in ,

Bitcoin Miami 2021 Konferansı Nedir ve Neler Konuşuldu?

Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, Cuma günü yaptığı açılış konuşmasında Bitcoin 2021 Konferansını “Bu bir an değil, bu bir hareket” olarak nitelendirdi. Konferans şehrin Wynwood semtinde gerçekleşti, şehir merkezinin kuzeyinde alçı, çimento ve tuğla duvarların renkli grafiti sanatıyla boyandığı kültürel bir mekân. Bu konferansta Bitcoin’in hızlı büyümesi ve potansiyel olarak umut verici geleceği hakkında konuşmalar yapıldı.

Suarez sabah 9’da yaptığı konuşmada, “Üzgünüm, çok üzgünüm Los Angeles,” dedi. Konferansın başlangıçta 30 Nisan’dan 1 Mayıs’a kadar Los Angeles’ta yapılması planlanıyordu, ancak Kaliforniya’nın daha katı COVID-19 politikaları konusundaki endişeler nedeniyle Miami olarak değiştirildi. Suarez, Miami’yi ABD’nin kripto başkenti ve aynı zamanda “sermayenin başkenti” olarak adlandırdı.

Bitcoin
Bitcoin 2021 Konferansı

Federal Rezerv Kaldırılsın mı?

Uzun yemek sıralarına ve özellikle erkekler için çok uzun bir tuvalet sırasına rağmen çoğu katılımcı, kriptodan siyasete kadar her konuda benzer düşünen kişilerle konuşmaktan ve ağ kurmaktan keyif alıyor gibi görünüyordu. FED’i kaldırmak veya kaldırmamak en çok dikkat çeken bir konuşma konusuydu. “Özgürlük” ve “bağımsızlık”, konferansta sıkça tekrarlanan diğer iki konuşma noktasıydı. Eski Teksas Cumhuriyetçi Temsilcisi Ron Paul Cuma günü yaptığı konuşmada, “Eğer benim arkadaşımsan, özgürlüğün dostusundur” yorumunda bulundu ve ABD’de şu anda “özgürlük sıkıntısı” olduğunu ifade etti. Konferans, özgürlük ilkeleri konusunda oldukça uyumlu gözüküyor.

Bitcoin
Bitcoin 2021 Konferansı

Paul, “Herkes parasal özgürlük istiyor, umarım. “Ama… Bu başlığı açıklığa kavuşturmak istiyorum çünkü bazı insanlar bedava para istiyor ve bu durum çok farklı. Bu günlerde çok fazla bedava para dolaşıyor ve hepsi sahte olmakla birlikte siyasi yolsuzlukların hepsini kapsıyor… Bu arada kaç kişi daha zengin olursa olsun o ülke daha da fakirleşiyor.” Paul, “Benim hakkımda bir şeyler biliyorsunuz, birkaç yıldır siyasetin içindeyim ve bir çözümüm var,” diye konuşmasına devam etti. Federal Rezerv’e ihtiyacımız yok. Yolsuzlukla inşa edilmiş. O halde yapmamız gereken, Federal Rezerv’i yürürlükten kaldırmak veya ondan kurtulmak.”

Kongre’ye Çağrı

Hafta sonu boyunca çeşitli konuşmacılar, Paul’un büyük alkışlarla karşılanan yorumlarını kabul etti veya itiraz etti, ancak yine de çok konuşuldu. Wyoming Senatörü Cynthia Lummis ve Ohio Temsilcisi Warren Davidson da dahil olmak üzere diğer Cumhuriyetçi politikacılar da Bitcoin’in Amerikan özgürlüğü ve serbest piyasaları açısından önemini tartıştılar. Sekiz yıl boyunca Wyoming eyalet saymanı olarak görev yapan Lummis, Çin’in 2022 Kış Olimpiyatları’na kadar dijital bir Yuan yaratma planlarıyla ilgili endişelerini dile getirdi ve ABD’li politikacıları “acele etmeye” çağırdı. “Meslektaşlarımıza dijital para biriminin avantajlarının neler olduğunu, neden ABD dolarını dünya rezerv para birimi olarak tutacağını ve altın gibi bir değer deposu olarak ABD dolarını destekleyen Bitcoin’e sahip olmamızın neden önemli olduğunu öğretmeliyiz” dedi.

Bitcoin
Bitcoin 2021 Konferansı

Lummis, Bitcoin’in güzelliğinin, “cep telefonu” olan herkesin “kendi bankacısı” olabilmesinde yattığını da sözlerine ekledi. Bitcoin hakkında çok heyecanlandığım en büyük eşitlikçi şeylerden biri bu. Senatör ayrıca Capitol Hill’de kriptopara birimi konusuna dikkat çekmek için bir finansal yenilik grubu oluşturmaya çalıştığını ifade etti. Cuma günü erken saatlerde, Mark Zuckerberg ile Facebook’un yaratılması konusundaki anlaşmazlıklarıyla tanınan ikiz milyarder Bitcoin yatırımcıları Tyler ve Cameron Winklevoss, FED’in kötü itibarının Bitcoin’in popülaritesini artırmaya yardımcı olduğunu iddia etti. Tyler, ABD dolarından “nihai shitcoin” olarak bahsederken Tyler, “Makineye karşı öfke” yazan bir tişört giydi.

Kara Koyun Elon Musk

Özellikle Bitcoin konferansı katılımcıları arasında bir başka ortak konu, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk ile olan hayal kırıklıklarını dile getirmek veya tweet atmaktı. Milyarder teknoloji girişimcisi Perşembe günü Bitcoin hakkında kırık bir kalp emojisi tweetledi ve bazı yatırımcıların Perşembe günü kriptopara biriminin fiyat düşüşüyle bağlantılı olduğunu söyledi. Max Keiser, Cuma günkü sohbetine “F-ck Elon!” diyerek başladı. Bir dizi konferans katılımcısı, yakın zamanda Tesla’nın Mayıs ayında piyasaları düşürmesiyle ilişkilendirilen çevresel kaygılar nedeniyle araç alımları için Bitcoin’i kabul etmeyi bırakacağını açıklayan Musk’taki hayal kırıklıklarını sosyal medyada yayınladı.

Konferansın ilk gününden önce BTC 40.000 dolara yaklaştı, ancak Perşembe akşamı 35.500 dolara kadar düştü. Musk kırık kalp tweetini akşam 9 civarında yayınladı. Milyarder teknoloji girişimcisi, Bitcoin madenciliği süreci veya kriptopara birimi oluşturma süreci ile ilgili çevresel endişeleri dile getirdi. Bitcoin madenciliği, büyük miktarda enerji gerektiren güçlü bilgisayarlarda matematiksel bulmacalar çözülerek yapılır. Ancak diğer kriptopara uzmanları Musk’ın değerlendirmesine katılmıyor. İş zekası şirketi MicroStrategy’nin kurucu ortağı ve sadık bir Bitcoin savunucusu olan Michael Saylor, konferans sırasında “Bitcoin’in insan ırkının henüz ortaya çıkardığı en verimli enerji kullanımı olduğuna” inandığını söyledi.

Jack Dorsey’in Bitcoin İtirafı

Geçen yılın Ekim ayından bu yana Square aracılığıyla 200 milyon dolardan fazla Bitcoin satın alan Dorsey, Cuma günü yaptığı açıklamada, “iki teknoloji şirketi üzerinde çalışmamış olsaydım, hayatımın geri kalanını Bitcoin’i geliştirmek için harcardım” dedi.

Bitcoin
Twitter CEO’su Jack Dorsey

Dorsey konferans sırasında “Square veya Twitter’da olmasaydım Bitcoin üzerinde çalışıyor olurdum. Bitcoin’i herkes için erişilebilir kılmak için ne yapabilirim veya şirketlerim ne yapabilirse, hayatımın geri kalanında yapacağım şey bu olurdu” şeklindeki ifadesi en çok konuşulanlardan birisi oldu. Dorsey, özellikle Bitcoin’in önümüzdeki yıllarda “daha fazla insan” tarafından kullanılacağına inandığını ifade etti. Son olarak Bitcoin’i muhteşem bir varlık olarak nitelendirdi. İnternetin yerel bir para birimine ihtiyacı olduğuna vurgu yaptı. Konferansta, dünyanın dört bir yanındaki insanların gelecekte “her gün” Bitcoin ile “işlem yapması” gerekeceğine inandığını ve bu nedenle şirketlerinin Bitcoin dışında başka herhangi bir kriptopara birimiyle çalışmadığını da sözlerine ekledi.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Elon Musk Ünlü Hacker Grubu Anonymous Tarafından Suçlandı

Bitcoin, Dogecoin

Elon Musk Tweetlerinin Bitcoin Fiyatına Kayda Değer Bir Etkisi Yok