in , , ,

Bitcoin Piyasa Değeri Geriliyor: Ethereum Piyasa Değeri Bitcoin’in Yarısına Ulaştı

Ethereum tarafında yükseliş devam ederken öte yandan piyasa değerinde de artış devam ediyor. Elon Musk’ın Bitcoin ile Tesla alımını durdurduklarını açıklamasının ardından Bitcoin hem fiyat hem de piyasa değeri açısından düşüş yaşadı.

Bitcoin $48,000 – $52,000 USD aralığında fiyat hareketine devam ediyor. Güne yaklaşık $48,900 USD seviyesinde açılış yapan Bitcoin’de piyasa değerinde de düşüş yaşandı. Bitcoin marketcap’i 1T USD altına düşüş yaşadı. 2021’in başından bu yana genellikle 1T USD üzerinde seyrediyordu.

Öte yandan Ethereum’da olumlu gelişmeler devam ediyor diyebiliriz. Geçtiğim haftalar ardı ardına yeni ATH’ler yaşayan ETH $3800 – $4100 USD aralığında fiyat hareketine devam ediyor. Güne yaklaşık $3910 USD seviyesinde açılış yapan Ethereum’da piyasa değeri açısından olumlu gelişmeler gözleniyor. Yazıyı kaleme aldğım anda Ethereum yaklaşık 460b USD seviyesinde piyasa değerine sahip.

Ethereum dün akşam Bitcoin piyasa değerinin yarısına ulaştı. Bitcoin’in iş ispatı (proof of work) konsensüs modeli sebebiyle yoğun miktarda elektrik kullanımı sürdürülebilirlik açısından pek uygun görünmüyor. Elon Musk da bu yönde açıklamalar yapınca Bitcoin piyasada kısa süreli bir düşüş yaşadı.

Ethereum 2.0 ile pay ispatı (proof of stake) mekanizmasına geçecek. Hatta geçtiğimiz günlerde proof of stake ile ilk transferin gerçekleştiğini öğrendik. Proof of stake modeli, proof of work modeline göre daha az enerji tüketiyor. Bu modelde blok onaylama işlemleri yoğun matematik hesaplamaları yerine stake edilen koinlerle gerçekleşiyor. Bu da yoğun elektrik kullanımın önüne geçiyor. Sürdürülebilirlik açısından proof of work modeli dışındaki modeller daha verimli olarak görünüyor.

Çevreciliğin daha trend hale gelmesiyle ve Ethereum’un 2.0 modeline geçişinin hızlanmasıyla piyasa değeri açısından Bitcoin’e yaklaşabilir. Önümüzdeki günlerde piyasa inceleyip beraber göreceğiz.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Tether

Tether (USDT), İlk Kez Rezervlerini Detaylı Olarak Açıkladı

Huobi

Huobi DeFi Projelerine Yatırım Yapmak İçin 100 Milyon Dolarlık Fonu Başlattı