelere para transferleri akışı, pandeminin zirvesinde, özellikle Nisan 2020’de, işçi dövizlerinin %40 düştüğü zamanda yavaşladı.

El Salvador’un Bitcoin ısrarı, pandeminin zirve yaptığı sırada yardım aradığı kuruluştan bazı potansiyel düzenleyici engellerle de karşı karşıya kaldı. Uluslararası Para Fonu (IMF), Latin Amerika ulusunun Bitcoin’i yasal bir ödeme yöntemi yapma planlarına sıcak bakmıyor ve yasal ve ekonomik sonuçlardan endişe duyduğunu söylüyor. IMF yetkilileri, Bitcoin girişimi hakkında El Salvadorlu yetkililerle görüşmeye devam edecek.

Bu arada, bu Bitcoin ısrarı, ülkeye 1 milyar dolarlık bir kredi programı sağlamaya hazır olan IMF ile El Salvador arasındaki ayrı bir anlaşmaya da mani olabilir. IMF ayrıca pandemi yılı boyunca ülkeye en son talep ettiği krediden ayrı olarak acil durum fonu da sağlamıştı.

El Salvador’un bu değişikliği yapmak için atlaması gereken düzenleyici engeller hala olsa da, ülkenin Bitcoin ısrarı oldukça ciddi gibi duruyor. Sadece bu değil, piyasa gözlemcileri, Orta Amerika’nın en küçük ülkesinin diğer ülkeleri Bitcoin’i benimseme konusunda etkileme potansiyeline sahip olduğunu öne sürüyor.

Sürdürülebilir Bitcoin Madenciliği

El Salvador, yalnızca Bitcoin’in bir ödeme yöntemi olarak kullanım durumunu güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda kriptopara endüstrisinin karşı karşıya olduğu sorunlardan birinin çözülmesine de yardımcı olmak istiyor.

Volkanlar ülkesi olarak bilinen El Salvador, kaynaklarını Bitcoin madenciliği sürecini daha çevre dostu hale getirmek için kullanmayı teklif etti.

Bitcoin madenciliğinin, genellikle kömür gibi kirli fosil yakıtlara dayanmasından dolayı Tesla CEO’su Elon Musk Bitcoin’in çevreci sorunlarını gündeme getirmişti.

Bitcoin, madencilik

El Salvador burada devreye girdi ve Bitcoin madenciliği için enerji açısından verimli bir yol olarak madencilere yanardağ yakıtlı güç satma olasılığını araştırıyor.

Sosyal medya hesaplarına göre, El Salvador’un Bitcoin’i yasal bir ödeme seçeneği yapma kararı, son birkaç yıldır yerel mağazaların bireysel olarak Bitcoin ödemelerini kabul etmesi için çalışan yerel topluluklarla başladı.

Bu çaba o zamandan beri çiçek açtı ve Pomp Investments’ın arkasındaki Anthony Pompliano gibi endüstri liderleri, diğer ülkelerin de El Salvador’un izinden gitmesini bekliyor.

Meksika’nın Bitcoin Adımları

Nakitin birincil ödeme yöntemi olduğu Meksika’da da Bitcoin benimseyenlerin sayısı artıyor. Bu amaçla, Mexico City merkezli bir kriptopara birimi ticaret platformu olan Bitso, 1 milyar ABD dolarını aşan bir değerlemeye ulaştıktan sonra ülkenin en yeni unicorn girişimlerinden biri haline geldi.

Bitso, 2.2 milyar ABD doları değerinde bir C Serisi finansman turunda 250 milyon ABD doları topladı ve girişimi unicorn statüsüne soktu. Bitso, Panter Capital, Tiger Global, Paradigm, Coatue, Valor Capital Group ve QED dahil olmak üzere birçok önemli risk sermayesi firmasını tura çekti. 2020 yıl sonu itibarıyla Bitso, çoğunlukla Meksika ve Arjantin’de 1 milyondan fazla kullanıcıya sahipti.

Bitso, bölgedeki en popüler kriptopara ticaret platformu olarak kabul edilse de, bu gevşek düzenlenmiş piyasada skandallardan kurtulamadı.

Bitso’nun, uyuşturucu kartelleri arasında kara para aklamak için tercih edilen bir ticaret platformu olduğu bildirildi. Ancak Meksika, suçluların Bitcoin kullanmasını zorlaştırmak için kurallarını güçlendirmeye çalışıyor.

Meksika, girişim kapitalistlerine bu girişimleri desteklemek için daha fazla güven verme potansiyeline sahip kriptopara birimi ve blockchain girişimlerinin çalışabileceği düzenleyici bir çerçeve oluşturmaya çalışıyor.

Meksikalı Kongre üyesi seçilen Eduardo Murat Hinojosa, Kongre’nin alt meclisine kriptopara birimleri için yasal bir çerçeve getirmeyi planladığını söyledi.

Sonuç olarak;

Latin Amerika bölgesi, Bitcoin’in benimsenmesini daha yaygın hale getirmeye başladıkça, bu ülkelerin nüfusları servet yaratmanın ve depolamanın yeni bir yolunu keşfediyor. Bitcoin gibi kriptopara birimleri, fiyatın kısa sürede önemli ölçüde değişebileceği değişken bir varlık sınıfı olmaya devam ediyor.

Bölgedeki ülkelerin yaşadığı hiperenflasyon ve yavaş ekonomik büyüme ile karşılaştırıldığında, Bitcoin onlara teknolojik yenilik, daha fazla iş fırsatı ve eksik olan daha fazla finansal katılım için umut veriyor.

Kaynak: AAX Academy

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Avalanche (AVAX) Nedir?

Eylül

Market Büyüklüğü Küçük Potansiyeli Yüksek 5 Kriptopara