Bitcoin Stratejisi: Trader’lar Bu Verileri Takip Etmeli

Kriptopara, Bitcoin

Bitcoin fiyatının en dip seviyelerine yaklaşabileceği belirsiz bir gelecekte, kimlerin kâr ettiğini tahmin etmek zorlaşıyor. Ancak madenciler, yatırımcıların çok büyük kazançlar elde etmedikleri zamanlarda bile kâr etmeyi başardılar. Bu durum, tarihi anlar yaratmak için hareketlerini değiştiren On-chain metrikler sayesinde mümkün oldu. Peki bu durum, madencilerin piyasada satış yapmaya ve kâr için fırsatlar yaratmaya hazır olduğu anlamına mı geliyor?

Büyük Göç, hash oranı düştüğü için BTC madencilik sektöründe bir göçük yarattı. Bu, bazı madencilerin faaliyetlerini durdurmaya zorlanmasına neden oldu. Çinli madenciler henüz tam olarak yer değiştiremediler, ancak diğer madenciler taşınma işlerini halletmeye başladı. Bu durum, hala ayakta duran madencilerin kayıplarından yararlanmasına neden oldu.

Kriptopara, Bitcoin, balina

Bitcoin, Nisan ayında 50-60 bin dolar arasında işlem gördüğü zirve noktasındayken, madencilerin günlük toplam geliri yaklaşık 50 milyon ila 60 milyon dolar arasındaydı. Ancak, rakiplerinin yaklaşık %40-50’si kısa vadede elendiğinden günlük gelirleri 25-30 milyon dolar düştü.

Kaynak: Glassnode

Bu, madencilere nasıl fayda sağlıyor? Şu anda, en son zorluk ayarlamasının ardından, operasyonel madenciler, Bitcoin aynı oranda çıkarılmaya devam ettiği için daha önce elde ettiklerinden iki kat daha fazla kar elde ediyor.

Madenciler Bitcoin Biriktiriyor mu?

Öyle olsa bile, madenci harcamaları azalıyor gibi görünüyor. Tarihsel olarak, madenciler ayı piyasalarında HODLing, boğa piyasalarında artan dağıtım (yüksek satış) ve ardından piyasa zirveye ulaştıkça azalan dağıtım (yavaş satış) döngüsünü takip eder. Burada dikkat edilmesi gereken, ileriye doğru bu sayıların değiştiğidir. Hash oranındaki toparlanma çıkışları dengeleyecek kadar hızlı olursa madencilerin harcamaları artacaktır. İyileşme hızlıysa, Çinli madencilerin taşındığı anlamına gelir. İyileşme yavaşsa, farklı bir yöne işaret eder.

Kaynak: Glassnode

Bitcoin’in tüm tarihi boyunca, madenciler her zaman biriktirdiklerinden daha fazlasını harcadılar. Bu, yıllık hareketli ortalamaya kıyasla “Madenci Harcanmamış Arzın” şimdiye kadar bunun altında hareket ettiği anlamına gelir. 2020 yılından bu yana, bu boşluk sadece düzelmeyle kalmadı, aynı zamanda metrik gösterge çizgisi artık yıllık hareketli ortalamanın üzerinde. Makro parasal manzara, üstün finansman seçenekleri ve daha az yeni rekabetle sonuçlanan ASIC madenci üretimlerinin azalması gibi nedenler, madencilerin bu tür beklenmedik birikiminin arkasındaki olası faktörlerden bazılarıdır.

Bitcoin
Kaynak: Glassnode

Bitcoin (BTC) Satın Almak İçin Doğru Zaman mı?

Son olarak, Bitcoin ve madenci kapitülasyonuna yönelik artan talep, Puell Çarpanı’nın düşük değerli bölgeye düşmesine neden oldu. Bu, tarihte sadece beşinci kez olduğu için, Zorluk Şeridi’nin tersine çevrilmesi kadar nadir bir olay haline getiriyor.

Bitcoin
Kaynak: Glassnode

Ayrıca, Bitcoin ihraç oranı son zamanlarda tüm zamanların en düşük seviyesi olan %0,71’e düştü. Bu, stok akış oranını 140’a yerleştirdi. Perakende yatırımcılar bir süredir satış yapıyor olsalar da, bu durum madencilerin şu anda olduğu gibi BTC biriktirmeye başlamaları için iyi bir işaret.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin

Bitcoin ETF Onayı SEC Tarafından Ertelendi

SPK

SPK Başkan Yardımcısı Kripto Regülasyonları Hakkında Konuştu