in , ,

Bitcoin Varlığına Yatırım Yapacağını Söyleyen Wall Street Şirketlerine Bir Yenisi Daha Eklendi

Lider kripto para birimi Bitcoin bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 18.050$ seviyelerinden işlem görüyor. Son zamanlarda birçok ünlü şirketin Bitcoin’e yatırım yapması, diğer şirketleri de harekete geçirdi. Yönettiği toplam sermaye 200 milyar doları aşan yatırım yönetim şirketi Guggenheim Partners, son alınan bilgiler doğrultusunda kripto para birimi piyasasına sermaye tahsis eden Wall Street firmaları listesine eklenmiş olabilir.

Şirketler, emeklilik fonları ve bağımsız servet fonları adına yatırım yapan firma 27 Kasım’da Grayscale’in Bitcoin Trust ürünü (GBTC) Makrosu aracılığıyla “Bitcoin’e dolaylı olarak yatırım riski arayabileceğini” yazdı. Şirket tarafından Amerikan Sermaye Piyasaları Komisyonu SEC’e yapılan başvuruda şu ifadelere yer verildi: “Makro Fırsatlar Fonu, net varlık değerinin %10’una varan oranda Bitcoin’e yatırım yapan ve özel olarak sunulan bir yatırım aracı olan Grayscale Bitcoin Trust’a (‘GBTC’) yatırım yaparak dolaylı olarak Bitcoin’e yatırım yapabilir.”

Bitcoin Prim Yapmaya Devam Ediyor

Makro Fırsatlar Fonu, yönetimi altında 5 milyar dolardan fazla varlıkla firmanın en büyük fonlarından biri. Firmanın web sitesine göre Fon, “kısıtlamasız bir yaklaşımla yatırım ekibinin mevcut piyasa ortamında cesur fikirler üretmeyi ve potansiyel olarak getiriyi artırmak ve/veya riski azaltmak için geleneksel olmayan varlık sınıflarına yatırım yaparak çok yönlü bir yaklaşım sunmayı” amaçlamaktadır.

Firmanın açıklamasında ayrıca şu sözlere yer verildi: “Fon, GBTC’ye yatırım yaptığı ölçüde, bunu Cayman Adaları yasalarına göre bir limited şirket olarak organize edilen, tamamına sahip olduğu bir yan kuruluş aracılığıyla yapacaktır. GBTC’deki yatırım dışında, şirket dosyalamada fon kripto para birimlerine doğrudan veya dolaylı olarak yatırım yapmayacaktır.

Bitcoin

En büyük kripto varlık yöneticilerinden biri olan Grayscale’in, Bitcoin’in 2017’den sonra en yüksek seviyelerine yükseldiği bu günlerde, kripto varlıkları 10 milyar doları aştı. Firmanın fonları, borsada işlem gören fonlara benzerlikleri ve Charles Schwab gibi perakende brokerlar aracılığıyla bulunabilirlikleri nedeniyle popülerlik kazandı. Ancak büyük primlerle işlem yapmaları perakende yatırımcıların, temeldeki kripto varlığının fiyatından çok daha yüksek bir primle hisse satın almalarına neden oldu.

Guggenheim, bir makro oyun olarak Bitcoin’e olan ilgisini gösterenler listesine gireceğe benziyor. Bu yılın başlarında, yatırım efsanesi Paul Tudor Jones, Bitcoin’in agresif merkez bankası politikasına karşı enflasyonist bir koruma işlevi görebileceğini belirten bir yazı yazdı. Ünlü milyarder aynı zamanda Ekim ayında, Bitcoin’i “kendisini daha çok sevdiğini” söyleyerek pozisyonunu ikiye katladı ve Bitcoin’e yatırım yapmayı Apple ve Google’a ilk zamanlarında yatırım yapmaya benzetti. Milyarder Stanley Druckenmiller ise bu ayın başlarında Bitcoin’e yatırım yaptığını söyledi. Bu gelişmelerden Bitcoin ve Kriptopara’nın Wall Street ve piyasalardaki görünürlüğünün ve kurumsal düzeyde tanınırlığının özellikle 2020 yılında oldukça arttığını ve 2021’de güzel gelişmeler yaşanabileceğini söyleyebiliriz.

lupo.eth tarafından yazıldı.

2 Comments

Joe Biden’dan Kripto Para Piyasalarını Sevindirecek Hamle

Uluslararası Bankalar Açıkladı: Altın Fiyatları Tekrardan Yeni Bir Rekor Kırabilir