içinde , ,

Bitcoin NFT’leri: Bitcoin, NFT’leri Destekliyor mu?

Bitcoin ve NFT dünyasında yaşanan gelişmeler, zaman zaman Bitcoin’in ve NFT’lerin  birbirinden tamamen farklı endüstrilerden geldiğini düşündürüyor. Peki, Bitcoin NFT’leri diye bir şey söz konusu olabilir mi?

NFT pazarı her gün daha da yükseliyor ve bu süreçte çeşitli dijital alanlara genişlemeye devam ediyor. Popüler NFT Platformu OpenSea’nin Ocak 2022 itibariyle 1 milyon kullanıcıya ulaşmasıyla NFT’ler, blockchain teknolojisinin kalıcı bir uzantısı haline geldi.

Bitcoin

Öncelikle Ethereum blockchain’i üzerine kurulu olan NFT’ler, erişim alanlarını sürekli olarak genişletiyor. Ayrıca; NFT’ler, Solana da dahil olmak üzere diğer bir popüler blockchain’e giriş yaptı. Peki, bu durumda Bitcoin NFT’leri hangi konumda yer alıyor?

Bitcoin, NFT’leri destekliyor mu?

Bitcoin blockchain’i, NFT’leri doğal olarak desteklemez; ancak NFT’ler, Bitcoin ile çalışan blockchain’lerde veya Layer-2’lerde mint edilebilir.

İnternetteki birçok kaynak, işlemleri Bitcoin’e yerleştirerek akıllı sözleşmeler yürüten bir blockchain olan Stacks’ın kullanımını vurguluyor. Stacks, kullanıcıların veya geliştiricilerin Bitcoin ağı aracılığıyla güvence altına alınabilecek NFT’leri veya NFT pazar yerlerini mint etmesine olanak tanır.

NFT oluşturmak ve mint etmek için Stacks’ı kullanmaya başlayan birkaç NFT platformu bulunuyor. Bu platformlara örnek olarak; StacksArt, STXNFT ve Boom verilebilir. Stacks ekibi, konuyla ilgili şunları söylüyor:

Bitcoin, merkeziyetsiz uygulamaların ve akıllı sözleşmelerin ihtiyaç duyduğu güvenlik, uzlaştırma teminatı, sermaye ve network etkileri gibi tüm özelliklere sahiptir.

NFT’lerin Bitcoin’de kullanımı için öne sürülen fikirlerden biri de diğer blockchain’lerin ortadan kalkması veya gelecekte çatallanması durumunda NFT’lerin daha uzun ömürlü olacağı yönündedir. Tabi ki bu düşünce, piyasadaki diğer varlıkların düşüşüne dayanan tamamen spekülatif bir noktayı ifade ediyor. Bununla birlikte; Ethereum, NFT’lere sağladığı geniş destek sayesinde 300 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahipken bu durum, pek olası görünmüyor.

Kriptopara, Bitcoin, Cüzdan

Bitcoin’in, piyasa değerine göre dünyanın en büyük kriptopara birimi olması Bitcoin NFT’lerinin benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Buna ek olarak; Bitcoin takipçileri de bu NFT’lerin satışını teşvik etmeye yardım edebilir.

Her hafta yüzlerce yeni koleksiyonun piyasaya sürüldüğü NFT pazarında, Bitcoin NFT’lerinin kalıcı olup olmayacağını ise zaman gösterecek.

Kaynak: gfinityesports.com

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

kriptopara, Bitcoin

Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler Oldu? | 31.01.22

Bitcoin

Bitcoin (BTC) ve Genel Piyasa Koşullarına Detaylı Bakış