in , ,

Bitcoin Neden Düştü? Deneyimli Teknik Analistten Kapsamlı Bitcoin Analizi

Bitcoin

Haftanın ilk gününe %6 civarında bir düşüş ile giriş yapan Bitcoin, aynı zamanda altcoinler üzerinde de etkili olarak genel olarak kırmızı bir görüntüye hakim oldu. Çok yüksek bir yüzdelik dilim olmamasına rağmen Evergrande krizi, FED toplantı haftası, enflasyon rakamları gibi etkenlerden dolayı piyasa genelinde bir panik havası oluştu.

7 Eylül tarihinde 52,900 USD seviyelerinden sert bir düşüş hareketi ile düşüş trendinin sinyallerini vermeye başlayan Bitcoin 43,200 seviyelerindeki desteği iki kere test ederek bir kısım yatırımcıları sakinleştirmişti. Ancak asılsız olduğu ortaya çıkan Litecoin & Walmert haberi ile yukarı yönlü ivme tekrardan yara aldı. Bu süreç sonucunda düşük hacimlerle yatay bir görünüm sergileyen Bitcoin geçtiğimiz haftasonunu kayıpsız kapatsa da Asya piyasalarının açılışı ile birlikte sert bir şekilde 43,200 USD desteğine doğru düşüş hareketi başlattı.

Düşüş sebeplerini maddeler halinde ele alacak olursak, en başta Evergrande krizi karşımıza çıkıyor. Bu kriz iki yönlü olarak kriptopara piyasalarını etkileyebilir. Şöyle ki, hem Tether şirketinin yapmış olabileceği Evergrande yatırımları, hem de global çapta yeni bir ekonomik, daha çok da gayrimenkul krizinin fiyatlanması olarak artık resmen olmasa da dolaylı olarak kabul gören kriptoparaların da bu krizden etkilenmemesi biraz zor görünüyor.

Diğer taraftan salı ve çarşamba günleri gerçekleşecek olan FED toplantısı ve çarşamba akşamı yapılacak açıklamalardan dolayı risk almak istemeyen yatırımcıların nakite geçme istekleri de bu düşüşü harlamış olabilir. Tapering konusunda yapılacak bir açıklama -ki bütün gözler bu başlık üzerinde- gelmesi ve bu açıklamanın yönüne bağlı olarak işlem yapmak isteyen yatırımcı sayısı da göz ardı edilemeyecek kadar fazla. FED’in varlık alımlarının azaltılması programını açıklaması halinde dolar endeksinde (DXY) yaşanacak sert bir yükseliş dolar karşılığında işlem yapan bütün piyasaları negatif etkileyecektir. Halihazırda 93.000 USD direncinin kırılımını geçtiğimiz hafta gerçekleştirmiş olan DXY için bu sert yükseliş sonrası 94.000-95.500 bölgesine kadar bir yükseliş gerçekleşebilir.

Ayrıca bu hafta içerisinde çoğu ülkenin merkez bankaları başkanları tarafından yapılacak enflasyon açıklamaları da dikkat edilmesi gereken diğer bir konu. Yüksek enflasyon sonucu hayat pahalılığının giderek artıyor olması bütün dünya üzerinde korku ile izleniyor. Merkez bankalarının faiz artırımı açıklamalarının gelmesi halinde yatırım araçlarından çıkışlar ve ülke para birimlerine dönüşlerin geçişleri de gerçekleşebilir. Bu da bir yatırım aracı olarak kriptoparaları da etkileyebilir.

Teknik analiz açısından bakacak olursak, 43,120 USD desteğinin üçüncü defa test edilişini izleyebiliriz. Bu desteğin kırılımı halinde 40,700 USD seviyelerinde bir ara destek ve sonrasında 36,700 USD seviyelerinde destek bulabilir. 43,120 USD desteğinden güçlü alımların gelmesi halinde ise 50,600 USD seviyelerindeki direnci tekrardan test edebiliriz. Ancak 46,200 USD altında gerçekleşebilecek olası bir günlük kapanış halinde 2021 başından itibaren yanan rallinin bozulduğu dirençten dönüş yaşanmış olduğundan dolayı 34,500 USD seviyelerindeki majör desteğe kadar da bir geri çekilme süreci izleyebiliriz.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

pNetwork: Bir Başka DeFi Projesi Daha Hack’lendi

Kusama Nedir ve Kusama ile Polkadot Arasındaki Fark Nedir?