in ,

Bitcoin Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Bitcoin

Bitcoin (BTC) ve blok zinciri teknolojisi devrimsel nitelikler taşımakla beraber başlı başına bir fenomendir. Bize, bankalara veya hükümetlere gerek duymadan dijital bir para birimine sahip olmanın mümkün olduğunu ispatladı. Ayrıca, Bitcoin’i mümkün kılan blok zinciri teknolojisi, finanstan sağlık sektörüne kadar çeşitli endüstrilerinin işleyişini değiştirebilir, çok daha ileri taşıyabilir.

Dünyanın ilk kripto parası hakkında şimdiye kadar duymuş veya henüz duymamış olabileceğiniz bazı şaşırtıcı bilgiler:

Bitcoin’in Yaklaşık %20’si Sonsuza Kadar Kayboldu

Kripto veri firması Chainalysis’e göre, Bitcoin’in yaklaşık %20’si kayboldu veya erişilemeyen cüzdanlarda kaldığını belirtti. Bugün bu kaybolan tutar 3.76 milyon BTC’dir (yaklaşık 190 milyar dolar değerinde).

Bunun olmasının birkaç sebebi var. İlk olarak, Decrypt’e göre, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından yaklaşık 1,1 milyon BTC tutuluyor. Konsensüs, Nakamoto’nun bu paralara asla dokunmayacağı yönünde.

Bazı vefat eden Bitcoin sahipleri, cüzdan şifrelerini de beraber mezara götürdü. Bu da dolaşımda olmayan bir coin yığınını oluşturuyor.

Bir başka neden; kaybedilen özel anahtarlar ve şifreler. Maalesef çevremizde veya haberlerde sıkça bu konu hakkında konuşulduğuna şahit oluyoruz. Kripto anahtarları bir banka hesabı PIN’i gibidir ve coin’lerinize erişmek veya bunlarla işlem yapabilmek için onlara ihtiyacınız vardır. Ne yazık ki, cüzdanlarımızda alıştığımız gibi bir “şifremi unuttum” gibi bir seçenek yoktur. Bu nedenle, anahtarlarınızı kaybederseniz, o varlıklara bir daha erişme şansınız yoktur.

Hardware kripto cüzdanları, hack’lenmesi zor olduğu için varlıklarınızı çevrimdışı saklamanın güvenli bir yoludur. Ancak cüzdanı, parolayı veya kurtarma anahtarını kaybederseniz, coin’lerinize veda edebilirsiniz. Maalesef cüzdanlarını kaybeden kullanıcı hikayeleri fazlasıyla yaygın.

Bitcoin’le İpotek Ödemek

The Mighty Ducks şöhretinin girişimcisi ve eski çocuk oyuncu Brock Pierce’ın, tamamen kripto tabanlı bir ipotek alan ilk kişi olduğu söyleniyor. Kripto meraklısı, Hollanda’nın Amsterdam’da yenilenmiş bir şapel satın almak için 3 milyon BTC’den fazla ödedi.

Daha yakın zamanlarda, ABD’de, United Wholsale Mortgage, Bitcoin ve diğer kriptoparaları ipotek ödemeleri olarak kabul edeceğini duyurdu. Kripto ödeme seçeneğini yıl sonuna kadar kullanıma sunmayı planlıyor.

668 Milyon Bitcoin İşlemi Gerçekleştirildi

Blockchain.com’a göre, 2009’daki çıkışından bu yana toplam Bitcoin işlem sayısı 668 milyon. Bu sayı son yıllarda daha da arttı. Bu yazının yazıldığı sırada, her gün ortalama 265.714 işlem gerçekleşmektedir.

Bitcoin, El Salvador’da Yasal

Bu ayın başında, 7 Eylül’de El Salvador, Bitcoin’i yasal bir ödeme yöntemi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Hükümet, ulusal bir dijital cüzdan açan her vatandaşa 30 dolar vereceğine söz verdi, ancak birçok El Salvadorlu bunu tam olarak benimsemiş değil. Dünya Bankası da çevresel ve şeffaflık endişeleri nedeniyle ülkeye uygulama konusunda yardım etmeyi reddetti.

Son Bitcoin 2140’ta Çıkarılacak

Sadece 21 milyon Bitcoin üretilebileceğini artık hepimiz biliyoruz. Yaklaşık 18,8 milyonu çıkarıldı, ancak yukarıda gördüğümüz gibi, bazıları zaten kayboldu.

Bitcoin madenciliğinin çalışma şekli, madenciliği yapılabilecek Bitcoin sayısı her dört yılda bir yarıya iniyor. Bu, olası toplam Bitcoin’in neredeyse %90’ının halihazırda dolaşımda olmasına rağmen, kalan 2,2 milyon Bitcoin’in çıkarılmasının 120 yıl daha alacağı anlamına geliyor.

İlk Ticari Bitcoin İşlemi Pizza Satın Almaktı

Bunu çoğunuz duymuşsunuzdur. 22 Mayıs 2010’da Laszlo Hanyecz, o zamanlar yaklaşık 41 dolar değerinde olan iki Papa John’s pizzası için 10.000 BTC ödedi. Bu, Bitcoin ile yapılmış ilk ticaretti. 22 Mayıs artık her yıl Bitcoin Pizza günü olarak kutlanıyor.

Bugünkü fiyatla, 10.000 BTC’nin değeri 400 milyon doların üzerinde olurdu.

Neredeyse 100.000 Bitcoin Milyoneri Var

Cüzdanların anonim olması ve Bitcoin fiyatının bazen aşırı volatil olması nedeniyle kaç tane Bitcoin milyoneri veya milyarderi olduğunu kesin olarak bilmek zor. Ancak BitInfoCharts’a göre, şu anda 1 milyon dolar veya daha fazla BTC bulunan 98.180 adres var.

Forbes, 2021 Milyarderler Listesine Winklevoss ikizleri ve FTX’ten Sam Bankman-Fried dahil 12 kriptopara milyarderini dahil etti.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Yabancı Kripto Fenomenleri

Yabancı Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 1 Ekim 2021

Société Générale

Société Générale, MakerDAO’ya Kredi İçin Başvurdu