in ,

Bitcoin.org Dolandırıcılar Tarafından Hacklendi

bitcoin.org

Satoshi Nakamoto’nun orijinal Bitcoin Vakfı web sitesi, bilgisayar korsanları tarafından yapılan son saldırı ile tehlike içinde. Bu, 2009’da Bitcoin’in başlangıcından bu yana tarihte ilk kez gerçekleşen bir olay.

Şu anda, bilgisayar korsanları Bitcoin.org web sitesinde “paranızı ikiye katlayın” türünde bir dolandırıcılık yürütüyor. İlk raporlar, bilgisayar korsanlarının kurbanlardan iyi miktarda para çalmayı başardığı yönünde. Bildirildiğine göre, dolandırıcılar şimdiye kadar 18.000 USD topladı.

Birkaç kullanıcı 22 Eylül Perşembe gününün erken saatlerinde bunu bildirmeye başladı. Geçmişte, Elon Musk ve Vitalik Buterin gibi popüler kişilikleri taklit eden birkaç dolandırıcı ve sahtekâr tarafından başlatılan bu tür dolandırıcılıklar Twitter’da çok yaygındı. Cobra Bitcoin adıyla anılan Bitcoin çekirdek geliştiricilerinden biri şunları bildirdi:

Bitcoin.org’un güvenliği ihlal edildi. Şu anda bilgisayar korsanlarının siteye dolandırıcılık yöntemini nasıl yerleştirdiğini araştırıyoruz. Birkaç gün kapalı olabilir.

Cobra Bitcoin, suçu Cloudflare’a atıyor. Bu olayın sunucuya taşındıktan sadece iki ay sonra gerçekleştiğini kaydetti. Doğrulayıcı, şirketi ve CEO’sunu etiketleyerek ayrıca şunları yazıyor:

Bitcoin.org hiç saldırıya uğramadı. Sonra Cloudflare’a taşınıyoruz ve iki ay sonra saldırıya uğradık. Trafiğimi nereye yönlendirdiğini de açıklayabilir misin? Çünkü gerçek sunucum hack sırasında hiç

Whitepaper Bitcoin.org’dan Kaldırıldı

Ayrıca, bilgisayar korsanlarının ana sayfadan ödün vermenin ötesine geçtiği görülüyor. Görünüşe göre Bitcoin.org’daki tüm alt sayfalar şu an için çalışmıyor. Ayrıca, kullanıcıların Bitcoin whitepaper’ının PDF sürümünü gösteren sayfalara erişmesine izin verilmiyor.

Ayrıca, Bitcoin whitepaper’ının doğrudan URL’si de çalışmıyor ve “404 Bulunamadı” hatasını gösteriyor. Başka bir Bitcoin çekirdek geliştiricisi Matt Corallo, bitcoin.org alan adını geçici olarak devre dışı bırakmak için alan barındırma web sitesi Namecheap’e ulaştı.

Bitcoin

Namecheap verdiği yanıtta “Merhaba, Bu konuyu bildirdiğiniz için teşekkür ederiz. Etki alanını geçici olarak devre dışı bıraktık” dedi.

İlginç bir şekilde, olayın şu an itibariyle Bitcoin fiyatını etkilemediği ortaya çıktı. Aksine, Bitcoin 43.750 $ seviyelerini geçerek yüzde 4 yükseliş kaydetti.

Bitcoin Fiyatı Geri Döndü

Bitcoin geçen haftadan bu yana baskı altında işlem görüyor. 21 Eylül Salı günü, Bitcoin geri dönmeden önce 40.000 USD’nin altına kısa bir giriş yaptı. Son fiyatın ortasında, daha küçük Bitcoin HODLer’larının tekrar BTC’yi istiflediği bulundu. Glassnode verilerine göre, bu yatırımcılar Mayıs ortasından itibaren birikimi hızlandırdı.

Öte yandan, Bitcoin Lightning Network kapasitesi 2021’in başından beri dik bir yükselişte. Ayrıca şu anda tüm zamanların en yüksek kapasitesi olan 2738 BTC’de bulunuyor. Bu, 116.3 milyon dolarlık şaşırtıcı bir rakama tekabül ediyor.

Bitcoin baskı altında işlem görürken, analistler 2021’in 4. çeyreği için yükseliş öngörüsünde bulunuyor. Birkaç analist bu yılın sonuna kadar 100.000 $ ve üzeri bir BTC fiyat hedefi veriyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Post-Blockchain: Blockchain Teknolojisinin Alternatifleri

UFC

$UFC Fan Token Chiliz Borsasında Listeleniyor: $UFC Nedir?