içinde , , ,

Bitcoin ve ABD Enflasyon Verileri, Omicron, Çin Emlak Krizi

Bitcoin FED
Bitcoin ve FED Kararları | BTC Teknik Analizi

Yeni covid varyantı ve Evergrande krizinin etkileri ile düşüş trendini hızlandıran Bitcoin, geçtiğimiz günü de %6 civarında bir düşüş ile kapattı. 50.600-53.000 dolar bölgesinde bulunan majör destek bölgesinin de kırılımını gerçekleştirdi. Bugün içerisinde açıklanacak ABD enflasyon verilerinin ve önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan FED toplantısının da etkilerini yaşıyor olabileceğimiz bu süreci dolar endeksine bağlı olarak takip etmek gerekebilir.

Enflasyon tahmin oranının %6.2’den, %6.7’ye yükselmesi ile FED tarafından başlatılan varlık alımlarının azaltılması programının hızlandırılacağına dair görüş de, piyasa genelinde en fazla merak edilen konu başlıklardan biri. Kasım ayında gerçekleşen toplantı sonrası 15 milyar dolarlık azaltma programı ile bu varlık alımlarını Haziran 2022’de bitirmeyi planlayarak yola çıkan FED, enflasyon artışlarındaki yükselme ve Powell tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamalar sonrası 30 miyar dolara çıkartılarak Mart 2022’de tamamlanması ön görülüyor. Bu yönde bir açıklama gelmesi halinde piyasa beklentileri açısından dolar endeksinde yaşanacak yukarı yönlü hareketler ile Bitcoin ve kriptopara piyasasında aşağı yönlü hareketler devam edebilir.

Omicron varyantı haberleri ile büyük bir korku ve panik yaşayan piyasalarda, bu varyantın etkilerinin beklenenden az olduğuna dair gelen yeni haberler sonrası hafta başında bir toparlanma belirtisi gözlemlenmişti. Ancak Evergrande krizinin derinleşmesi ve bir diğer Çinli emlak devi olan Kaisa’nın da ekonomik sorunlar yaşadığının açıklanması, bugün açıklanacak enflasyon rakamlarındaki beklentiler bu toparlanma sürecinin sınırlı kalmasına sebep oldu.

Bitcoin
Bitcoin

FED başkanı Powell tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamalar sonrası faiz arttırımı için Kasım 2022 üzerine yapılan tahminler de, Haziran 2022 olarak güncellenmiş görünüyor. Bu tahminler ışığında 15 Haziran tarihinde gerçekleşecek FED toplantısı sonucunda, 2022 yılı sonuna kadar +2.5 puan faiz arttırımı açıklamalarının geleceğine dair tahminler de ağırlık kazanmış durumda.

Bütün bu gelişmeleri kabaca derleyecek olursak, kısa vadede enflasyon rakamları ve FED kararları negatif piyasa koşullarını işaret etmeye devam edecek olsa da, bu sürecin 6-8 aylık bir zaman dilimine yayılacak olması da göz önünde bulundurulabilir.

Kişisel görüşümü de belirtmem gerekir ise, covid kısıtlamalarının hafifletilmesi sonrasında, 2020’nin son çeyreğinden itibaren sürekli olarak konuştuğumuz ve takip ettiğimiz başlıklar. FED’in varlık alım hızını 30 milyar dolara çıkartması her ne kadar sert bir karar olarak görünse de, bu süreci başından itibaren çok iyi yönetmeleri ve piyasa dinamiklerini bozmamak adına bu politikalarına devam edeceklerini düşünüyorum. Bu sebepten dolayı 2022 ilk yarısına kadar, ön görülebilir politikalardan dolayı her ne kadar sert düzeltmeler yaşayabilecek olsak da, bu düzeltmelerin daha fazla derinleşmeden devam edeceğini, 2022 Hazirandan sonra yeni değerlendirmeler yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

Hal Finney

Koinsaati Akademi: Hal Finney Kimdir?

Ethereum

Ethereum, Avalanche ve Polkadot’a Kısa Vadeli Bakış | 10 Aralık 2021