in ,

Bitcoin Furyasına Donald Trump Engeli!

Lider kripto para birimi Bitcoin, ABD Başkanı Donald Trump’ın yaklaşık 900 milyar dolarlık teşvik paketi içeren, hem demokratların kontrolünde bulunan meclisten hem de Cumhuriyetçi Senato’dan onay alan mali teşvik paketini reddetmesi sonucunda son derece hareketli bir gece yaşadı.

Donald Trump’ın Covid-19 mali teşvik paketini iptal etmesiyle birlikte BTC fiyatı düşüşe geçti. Çarşamba günü gerçekleşecek olan Avrupa oturumunun öncesinde BTC/USD paritesi %1.15 düşerek 23.550 dolara kadar geriledi.

Bitcoin

Yatırımcılar, çok geç olmadan gelecek bir teşvik paketinin ABD dolarının toparlanmasına yardımcı olacağını öngörerek, lider kripto para birimi BTC’nin risk altında kalma endişelerini azalttılar. Gelişmeler sonrasında USD, iki yılın en düşük seviyesinden piyasada işlem görüyor.

FATURA GEÇ KESİLDİ

Basit bir dille özetleyecek olursak, piyasanın zirvesini kimseye vermesi muhtemel görünmeyen Bitcoin, haftaya yatırımcılarına kâr verme konusunda negatif sinyaller vererek başladı. Bu olumsuz gidişata, yeni bir mutasyona uğramış virüs haberinin tüm dünyada yayılmasıyla birlikte sadece Bitcoin’in değil, altın ve dünya çapında işlem gören hisse senetleri, hatta USD’nin de güvenliğine olumsuz etki etti.

Bitcoin, cryptocurrency, BTCUSD, BTCUSDT

Kaynak: TradingView

BTC’de yaşanan fiyat yükselişi dalgalanmalarının asıl sebebi, ABD Senato’sunun COVID-19 salgınından etkilenen Amerikan işletmelerine tam destek paketi olarak görülen ve yaklaşık 900 milyar dolarlık bir finans paketinin onaylanması haberiyle yaşandı. Ardından Donald Trump, bu paketi onaylamadığını dile getirerek, tasarıyı imzalamayı reddetti ve tamamlanması neredeyse aylar süren bu çetrefilli sürecin daha da uzamasını sağladı. Trump’ın bu hamlesi sonrasında BTC’de sert düşüş meydana geldi. Trump, Kongre’den ayrıntıların değişmesini talep ederek, “600$” olan doğrudan ödemeyi, en az “2000$” olmasını talep ettiğini söyledi. Meclis Sözcüsü Nanci Pelosi ise bu talebin kabul edildiğini ifade etti.

Altın Fiyatları İçin Gözler Mali Teşvik Paketine Çevrildi

Ripple (XRP) Fiyatı Neden Düşüyor?