içinde , ,

Bitcoin Gelecek mi, Balon mu?

Artık günlük yaşantımızın bir parçası haline gelmek üzere olan Bitcoin ve kripto paralar, 2017 yılından beri para piyasalarında önemli bir yer işgal etmiş durumda.

Bitcoin ve kripto paralar için yapılan en önemli eleştiri ise bir “balon” olduğu yönünde. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, hepsi olmasa da piyasalarda bulunan majör coinlerin çoğu bir proje ile isimlerini duyurmaya başlarlar. Yaptıkları yatırımlar, ekip içerisinde çalışan insanlar, anlaşmalı oldukları şirketler vs. eğer ki kripto paralar üzerine yatırım yapmayı planlıyor ve “balon” olduğuna dair yani sahte bir proje ya da ponzi sistemi ile ilgili şüphelerinizden kurtulmaya çalışıyorsanız bu başlıklar üzerinden araştırmalar yapabilirsiniz.

Bu konu ile ilgili küçük bir örnek verecek olursak, son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz Polkadot (DOT) projesinden bahsedebiliriz. Bir İsviçre vakfı olan WEB3 vakfının ilk projesi olarak, işlevsel ve kullanıcı dostu merkeziyetsiz ağ oluşturmak için tasarlanmıştır. Bu en basit hali ile araştırma yapmamız için yeterli bir ön bilgi olabilir. Diğer taraftan sayılara bakacak olursak, 2019 verilerine göre dünya gayrisafi hasılası 85 milyon dolar iken, para piyasaları ortalama hacim olarak bu miktarın yaklaşık 20 katı kadar gözlemleniyor. Yani kripto paralar piyasasından 2 katı kadar daha fazla. Son zamanlarda ülkemiz vatandaşlarının ve hatta TCMB’nin dahi bu konu üzerine sıkça düşmesi de bir başka bakış açısı olarak takip edilebilir.

Bütün bunları bir araya getirdiğimiz zaman ortaya çıkan şey ise; artık kripto paraların hayatımızın bir parçası olduğu ve alınıp satılabilen, yatırım aracı olarak kullanılabilen ürünler olduğu gerçeğine alışmamız gerektiği gibi duruyor.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

Bitcoin Ethereum, Ripple

7 Şubat 2021 Tarihli Bitcoin, Ethereum Ve Ripple Fiyat Analizi

Hathor

Hathor (HTR) Kendi Boğa Koşusunu Yapabilir mi?