içinde , ,

Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor? 17 Kasım Analizi

Bitcoin

Çin’den gelen baskılar ve diğer çeşitli faktörler, Bitcoin fiyatının düşüşünde önemli bir etkendir. Ethereum (ETH) gibi güçlü kriptoparalar ve yine Shiba Inu (SHIB), Dogecoin (DOGE) gibi popüler kriptolar son yedi hafta içinde yüzde 10’un üzerinde düşüş yaşadı.

Piyasa değerine göre en yüksek kriptopara değerine sahip olan Bitcoin (BTC), son üç gündür sürekli düşüş yaşıyor ve şu anda 60,000 doların altında işlem görmekte. 

Yedi haftalık bir dönem içerisinde Bitcoin, 15 Kasım’da 66,281.57 dolarla en yüksek seviyesine ulaşmışken, 17 Kasım’da son iki hafta içinde ilk kez 60,000 doların altına düştü.

Başlıca Nedenler

Çin ve ABD’de de yaşanan son eylemler nedeniyle Bitcoin fiyatlarında düşüş görülüyor olabilir. Çin, kripto madenciliğini ülkeden çıkarma niyetiyle madenciliğe yönelik bir baskı başlatmıştır. Ülkenin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nu (NDRC) “Sanal para birimi ve Bitcoin madenciliği ile ilgili tüm faaliyetlerin yasa dışı olduğunu yineleyerek, devlete ait birimleri temizlemeye odaklanacağız. Sanal para birimi, yasal para birimiyle aynı yasal statüye sahip değil.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Bir diğer önemli etken ise, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), muhtemelen kripto piyasasına milyarlarca dolar dökülecek olan bir spot Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) reddetmiş olmasıdır.

biden
Joe Biden

Joe Biden tarafından Pazartesi günü Beyaz Saray’da düzenlenen bir etkinlikte imzalanan Amerika  Altyapı Yasası, brokerların IRS’ye bildirilecek bir 1099-B yayınlamasını gerektiren yeni kripto yasasını içermektedir. Daha basit bir şekilde ifade edecek olursak, kazançlar şimdi fark edilecek ve vergi etkileri olacak ve bu nedenle piyasa tepki veriyor.

Bir kriptopara birimi platformu olan Cashaa’nın kurucusu ve CEO’su Kumar Gaurav’a göre,

“Bitcoin ve diğer kriptopara birimlerindeki düzeltme, kâr rezervasyonu, Çin’in kriptopara birimleri üzerindeki baskısı ve ABD altyapı mevzuatındaki vergi hükmü gibi faktörlerin bir karışımından kaynaklanmaktadır. İster Bitcoin ister başka bir kriptopara birimi olsun, yatırımcının temsil ettiği temel projeyi anlaması ve buna göre bir yatırım kararı alması önemlidir.”

Kaynak: Why Are Bitcoin Prices Falling?

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Kübra Çorluk tarafından yazıldı.

Maltepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden mezun olduktan sonra kendisini içerik editörlüğü, yazarlık, SEO uyumlu makale yazımı alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlere editörlük ve SEO danışmanlığı yapmakta olan Kübra, KoinSaati ailesiyle tanıştıktan sonra kriptoparalar, Blockhain gibi pek çok alanda kendini geliştirerek tecrübe kazandı. Şuan da KoinSaati'inde "içerik editörü" ve "sosyal medya uzmanı" olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Polygon

Polygon, DApp Doğrulaması için zk-STARK Çözümünü Tanıttı

Hindistan, Ödemeler için Bitcoin’i Yasaklayacak, Bir Varlık Olarak Yasallaştıracak