in , ,

Bitcoin Ortalama İşlem Ücreti Rekor Kırdı !

Bitcoin işlem ücretleri bugün tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin transferi gerçekleştirmenin ortalama maliyeti 59.87 USD ile zirveyi gördü.

Aralık 2017’deki boğa piyasasasında ortalama işlem ücreti 55.17 USD’yi görmüştü. Bugün ortaya çıkan değer is bunun bile üzerinde. Ortalama işlem ücreti yalnızca geçtiğimiz son 10 günde %300’ün üzerinde bir artış gösterdi. 11 Nisan tarihinde yalnızca 14.86 USD değerinde olan ortalama işlem ücreti yazıyı kaleme aldığım anda 58.44 USD’den işlem görüyor.

Kaynak: Ycharts

Bu artışın sebebi basitçe ağı kullanan insan sayısının artmasından kaynaklanıyor. Bitcoin blokzincirinde bir işlem yapmak istediğinizde bu işlemin madenciler tarafından onaylanması gerekir. Madenciler işlemleri onaylayan kuvvetli hesaplamaları çözmek için güçlü bilgisayarlar kullanırlar ve bunun sonucunda Bitcoin ile ödüllendirilirler. Eğer ağın meşguliyeti fazlaysa o halde işlemi bitirmek için fazladan prim ödemeniz gerekebilir.

Uzun vadede işlem ücretlerinin daha da artması bekleniyor. Daha hızlı işlem yapan ağlar ise gün geçtikçe ortaya çıkıyor. İşlem ücretlerinin ve sürelerinin artması, Bitcoin’in ortaya çıkış amaçlarından birisinin geri planda kalmasına sebep oluyor. Bu sebeple bu probleme çözümler bulunması adına yeni projeler, blockzincir ağları ortaya çıkıyor.

Bitcoin

Her geçen gün yeni çıkan bu projeleri takip etmekte fayda var. İşlem ücretlerinin Bitcoin’de bu kadar yüksek olmasının bir diğer sebebi de tamamen merkeziyetsiz bir yapıda olması. Madencilerin birbirleriyle alışveriş içerisinde olmaları gerekiyor. Bunun yanında işlemlerin madenciler tarafından onaylanması gerekiyor. Dünyanın dört bir yanında bulunan bu madencilerin her geçen gün onay süreleri, işlem yapma zorlukları arttığından işlem ücretleri de artıyor.

Buna çözüm getiren ağlar da mevcut Tron, Eos, Solana gibi blokzincir ağları hız ve yüksek işlem ücreti problemlerine çözüm getirmeyi amaçlıyor.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Bitcoin

İzlemeniz Gereken 4 Bitcoin Belgeseli Önerisi

Joe Biden’ın Vergi Açıklaması Sonrası Bitcoin 50,000 USD’nin Altına Düştü