içinde ,

Bitcoin Madenciliği Yasağı Karbon Emisyonunu Azaltmayacak

Kripto endüstri temsilcileri, New York’un Bitcoin (BTC) madenciliği yasağına yönelik attığı adımlar sonrası, şehrin yasa yapıcılarını eleştiri yağmuruna tutuyor. 

Kripto paralar alanında avukat olan Jake Chervinsky, çevresel etkilere yönelik endişeler öne sürülerek, New York’da Bitcoin (BTC) madenciliğinin yasaklanmasını Twitter hesabından eleştirdi.

Kararın Bitcoin (BTC) madencilerini başka bölgelere göçü tetiklemesinden endişe duyan avukat Jake Chervinsky, bunun karbon ayak izini azaltmayacağını belirtti. Chervinsky’nin sözleri şu şekilde,

“New York siyaset kurumunun anti-Bitcoin kanadı, madencilik yasağının kabulu konusunda  bir zafer turu atarken, şunu unutmayın karar, Karbon emisyonlarını tek bir birim azaltmaya yardımcı olmayacak. Kararın tek yaptığı, madencileri başka yerlerde (operasyonlarını) inşa etmeye zorlamak. NY’nin onlar üzerinde hiçbir etkisi olmadığı yerde.”

Sözlerine devam eden avukat Chervinsky, “İyi politika gerçeğe dayalı düşünmeyi gerektirir: Maliyet ve faydaların, fırsatların ve risklerin, birinci ve ikinci dereceden etkilerin analizi. New York’un madencilik yasağı bunların hiçbirini yapmıyor. Gerçeklerden kopuk birkaç kişi için ahlaki bir zafer.” yorumunda bulundu. 

Yasağın, New York’un yeni teknolojilerin benimsenmesi konusunda liderliğini kaybetmesine neden olacağını öne süren avukat, “ABD’de kripto para tutmanın ulusal öneme sahip olduğu bir zamanda, dünyanın finans başkentinden gelen yıkıcı bir politika hatası. Kripto burada hoş karşılanmıyor. California’nın, New York şehrinin hatalarından ders alma şansı var. Dünyanın teknoloji başkenti (ve Web3’ün evi) olarak kalmak istiyorsa, bunu yapmak zorunda.” dedi. 

Bicoin Madencilik Konseyi: Temiz Enerji Kullanımı %60 Arttı

Geçtiğimiz nisan ayında yayınlanan Bitcoin Madencilik Konseyi (BMC) raporuna göre, madencilik amacıyla yenilenebilir enerji kullanımı bir yılda yaklaşık %60 artış gösterdi. BMC’nin araştırması, konseye üye şirketlerin ne kadar elektrik tükettiğini, bu tüketimin ne kadarının yenilenebilir enerji kaynaklarından yapıldığı ve operasyonların hash oranını araştırıyor.

Bitcoin Madencilik Konseyi (BMC), küresel Bitcoin ağının %50’sini veya 100,9 exahash’ı (EH) temsil ettiğini iddia edilen 44 Bitcoin madencilik şirketinden oluşan bir gruptur. Konsey, Bitcoin savunucusu ve MicroStrategy CEO’su Michael Saylor tarafından yönetiliyor.

Bitcoin

Bununla birlikte BMC’nin elektrik tüketimi ve şirketlerin hash oranlarına ilişkin sonuçlar, madencilik verimliliğinin arttığını gösteriyor. Raporda son 1 yılda, elektrik tüketimi %25 azalırken buna karşılık olarak ise hash oranı %23 artış gösterdi. 

Diğer taraftan, BMC tarafından sağlanan rakamlar, Joules bilimsel dergisinde yayınlanan veriler ile çelişiyor. Şubat ayında yayınlanan bilimsel dergide yayınlanan verilere göre, kripto madenciliğinin yarattığı karbon emisyonu seviyesinin %17 oranında arttığı belirtilmiş.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Bitcoin (BTC) Tekrar Düşüşe Geçti I Kritik Destek ve Direnç Seviyeleri

Gemini Borsasına Dava Açıldı