içinde ,

Bitcoin İçin Metrikler Neyi Gösteriyor?

Bitcoin

Bitcoin, Haziran ayında tarihin en kötü aylık fiyat performanslarından birini kaydetti. Geçtiğimiz ay BTC’nin fiyatı yaklaşık %40 düştü. 

Sert düşüşün ardından konsolide olma çabası içinde olan dijital varlık kayıplarını azaltmaya çalışıyor. Bitcoin, 2017’deki ATH’si olan 20 bin dolar civarında işlem görüyor. Glassnode haftalık bülteninde öne çıkan verileri, kısa ve anlaşılır bir şekilde sizin için derledik.

Metrikler Ne Diyor?

Etkin adres sayısı, Kasım ayında günde 1 milyon civarında seyrederken, Temmuz ayında %13 gerileyerek günlük 870 bin’e geriledi. Bu durum yeni kullanıcıların gelmediğini ve hatta mevcut olanların da azaldığını gösteriyor. 

İşlem sayılarındaki son derece keskin düşüşler, boğa piyasalarının sonunu işaret etmiş. Birkaç aylık toparlanmadan sonra, işlem talebinin yatay hareket ettiği görülebilir. Bu durum, hem yeni talebin düştüğünü hem de hodl edenlerin pozisyonlarını koruduğunu gösterir.

Non-zero bakiyeye sahip adreslerin sayısı son çalkantıdan çok az etkilenirken, yükselmeye devam etti ve 42 milyonluk yeni ATH’sine ulaştı. Bitcoin ağı, erken ayı piyasalarında genellikle kayda değer cüzdan tasfiyesiyle karşılaşır. Ancak son çöküşte böyle olmadı. Bu durum Bitcoin yatırımcılarının artan kararlılık seviyesini işaret ediyor olabilir. 

Hem para yatırma hem de para çekme işlemleri, boğa piyasası zirvelerinde fiyatla birlikte hareket ederek kendi zirvelerini oluşturur. Son haftalarda yaşanan olaylar, yatırımcılara varlıkların kendi kendine saklanması eğilimini doğurdu. Borsalardan para çekme işlemleri arttı, yatırma sayıları ise düşmeye devam ediyor.

Diğer taraftan Bitcoin için likit olmayan arz Temmuz ayında 223 bin BTC  arttı. Bu da coinlerin çok az veya hiç harcama geçmişi olmayan cüzdanlara doğru büyük ölçekli hareketini yansıtıyor.

Borsa rezervleri tükenmeye devam ediyor, katılımcılar kendi himayesinde saklamaya yönelmiş durumdalar. Bu coinler, harcama geçmişi olmayan cüzdanlara akıyor gibi görünüyor. Balinaların bakiyesi ve borsa çekme faaliyeti tarihsel olarak agresif seviyelerde.

Kaynak: Glassnode

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 7 Temmuz 2022

Teknik analiz

R/R Oranı Nedir?