in

Bitcoin (BTC) Put/Call Oranı Ayı Sinyali Veriyor

Bear, bitcoin

Bitcoin opsiyonları için put/call oranı perşembe günü yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu gelişme Bitcoin (BTC) için ayı piyasası sinyali olarak algılanıyor. 

Dijital varlığın $29.000 ile $30.000 seviyeleri arasında dalgalanması nedeniyle, Bitcoin (BTC) opsiyonlarındaki hareketlilik yatırımcılar arasında düşüş eğiliminin arttığını gösteriyor.

Bitcoin (BTC), kripto ekosistemindeki sistemik riskler ve enflasyon korkuları arasında geçen haftada yaklaşık $24.000 seviyesine kadar geriledi. Yazı kaleme alındığı sırada dijital varlığın fiyatı $30.300 seviyesinden fiyatlanıyor. Diğer taraftan Bitcoin (BTC) yedi hafta boyunca düşüş hareketi sergiledi. 

Piyasa değerine göre üçüncü en büyük stablecoin olan TerraUSD’nin (UST) 12 Mayıs’taki çöküşü, yatırımcı güvenini olumsuz etkilerken, Bitcoin (BTC)’nin yukarın yönlü hareketi, Nasdaq’ın 18 Mayıs’ta %4,7 düşmesinden sonra zorlaştı. ABD’nin önde gelen perakendecilerinin bilançolarındaki hayal kırıklığı, resesyon korkularını artırıyor. Durgunluk beklentisi, S&P 500’ü %20’lik bir daralma ile tüm zamanların en yüksek seviyesinden ayı piyasası bölgesinin sınırına kadar getirdi.

Bitcoin

Araştırma firması Delphi, Bitcoin (BTC) açık pozisyondaki put/call oranlarının dün 12 ayın en yüksek seviyesi olan 0.72’ye ulaştığını belirterek, bu durumun yatırımcılar arasında düşüş eğiliminin yoğunlukta olduğunu belirtti. Benzer oran seviyeleri 2021’in Mayıs ayında gözlemlenmişti.

Delphi analistleri, put/call oranını, “call opsiyonuna oranla put opsiyonu satın alma miktarını ölçen metrik” olarak açıklarken sözlerine “Yüksek bir put/call oranı, yatırımcıların Bitcoin’in satmaya devam edip etmeyeceği konusunda spekülasyon yaptığını veya portföylerini aşağı yönlü bir harekete karşı koruduğu anlamına gelebileceğini gösteriyor.” şeklinde devam etti.

Delphi, Bitcoin’in fiyatı Mayıs 2021’de %50’nin üzerine düşmeden önce, 2021’in Nisan ayında, put/call oranının 0.96’ya kadar yükseldiğini de notunda belirtti. 

Bitcoin

Put opsiyonları, opsiyon alıcısına belirli bir dayanak varlığı belirli bir fiyattan satma hakkı veren sözleşmelerdir. Buna karşılık call opsiyonları ise, opsiyon alıcısına varlığı gelecekte önceden belirlenmiş bir fiyattan satın alma hakkı veren sözleşmeler olarak açıklanabilir. 

Bitcoin $30.000 seviyesinde tutunmaya çalışıyor, ancak 20 Mayıs’ta sona erecek olan 640 milyon dolarlık BTC opsiyonları, fiyatın son zamanlardaki en düşük seviyelerini yeniden test etmesine neden olabilir.

Perşembe günkü put/call oranlarındaki artış, 2022’nin bir önceki zirvesi olan 0,69’u (Şubat 2022) aşarken, son bir yılın en düşük put/call oranına göre ise (Aralık 2021: 0,44) %38 oranında artış gösterdi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

 

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

ETH, BNB, ADA ve XRP Güncel Fiyat Analizleri I 20.05.2022

Lithium Finance Projesi CEO’su Kelvin Lam ile AMA Etkinliği