in ,

Bitcoin Fiyatının Dipte Olmamasının 3 Nedeni! Güncel Teknik Analiz

Bitcoin

Ayı piyasası fraktalları, zayıf teknikler ve makro riskler, Bitcoin için önümüzdeki zamanlarda daha fazla düşüşe işaret etmeye devam ediyor.

Bitcoin (BTC), 20 Ağustos’ta yatay bir görünümde toparlandı. Ancak son iki aydaki en kötü haftalık performansını sergiledi.

Bitcoin (BTC) On-Chain Verileri

15 Ağustos’ta 25.000 dolar üzerine çıkan Bitcoin (BTC), orada konumunu koruyamadı. Ve sert bir düşüşle 20.000 dolar seviyesine kadar kırmızı bir mum bıraktı. Ağustos ortasından bu yana en kötü haftalık kapanışlarını sergiliyor. Buna ek olarak bazı on-chain göstergeler, Bitcoin’in düzeltme aşamasının sona erebileceğini gösteriyor.

Hash Ribbons, madencilerin birikim modunda olup olmadığını belirlemek için izlenilen bir on-chain metriğidir. 20 Ağustos’tan itibaren metrik madencilerin hakimiyetinin Ağustos 2021’den bu yana ilk kez sona erdiğini gösteriyor. Bu da fiyat momentumunun negatiften pozitife dönüşmesine neden olabilir.

Bitcoin

Bununla birlikte, Bitcoin, olumsuz teknik kurulumlardan makro risklere sürekli maruz kalmasına kadar değişen bir dizi olumsuz göstergeyi ortadan kaldıramadı. Bu nedenle, iyimser on-chain verilere rağmen, düşüş eğilimi göz ardı edilemez.

1. Bitcoin Teknik Görünüm

Bitcoin’in geçtiğimiz haftaki fiyat düşüşü, yükselen bir kama kırılmasını tetikledi ve önümüzdeki haftalarda kripto için daha fazla düşüş olabileceğini gösteriyor.

Yükselen takozlar, daralan, yükselen bir kanal içinde fiyat yükseldikten sonra oluşan ancak fiyat aşağı yönde kırıldıktan sonra çözülen ve maksimum kamanın yüksekliği kadar düşük bir düşüşe neden olabilecek düşüş eğilimlerini ifade eder.

Yukarıdaki BTC grafiğindeki teknik görünüme göre yükselen kama kırılma hedefi olarak 17.600 doları gösteriyor. Bitcoin fiyatı Eylül ayı içerisinde 17.600’e kadar çekilme yaşayabilir.

2. FED Riski

Bitcoin, Haziran ayında yerel olarak 17.500 dolar civarında dibe vurduktan sonra, yükselen kama oluşumu sırasında yaklaşık %45 arttı.

İlginç bir şekilde, Bitcoin’in yukarı yönlü hareket dönemi, yatırımcıların artan beklentileriyle aynı zamana denk geldi. Enflasyonun zirveye ulaştığını ve Federal Rezerv’in Mart 2023’te faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını söyledi.

Beklentiler, FED Başkanı Jerome Powell’ın 27 Temmuz tarihli FOMC açıklamasından ortaya çıktı.

Bununla birlikte en son FED nokta grafiği, çoğu yetkilinin, 2024’te %3,4’e gerilemeden önce oranların 2023’ün sonunda %3,75’e ulaşmasını beklediğini gösteriyor. Bu nedenle faiz indirimlerine ilişkin beklentiler spekülatif olmaya devam ediyor.

Başka bir deyişle, FED Mart ayında agresif bir sıkılaştırma döngüsüne başladığında ayı piyasasında olan Bitcoin ve diğer risk altındaki varlıklar, önümüzdeki birkaç yıl boyunca baskı altında kalacak.

3.Geçmiş Ayı Piyasaları

Devam eden Bitcoin fiyat toparlanması, varlığın önceki ayı piyasalarında benzer toparlanmaları göz önüne alındığında yanlış bir yükseliş sinyaline dönüşme riskini taşıyor.

Bitcoin (BTC)

BTC’nin fiyatı 2018 ayı piyasası döngüsü boyunca yaklaşık %100 oranında (yaklaşık 6.000 dolardan 11.500 doların üzerine) toparlandı. Ancak yükselişi tamamen silip 3.200 dolara düştü. Özellikle 2019 ve 2022’de de benzer toparlanmalar ve düzeltmeler yaşandı. Fakat BTC’nin tepki yükselişleri  sonrası daha derin düzeltmeler yaptığı ortada.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

koinsaati

KoinSaati Ekosistemi

Beklenen Cardano (ADA) Vasil Hard Fork Tarihi Açıklandı