in , ,

Bitcoin Neden Başarısızlık Yaşamayacak? Bölüm 1: Sansür ve İşlemlerin Durdurulması

Sizler için Bitcoin’in neden başarısız olacağını savunan insanların argümanlarının bir listesini oluşturduk ve bu argümanları inceledik…

Yıllar boyunca Bitcoin’in başarısız olacağını iddia eden birçok kişiyi duyduk. Bitcoin, bugüne kadar 427 kez ölü ilan edildi, ancak piyasa değeri, hash gücü ve ağ boyutu büyümeye devam ediyor. Her gün daha fazla mühendis, yatırımcı ve taraftar saflarına katılıyor. Bu yazı serisinde sizlere Bitcoin’in neden başarısızlık yaşamayacağını ayrıntılarıyla anlatacağız. 

Yine de her benimseme dalgası, Bitcoin’in neden başarısız olacağını savunan insanları getiriyor. Bu yazımızda, Bitcoin’e karşı her bir argümanın yer aldığı bu listeyi oluşturduk ve argümanların incelemesini yaptık.

Bitcoin Ethereum

Bitcoin işlemleri durdurulacak veya sansürlenecek

Hükümetler tarafından yasaklanacak

 • Hangi hükümetler? Biz insanlar için sınırlardan geçmek biraz uğraştırıcı bir süreç olsa da, Bitcoin için sınırları geçmek herhangi bir bilginin sınırı geçmesi kadar kolaydır.
 • Bitcoin, durdurulamayacak kadar büyük bir küresel yazılım ağıdır. Hükümetler bile etkin güçlerinde sınırlıdır.
 • Yatırım fonları, vakıflar, sigorta şirketleri ve kurumsal şirketler Bitcoin’e sahiptir. Bu kurumların Bitcoin’e sahip olmasına izin veren hükümetler, seçmen tabanlarını fakirleştirmeden Bitcoin’i yasa dışı hale getiremezler ve büyük finansal kurumlar da dahil olmak üzere Bitcoin üzerine inşa edilen şirketleri sakat bırakmayı riske edemezler.

Kriptopara, Bitcoin

 • Hükümetler, vatandaşları ve yasaları tarafından kısıtlanır. Politikacılar, şirketler ve vatandaşlar zaten Bitcoin’e sahip olduklarından, hükümetteki veya hükümete lobi yapma yeteneğine sahip bazılarının zaten Bitcoin’de kazanılmış bir çıkarı vardır.
 • Ülkeler birbirleriyle rekabet içerisinde ve Bitcoin’i durdurmak için ülkelerin hep birlikte çalışmaları pek mümkün gözükmüyor. Hükümetler, yatırım ve teknolojiyi çekmek için rekabet yasaları oluşturarak Bitcoin’i kendilerine çekmek istiyor. Rakip ülkeler, rakiplerinin para birimine güvenemedikleri için altın veya Bitcoin gibi nötr rezerv varlıklara ihtiyaç duyarlar.

Borsalar hükümetler tarafından kapatılabilir

 • Çoğu ülkede Bitcoin borsaları yasal olarak çalışır ve hükümetler bunu karaborsalara tercih eder.
 • Eşler arası (P2P) borsalar durdurulamaz. Borsaları kapatan her ülke, mevcut herhangi bir ödeme ağından yararlanabilen yeni eşler arası borsaların ortaya çıktığını gördü.
 • İşlemler durdurulamaz ve tespit edilemez. Bitcoin işlemleri kısa mesajlarda, emojilerde, resimlerde gizlenebilir ve internetin herhangi bir yerinden gönderilebilir.

 • Hükümetler, çoğu insanın istediği varlıkları asla tamamen durduramaz. Esrar ve alkolde de karaborsalar kuruldu ve ticaret bir şekilde devam etti. Bitcoin işlemlerinin çok daha kolay gerçekleştiğini ve tespitinin çok daha zor olmasından dolayı, borsalar da bir şekilde devam edecektir.

Node’ları yasaklamak Bitcoin’i durduracak

 • Node’lar her ülkede durdurulamaz. Dünyanın herhangi bir yerinde bir node çalıştığı sürece Bitcoin işlemleri doğrulamaya devam edebilir.
 • Node’lar, çoğu ülkede yasal olan Tor ağının arkasında görünmez bir şekilde çalıştırılabilir.
 • Node yazılımını dağıtmak ifade özgürlüğü tanımına girer. İfade özgürlüğü yasalarına sahip hükümetler, Bitcoin gibi açık kaynaklı yazılımların paylaşılmasına izin vermek için emsaller belirledi.

Hükümetler veya doğal afetler nedeniyle kesintiye uğrayan internet Bitcoin’i durduracak

 • İnsanlar bu durumda hemen interneti geri getirmek için çalışacaklardır. İnternet tamamen çalışmayı bırakırsa, modern ekonomiler ve hükümetler de çöker.
 • Bitcoin, mevcut node’ların %1’i ile bile çalışabilir. İnternet kesintileri veya doğal afetler internetin büyük bir bölümünü bozabilir, ancak Bitcoin, internetin çalışmaya devam eden kısmı tarafından güvence altına alınacaktır.
 • İnternet uyarlanabilir. Bitcoin uyduları, örgüsel ağlar ve radyo vericileri, hücresel veya fiber internet kesilirse ülkeler arasında Bitcoin bloklarını ve işlemlerini iletmeye devam edebilir.
 • Ülkeler arasındaki yavaş veya kopuk iletişim sorunu çözülebilir. Zincirler arasındaki iletişimdeki gecikmeler, nihai çözüm için daha fazla bloğun gerekli olduğu anlamına gelir, ancak Bitcoin’i durdurmaz. Zincir bölünmesi kalıcıysa, her zincir yeniden yazılmasına izin vermemek için çatallanabilir.

Bitcoin ölçeklenemiyor, işlemler çok yavaş veya pahalı

 • Ölçekleme sorunu, ikinci katmanlar ile kolayca çözülebilir. Lightning, Liquid gibi katmanlar ve hatta Square Cash gibi uygulamalar, herhangi bir sayıda işlemi destekleyecek şekilde ölçeklenebilir, farklı maliyetler ve güvenlik takasları sunar.
 • Bitcoin, herhangi bir ağın en ucuz maliyeti için en hızlı zamanda en büyük değeri hesaplayabilir. Başka hiçbir ödeme ağı, bir saat içinde geri dönüşü olmayan multi-milyar dolarlık işlemleri çözemez.

Madencilerin kontrol edilmesi, işlemlerin sansürlenmesine veya durdurulmasına izin verir

 • Bunun için yeterli ASIC’leri (kripto madenciliğinde kullanılan cihazı) edinmek neredeyse imkansızdır. %51 saldırısı başlatmak sadece enerji değil, aynı zamanda tedarik zincirindeki üreticiler tarafından tespit edilmeden gizlice edinilmesi zor olan birçok ASIC’e erişim gerektirir.
 • Ağ, saldırganın tüm ASIC’lerini işe yaramaz hale getiren yeni bir madencilik algoritmasına geçebilir.

 

Bitcoin

Madencilerin enerjiye erişimini kaybetmesi işlemleri durduracak

 • Madenciler küresel olarak dağıtılmış durumda ve çeşitli enerji türlerini kullanıyorlar. Sadece elektrik şebekesine bağlanarak veya doğrudan enerji tedarikçileri ile çalışarak enerjiyi kullanabilirler. Hepsini bulup durdurabilecek hiçbir varlık yoktur.
 • Bitcoin madencileri dışında hiç kimse hash gücü ile Bitcoin’e saldıramaz. Çok sayıda madenci artık enerji ve hash gücü düşüşlerini kullanamasa bile Bitcoin çalışmaya devam edecek. Ancak, hash gücünün tekrar çevrimiçi olması durumunda kullanıcılar blok onayları için daha uzun süre beklemek isteyebilir.
 • En kötü durumda, Bitcoin düşük enerjili bir madencilik algoritması kullanmak için çatallanabilir. Bitcoinler her iki zincirde de hala güvende olacaktır.

Bitcoin

Madenciler çoğunlukla Çin’de ve tüm işlemleri, sansürlemeye veya durdurmaya zorlanacak

 • Madenciler, havuzlar arasında kolayca geçiş yapabilir. Stratum V2 gibi protokoller, madencilerin kendilerinin blok oluşturmasına olanak tanır.
 • Madenciler sansüre zorlanamayacak kadar dağınık durumdalar. Genellikle önemli vergi gelirleri getirebilecekleri uzak bölgelerde, küresel düşük maliyetli enerji kaynaklarını kovalarken daha fazla dağıtılıyorlar.
 • Madenciler, Bitcoin’e yoğun bir şekilde yatırım yapıyorlar, bu nedenle ağın bütünlüğünü korumak için teşvikleri vardır.

Bitcoin

Blok ödülleri gelecekte duracak ve tüm güvenliğini kaybedecek

 • Bitcoin işlem ücretleri, Bitcoin fiyatıyla birlikte istikrarlı bir şekilde artıyor.
 • Blok ödülleri 2140’a kadar her 4 yılda bir düşerek ağa gözlemlenen değişikliklere uyum sağlaması için bolca zaman tanır.

Bitcoin

Bitcoin’deki bir bug, hackerların ağı çalmasına veya bozmasına izin verebilir

 • Bitcoin, on yıldır sürekli saldırı altında olan dünyanın en büyük sanal ağlarından biri olduğundan, bir bug zaten şu ana kadar çoktan keşfedilirdi.
 • İşleri aksatan bir durum olmasına rağmen, Bitcoin her zaman kritik bugları düzeltmek için çatallanabilir.

Bir sonraki bölümde Bitcoin’in uzun vadede değer koruma konusunda da nasıl başarılı olduğunu detaylarıyla açıklayacağız.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

NFT

NFT Yükselişinin Yaşandığı Bugünlerde Takip Edilesi 10 NFT Projesi

Fan Token

Piyasa Değeri Sıralamasına Göre İlk 5 Fan Token’in Analizi