in , , ,

Bitcoin ve Altcoin’ler Neden Düşüyor?

ABD’li yetkililer: Rusların, Ukrayna işgali yakın.

Bitcoin

Hali hazırda düşüş trendinde olan Bitcoin, bazı istisnalar dışında, altcoin’leri de beraberinde sürüklüyor. Kripto ve hisse senedi piyasalarındaki risk iştahı, Rusya’nın Ukrayna sınırına 100.000’den fazla askeri yığmasına bağlı endişeler nedeniyle düştü. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi bu yazının kaleme alındığı sırada 44’ü işaret ediyor.

Putin’in işgal emri verdiği doğrulanmamasına rağmen, Rusya yine de Ukrayna sınırda 100.000’den fazla asker topladı. Rus yetkililer herhangi bir işgal planını reddediyor ve batılı hükümetleri yanlış bilgi yaymakla suçluyor. Kripto ve borsalar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali tehdidine ilişkin belirsizlik nedeniyle kayıplar yaşadı.

Ukrayna’da Savaş Endişesi

Piyasalar olası bir Rus işgali tehdidini çevreleyen belirsizlikle sarsıldı. Kripto piyasası, korkular arasında toplam piyasa değeri açısından yaklaşık %4,8 düştü ve iki büyük kripto para olan Bitcoin ve Ethereum, kabaca bu kayıp seviyesini yansıtıyor. Altın gibi “korku” varlıklarının fiyatları yükselirken, borsa endeksleri de geri çekildi. Rusya’nın Ukrayna sınırında 100.000’den fazla askeri var ve Biden yönetimi vatandaşlarını bu hafta birçok kez Ukrayna’yı terk etmeye çağırdı.

ABD, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna’yı işgal etme kararı aldığını henüz doğrulayabilmiş değil ancak ABD’li yetkililerden bu yönde açıklamalar geldi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan şu ifadeleri kullandı. 

İstilanın her an başlayabileceği bir dönemeçteyiz. Rusya’nın bölgedeki mevcut askeri duruşu, Rusları büyük bir askeri harekat başlatabilecek konuma koyuyor.”

Diğer taraftan ABD Dışişleri Bakanı Blinken artan gerginliğin rahatsız edici işaretleri konusunda endişelerini dile getirdi ve bir işgalin “her an gerçekleşebileceğini” belirtti. İngiltere Başbakanı Johnson, Rusya ve Ukrayna’daki durumu Avrupa’nın on yıllardır karşılaştığı “en tehlikeli an” olarak nitelendirdi. Dün Berlin’de, Rus, Ukraynalı, Alman ve Fransız diplomatların katıldığı dokuz saatlik bir toplantı gerçekleştirildi. 

Tüm bunlara karşılık Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, batıyı durumu abartmakla suçladı ve Rus birliklerinin birikmesiyle ilgili endişeleri “saf propaganda” olarak nitelendirdi. Rus yetkililer herhangi bir işgal planını reddederken, bunun yerine Ukrayna’nın NATO’ya girmesini önlemek için bir takım “kırmızı çizgiler” uyguladıklarını aktarıyor. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

Kripto Ekosistemi ve Bileşenleri

Bitfinex Hack’i Netflix Belgeseli Oluyor