in ,

Bitcoin Teknik Göstergelere Göre Bu Yılın Sonunda 20.000 Doları Aşabilecek mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yazının kaleme alındığı an itibariye 19.290 dolar seviyesinde hareketini sürdürüyor. Bu hafta Bitcoin 19.000 ile 20.000 dolar arasında mekik dokurken, teknik göstergelere göre kısa vadeli formasyonlardan çıkış yapan Bitcoin için öncelikli hedef 20.000 dolar seviyesi.

Lider kripto para birimi Bitcoin, kasım ayını dolu dolu geçirdi. Lider kripto para biriminin volatilitesi oldukça yüksek ve bu yıl süregelen dolar zayıflığının ortasında %165 yükseldikten sonra 20.000 doları aşamaması önemli bir engel teşkil ediyor. Bitcoin, yükseliş hareketine devam etmeden önce kısa vadeli bir düşüş ortaya koyabilir.

Hong Kong’daki OSL aracı kurumunun küresel ticaret başkanı Ryan Rabaglia; son satışlar “küçük bir sürpriz” olsa da, göstergelerin “yakın ve uzun vadeli yukarı doğru ivmeye” işaret ettiğini ifade etti. 

image1

Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmaya çalışırken ve yatırımcılar kar elde ederken BTC’nin düşmesi gerekirdi, ancak Bitcoin’in kurumsal yatırımcılardan tarafından önemli bir varlık olarak benimsenmesi onu daha da yükseltmeye devam ediyor. Prosper Trading Academy’nin CEO’su Scott Bauer ise bu konu hakkında şu sözleri sarf etti: 

“Teknik açıdan bakıldığında, burada hiç kimsenin olmadığı bir arazinin ortasındayız. Borsaların Giriş Ortalaması bugün 2 BTC’nin üzerine çıktı ve fiyat 20.000 dolara ulaştığında, mart ayı satışından bu yana sekiz ayın en yüksek seviyesi olan 2.5 BTC’yi vurdu. Giriş artarken, balinalar artık borsalardan çekilmiyor ve bu da onları satmaya hazır hale getirebilir.” 

Bunun haricinde, Madencilerin Konum Endeksi de madencilerin oldukça yoğun bir şekilde BTC sattığını belirtiyor. Döviz rezervi bile artık düşüş eğiliminde değil ve şu anda kaydetmekte olduğumuz artış türlerini en son gördüğümüzde, BTC fiyatı Temmuz ayı sonunda 11.000 doları kırdı ve fiyat bir ay boyunca yatay gittikten sonra tekrar düzelme eğilimine girdi. Bu nedenle BTC uzun vadeli yükselişe devam edebilir ve bu yılın sonunda 20.000 doların kırılması oldukça olası bir senaryo.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

One Comment

Ripple

Ripple CEO’su Garlinghouse: Bitcoin Önümüzdeki Yıllarda Piyasaya Hakim Olmaya Devam Edecek

Bitcoin Nereye Gidiyor: Her Şey ATH İçin!