in ,

Bitcoin Korelasyonlu Hisse Senetleri Endeksi Oluşturuluyor

Kurumsal yatırımcılar, düzenlenmiş alanın dışına çıkmadan veya Bitcoin (BTC) arkasındaki ileri teknolojiye hakim olmadan kriptopara piyasasına katılmanın yollarını arıyor ve varlık yöneticileri ihtiyacı karşılamak için alternatif çözümler buluyor.

Paris merkezli yatırım yönetimi şirketi Melanion Capital, Cointelegraph ile paylaşılan bilgilere göre Melanion BTC Maruz Kalma Endeksini başlatmak için endeks platformu Bita ile ortaklık kurdu.

Endeks, geleneksel bir yatırım fonu biçiminde en büyük kripto para biriminin performansını takip etmek için BTC ile en yüksek korelasyonu ve gelir maruziyetini sergileyen beta ağırlıklı bir hisse senedi sepetini takip ediyor.

  • Bitcoin ve kriptopara tarihi hakkında bilgi edinmek isterseniz Bitcoin Tarihçesi-1 başlıklı yazı dizisini okuyabilirsiniz.

Bitcoin

Duyuruda, Melanion Bitcoin Maruz Kalma Endeksi (Melanion BTC Exposure Index), “geleneksel yatırım fonu standartlarını karşılayan çeşitlendirilmiş bir hisse senedi sepeti aracılığıyla Bitcoin’in günlük fiyat hareketlerine maruz kalma” durumunu yatırımcılara sağlamak için inşa edildi.

Endeks, bankaların ve varlık yöneticilerinin müşterilerine yatırım fonları, borsada işlem gören fonlar, sertifikalar veya yapılandırılmış ürünler gibi çeşitli paketlerde Avrupa düzenleyici uyumlu bir formatta Bitcoin maruziyeti sunmalarını sağlayacak.

Kriptopara alanında faaliyet gösteren veya yatırım yapan Avrupa ve Kuzey Amerika merkezli şirketleri temel alan endeks, ağırlıkları buna göre dağıtılarak Bitcoin ile en çok ilişkili olan 30 şirketten oluşuyor. Endeksin istikrarını ve ölçeklenebilirliğini garanti etmek için likidite filtreleri ve ağırlık sınırları uygulanır.

Bitcoin

Melanion Capital başkanı Jad Comair, Avrupalı ​​düzenleyicilerin kapsamlı inceleme yaklaşımının, BTC destekli borsada işlem gören ürünlerin çoğunu kurumsal yatırımcılar ve fonlar için uygun olmadığını hatırlatarak, Melanion Bitcoin Maruz Kalma Endeksinin BTC ve AB düzenlemesi arasındaki boşluğu kapattığını söyledi.

“Bu endeks iki dünya arasında gerçek bir köprüdür” diye ekledi.

Comair, BTC’nin performansını çeşitlendirilmiş bir sepette yakından takip ettiğinden ve kayıp veya bilgisayar korsanlığı gibi olağan riskleri ortadan kaldırdığından, endeksin doğrudan BTC yatırımına kıyasla kendi avantajları olduğunu söyledi.

“Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar için temel endişeleri hack, hırsızlık, kayıp, depolama, güvenlik veya suçtur. Yatırımcılar, Bitcoin performansını kopyalayan hisse senetlerine yatırım yaparak daha önce mevcut olmayan çeşitlendirilmiş varlık tahsisi elde edebilirler.”

Kaynak: Cointelegraph

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Dogecoin, Elon Musk

Elon Musk Tweetlerinin Etkisini Ölçen İnvesting Anketi

CoinMarketCap

CoinMarketCap, Uniswap Entegrasyonu İle Token Swap Özelliği Getiriyor