içinde ,

Bitcoin İçin Bu Verilere Dikkat!

Bitcoin, kripto para piyasası büyüdükçe, doğal olarak USD cinsinden kayıplar zamanla daha büyük olabilir ve olacaktır. 

LUNA ve UST olayı, son 5 yıldaki en büyük kayıplardan biri olmuştur. Piyasada önemli kırılımlara sebep olan geçmişte şu olaylar yaşanmıştı.

  • 2018 ayı piyasasının başlangıç ​​ve bitiş olayları
  • Mart 2020 Covid-19 salgını
Bitcoin
Glassnode: Bitcoin Gerçekleşen Kayıp

Gerçekleşen Fiyat, on-chain analizdeki en eski ve en temel metrik kavramlardan biridir. En son taşındıkları andaki tüm token değerlerinin toplamı olan Gerçekleşen Değer, dolaşımdaki arza bölünerek hesaplanır. Bu nedenle, arzdaki tüm token’ların toplam maliyet esasına ilişkin bir tahmin yansıtır.

Tarihsel olarak, Gerçekleşen Fiyat ayı piyasaları sırasında sağlam bir destek sağlamış ve piyasa fiyatı bunun altında işlem gördüğünde piyasa dip oluşumunun sinyallerini vermiştir. Aşağıdaki tablo, önceki ayı piyasası döngülerini ve fiyatların gerçekleşen fiyatın altında işlem gördüğü zaman oranını göstermektedir.

Zamanla, her bir ayı döngüsünün gerçekleşen fiyatın altında daha az göreceli süre harcadığı görülebilir. Bu kısmen, varlığına ilişkin genel piyasa bilincinin bir sonucu olabilir (ilk olarak 2018’de keşfedilmiştir). Mart 2020, önceki döngülerde görüldüğü gibi aylar yerine gerçekleşen fiyatın altında yalnızca 7 gün harcanarak en dikkate değer sapma olmaya devam ediyor.

Piyasa 26.513$’lık haftalık fiyatın en düşük seviyesine ulaştığında, Gerçekleşen Fiyat 24k$’dan işlem görüyordu. Piyasa, LFG’lerin BTC satışları haberi ile çökerken, LUNA ve UST’de tutulan değerin yok edilmesi ve Tether’in derin korkusu varken, spot fiyatlar Gerçekleşen Fiyatın %9,5’ine düştü.

Yukarıda açıklanan toplam gerçekleşen kayıpların bir sonucu olarak, Gerçekleşen Üst Sınır, Bitcoin ağından bir sermaye çıkışını temsil eden 7,92 Milyar Dolar azaldı. Gerçekleşen Fiyatın 60 Dolardan 23.940 Dolara düşmesine neden oldu.

Bitcoin
Glassnode: Bitcoin Gerçekleşen Fiyat

Ancak volatiliteye rağmen, fiyatlar Gerçekleşen Fiyata doğru düşerken piyasadaki boğalar güçlü tepki verdi. Aşağıdaki çizelge ve tablo, piyasanın büyük bir kısmı zincir üstü bakiyelerine ekleme yaptığında 1’e daha yakın değerler verecek olan Birikim Eğilim Skorunu göstermektedir.

12 Mayıs Perşembe günü, piyasanın en düşük olduğu dönemde, Birikim Trend Skoru 0,3’ün altındaki çok zayıf değerlerden tersine dönerek 0,796’nın yukarısındaki değerlere döndü. Bitcoin fiyatının 30 bin dolara geri sıçramasını destekleyen Skor, haftanın geri kalanında 0,9’un üzerinde değerler döndürdü ve güçlü satın alma yan etkinliğinin gerçekleştiğini gösterdi.

Bitcoin
Glassnode: Bitcoin Birikim Eğilimi Puanı

Bu, katılan çeşitli cüzdan gruplarına bakarak daha da doğrulanabilir. Gördüğümüz şey, Mayıs başında zayıf birikimden (< 0,3, sıcak renkler) bu hafta güçlü birikime (> 0,7, soğuk renkler) hızlı bir dönüş.

Bitcoin
Glassnode: Bitcoin Cüzdan Grubuna Göre Birikim Eğilimi Skoru

Küçük yatırımcılar (< 1BTC) açık ara en büyük akümülatörlerdi ve 10 bin BTC’den fazla (tamamen dağıtıcı olan LFG bakiyesini içeren) balinalar tarafından desteklendi. 100 BTC ila 10 bin BTC tutan cüzdanlar, net birikimlerinde daha zayıf kaldı.

On-chain verilerine göre, cüzdanlarda döviz bakiyeleri artarken gerçekleşen kayıplar tarihsel bir boyut aldı. Bu 2022 olayı Bitcoin Birikim Eğilim Skoru üzerinde büyük bir ağırlık oluşturacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

Stablecoin'ler

Stablecoin’ler İçin Önemli Veriler!

Analistler, Kripto Piyasasını Değerlendirdi! Piyasalar Düzelecek mi?