içinde ,

Bitcoin Hash Rate: Trend Ne Tarafa?

Bitcoin

İki aylık bir kapitülasyon döneminin ardından Bitcoin hash rate, geçtiğimiz günlerde ATH’sini test etti. 

ATH, Çin’in Bitcoin madenciliğini tamamen yasaklamasından 18 ay sonra test edildi. Hatırlanacağı üzere o dönem yerel madenciler operasyonlarını deniz aşırı ülkelere taşımaya başlamış, dolayısıyla hash rate yarıya inmişti.

Piyasaya daha fazla oyuncu katıldıkça Bitcoin mining giderek zorlaşıyor. Daha zorlu bir ortamda madenciler, karlılığı sürdürüp sürdüremeyecekleri konusunda teste tabi tutuluyor. Zorluk seviyesi arttıkça da düşük marjlarla çalışan madenciler piyasadan siliniyor. Hash rate artmaya devam ederken fiyat çoğunlukla sabit kaldığında madenciler stres altında kalıyor.

Madenciler için şu aşamada en büyük sorun hash rate yeni zirveler yapsa da Bitcoin (BTC) fiyatının daha fazla yükselmemesi ve enerji maliyetlerinin artması olarak gözüküyor. Bitcoin hash rate son fiyat düşüşünün ardından bir miktar gerilese de 30 günlük hareketli ortalaması zirvede seyrediyor.

Bitcoin (BTC), dün beklentilerin üzerinde gelen ABD Ağustos ayı enflasyon verisinden olumsuz etkilendi. Dün açıklanan verilere göre ABD’de enflasyon %8.3 olarak gerçekleşti (Önceki: %8.5, Beklenti: %8.1). Bu durum haliyle ABD’de enflasyonun beklenenden yapışkan olduğuna yönelik endişeleri yeniden artırdı.

Her ne kadar enflasyon verisi öncesinde iyimser beklentiler hakim olmuş olsa da Bitcoin önemli bir direnç seviyesiyle karşı karşıyaydı. İndikatörler zayıflama eğilimini işaret etmekteydi.

Bununla birlikte daha önce sipariş edilen ancak teslimatları henüz yeni başlayan makinelerin de aktive edilmesiyle hash rate’in yıl boyunca yüksek bir trende devam edeceğine yönelik tahminler de söz konusu. Gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız. Hash rate tarafındaki eğilim bu şekilde devam edecek olur ise Bitcoin halving tarihinde de değişiklik yaşanabilir.

Hash rate tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı için bir sonraki Bitcoin having tarihinin de öne çekilmesi bekleniyor. Bitcoin halving’in 2024 yılının Mayıs ayında gerçekleşmesi bekleniyordu ancak mevcut seviyelerde 2023’ün son çeyreği için revize edilebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.  

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Sweatcoin IDO Fiyatından 12x Yaptı!

Unstoppable Domains Nedir?