in , , ,

Bitcoin Ordinals Nedir? Nasıl Alınır?

Bitcoin Ordinals, Bitcoin blok zincir ağı üzerinde NFT oluşturmayı mümkün kılan bir protokoldür. Bu protokol, birçok yerde Bitcoin NFT’leri olarak da adlandırılmaktadır. 

Ordinal NFT’ler çalışmak için inscription’ları kullanırlar. Inscription’lar, Casey Rodarmor tarafından geliştirilen Ordinal protokolü aracılığıyla Ordinal teorisi tarafından desteklenmektedir. Ordinal teorisi, satoshi’lerin izlenebilmelerini, aktarılabilmelerini ve anlamlı bir hale gelmelerini sağlayan bireysel kimlikler vermeyi amaçlar. 

Temel olarak her satoshi’ye bir sayı atayan Ordinal protokolü, bu numaraları atadıktan sonra her bir satoshi, bir Bitcoin işlemi aracılığıyla resimler, metinler veya videolar gibi yazılabilir hale gelir. 

Ordinals protokolü ile birlikte Bitcoin ağını işleten node’lar, üretilen her bir satoshi’nin üzerine veri ekleyebilmektedir. Kullanıcılar, isteğe bağlı ekstra verileri taşıyan satoshiler gönderebilir ve alabilirler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu veriler metin, JPEG, ses veya videolar olabilir. 

Bitcoin Ordinals ve NFT’ler Arasındaki Fark Nedir? 

Ethereum ağı üzerinde yer alan NFT’ler, Interplanetary File System (IPFS) adı verilen blok zincir hard diski gibi merkeziyetsiz bir depolama sistemi kullanırlar. Bu veriler dinamik metadata kullanılarak değiştirilebilir. 

Casey Rodamor’un Bitcoin Ordinal protokolü ise dinamik metadata’yı bir eksiklik olarak görmektedir. Rodamor, NFT’lerin zincir dışı verilere gereksinim duymaları nedeniyle eksik olduğunu iddia etmektedir. Bitcoin Ordinals, verilerin tamamının zincir üstünde yazılmasından ötürü eksiksiz olarak tanımlanmaktadır. 

Bitcoin Ordinals Nasıl Alınır? 

Bitcoin Ordinals satın almak için öncelikle bu varlıkları saklamak ve aktarmak için cüzdan sahibi olmanız gerekmektedir. Bu arayüzü destekleyecek birtakım özel cüzdanlar bulunuyor. Bu cüzdanları ise şöyle sıralayabiliriz: 

  • Ordinals Wallet
  • Xverse
  • Hiro Wallet
  • Sparrow

Bu cüzdanlardan herhangi birini temin etmeniz durumunda cüzdanı kurmalı ve ardından satın alacak bir Ordinals bulmalısınız. Bunun dışında üçüncü parti servis sağlayıcılarına kendi Ordinals’lerinizi de yazdırabilirsiniz. 

Ordinals satın almak için Ordinals Discord kanalına katılmanız gerekmektedir. Kanal üzerinden birçok Ordinals projesine ulaşabilirsiniz. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Kusama (KSM) Nedir? Nasıl Alınır?

Ethereum

Glassnode’un Ethereum Raporu Ne Anlatıyor?