in , ,

Bitcoin ve Ethereum’da Yüksek Volatilite Beklentisi

Fiyatlar gelecek birkaç gün boyunca ani dalgalanmalar yaşayabilir.

Kriptopara

Çarşamba günü 56.000 dolar seviyesinde dar bir aralıkta işlem gören Bitcoin sebebiyle altcoinler baskılanmaktaydı. Teknik analizler Bitcoin’in düşüşünün 53.000 dolar seviyesindeki destekte sınırlanacağını ve bu durumun alıcıları 60.000 dolar seviyesindeki dirence kadar aktif tutabileceğini göstermekte. 

Ticaret hacminin önümüzdeki birkaç gün içinde, özellikle Perşembe günü ABD Şükran Günü tatilinde düşmesi bekleniyordu. Yine de bazı analistler, Kasım ayı genelinde Bitcoin ve Ethereum opsiyon piyasasında volatilitenin artmasını beklediğini ifade ettiler.

Artan oynaklık, önümüzdeki birkaç gün içinde keskin fiyat hareketlerine neden olabilir ve bu da alıcıları uzun süre pozisyon tutmaktan caydırabilir.

Bazı analistler, Bitcoin ve Ethereum opsiyon piyasaları oynaklığında bir artış bekliyor, bu da önümüzdeki birkaç gün içinde keskin fiyat hareketlerinin meydana gelebileceği anlamına geliyor. Bitcoin’in günlük oynaklığı Mayıs ayından bu yana azaldı ve nispeten düşük seviyelerden kısa vadeli bir artış için ayarlanabilir.

Kripto varlık yöneticisi Two Prime, bu hafta başlarında bir raporda, “Fiyat oynaklığının genellikle aşağı yönlü olduğu geleneksel hisse senedi piyasalarının aksine, Bitcoin kaldıraçlı sürekli vadeli işlem ticareti nedeniyle her iki yönde de önemli fiyat oynaklığı gösterebilir” dedi.

Bitcoin’in zımni ve reel volatilite grafiği (Skew)

Ethereum ve Bitcoin’de Yüksek Volatilite

Bitcoin’e benzer şekilde, Ethereum’un oynaklığı da daha büyük dalgalanmalara rağmen daha düşük bir eğilim gösterdi. Bunun nedeni muhtemelen ETH opsiyon piyasasına BTC’ye göre daha fazla spekülatif ilgi gösterilmesidir. Two Prime’ın açıklamasına göre;

Yukarıdaki grafikte ifade edilen “zımni oynaklık (gelecekteki oynaklığa ilişkin opsiyon piyasası beklentileri) gerçekleşen oynaklıktan (geçmiş işlem aralıklarındaki fiili fiyat dalgalanması) önemli ölçüde yüksek olduğunda, ikincisinde bir artış genellikle köşede ve uzun oynaklık seçeneklerinde pozisyonlar üstel getiri sağlar”

Kripto türev ticaret platformu olan Delta Exchange CEO’su Pankaj Balani, CoinDesk’e yazdığı bir e-postada “Piyasa bir bütün olarak kısa vadede hedefe bağlı kalacak.” dedi. Balani ise şunları dile getirdi;

“BTC dahil tüm riskli varlıklar üzerinde aşağı yönlü baskı ve daha yüksek oynaklık beklemeliyiz, ancak 1 trilyon dolarlık piyasa değeri kısa vadede BTC için iyi bir destek olarak kalmalı”.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Umut Yazıcı tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı anadalı ve Ekonomi yandalı mezunu. Eser çevirmeni. Blockchain ve kriptoparalar konusunda kendini geliştirmeye çalışıyor.

kriptopara Binance Coin

Kusama (KSM), Livepeer (LPT) ve Stratis (STRAX) Teknik Analizi | 27 Kasım 2021

NFT

NFT Furyasının Müzik Endüstrisine Etkisi