in , ,

Bitcoin Varlığını El Salvador’dan Sonra 3 Ülke Daha Benimseyebilir

Eylül 2021’de cesur bir hamleyle tarih yazan El Salvador, Bitcoin’i (BTC) yasal bir para birimi yapan ilk ülke olmuştu. El Salvador’un bu cesur girişiminin ardından bazı ülkelerde Bitcoin varlığını benimsemek istiyor.

Bitcoin’i benimsemek isteyen ülkeleren bazıları sıfır vergi ile Bitcoin desteli tahvillere dayanan bir Bitcoin şehri inşa etme niyetinde. Bu benimsenme dünya çapındaki kripto toplulukları tarafından olumlu karşılansa da, bu ülkelerin IMF ve Dünya Banka’sıyla olan bir takım sorunları nedeniyle şu aşamada bazı endişeleri gün yüzüne çıkarıyor. IMF, Dünya Bankası ve İngiltere Merkez Bankası Bitcoin’in gerçek bir değer olarak benimsenmesi için gerekli kriterleri sağlamadığını düşünüyor.

Bitcoin
Bitcoin

Libray of Congress (LOC), Kasım 2021’de ülkelerin Bitcoin (BTC) ve kripto para birimleri konusundaki tutumlarına ilişkin periyodik incelemeler gerçekleştirdi. Bu çalışma, 103 ülkenin şu anda kripto para birimleri ve bunların kara para aklama ve terörün finanse edilmesi kullanımlarıyla ilgili düzenlemeler geliştirdiğini ve bazılarının ilk gerçek dijitali para birimini benimsemeyi düşündüğünü raporladı.

El Salvardor’un Liderliğinde Bitcoin (BTC) Dostu Bir Duruş Sergileyebilecek 3 Ülke

Paraguay

Paraguay’ın Bitcoin’i yasal olarak kabul etmesi, aslında kripto paranın günlük yaşama entegre edilmesinede öncülük etmesini sağlıyor. Ülke, Temmuz 2021’de Bitcoin’i vergilendirme sistemi ile resmi bir para birimi haline getirmenin çalışmasını yaparken, bu esnada kripto para birimi sistemini geliştirmeye başladı. Ek olarak ülkenin enerji fiyatlarının düşüklüğü göz önüne alındığında bitcoin madenciliği için cazip bir seçenek haline gelmiştir. Bununla birlikte parlamento, ülkenin enerji fazlasını madenciliğe kullanmak için tartışmalarını sürdürüyor.

Ukrayna

Ukrayna, Bitcoin ve diğer kriptopara birimlerini yasal olarak tanıma ve onları regüle etme yoluna gitti. El Salvador’dan ilham alan Ukrayna hükümeti, ülkede parasal olmayan varlıklar olarak görülen kriptoparaları yasal olarak tanımayı, düzenlemeyi ve kısıtlamayı amaçlayan bir yasa tasarısı çıkardı. Bu yasa tasarısıyla birlikte Ukrayna’daki insanlar veya yatırımcılar ülke tarafından tanınan kriptopara birimlerine ve ticaret yapma imkanına sahip olabilecek.

Bitcoin
Bitcoin

Malta

Malta bilindiği üzere 2018 yılında kriptopara biriminin kullanımı için tasarı sunan ilk ve tek ülke olmuştu. Bitcoin ve diğer kriptopara birimlerine karşı her zaman olumlu politikalar sunan sayılı ülkelerden biri olması, Malta’yı uluslararası kripto para merkezinde önemli bir konuma yükseltmiştir. Bitcoin’i yasal para birimi haline getirecek bir sonraki ülkenin Malta olması şaşırtıcı olmayacaktır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Binance, CZ

Binance CEO’su Dünyanın En Zengin Milyarderleri Listesine Girdi

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 16.01.2022