içinde ,

Bitcoin Fiyatında Son Durum! Düşüş Ne Zaman Sonlanacak

Bitcoin
Bitcoin (BTC) Teknik Analizi | 4 Aralık 2021

Küresel ölçekte risk iştahı azalınca, ABD doları güvenli liman işlevi görmeye başladı. DXY 104 seviyesini test ediyor. Buna paralel Bitcoin, yazının kaleme alındığı saatte $33.200’lü seviyelere geriledi. 

Düşüş gösteren küresel hisse senedi piyasaları, teknoloji hisseleri gibi daha riskli varlıklar kripto paralara olumsuz yansıma gösteriyor. Kripto ekonomisi, son beş hafta içinde önemli ölçüde değer kaybederek 2,19 trilyon dolardan 1,53 trilyon dolara geriledi. Bitcoin ocak ayından bu yana en düşük seviyesini test etti. Bununla birlikte Dolar Endeksi’nin (DXY) 2017 zirvesinin de üstünde hareket ettiğini belirtmekte fayda var. 

Son zamanlarda Bitcoin, FED’in daha agresif eylemlerine (hisse senetleriyle birlikte) olumsuz tepki veriyor. Çarşamba günü FED, enflasyon baskılarına tepki vererek faiz oranını 50 bps artırdı. Piyasalar, Powell’ın 75 bps’lik faiz artırımının düşünülmediğini söylemesinin ardından yükselse de FED rallisinin kazanımlarını çabuk silindi.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın cuma günkü raporu, istihdam artışının geçen ay güçlü kaldığını ve FED’in sıkı iş piyasası konusunda endişelendirmeye devam etmesi gerektiğini gösterdi. Yani yükselmeye başlayabilir. Bu durum enflasyonist baskılara katkıda bulunabilir ve FED’i parasal koşulları daha hızlı sıkılaştırmaya zorlayabilir.

Dow Jones perşembe günü 1000 puandan fazla gerilerken, Nasdaq ise %5 civarında geri çekildi. Bu kayıplar 2020’den bu yana en kötü tek günlük düşüşler olarak kaydedildi. Dow ve Nasdaq tarafında düşüşler cuma günü de devam etti.

Bitcoin

Riskli yatırımlardan küresel bir kaçışın ortasında, kripto para birimlerindeki daha geniş bir geri çekilmenin parçası olarak Bitcoin, Temmuz 2021’de en son görülen seviyelerine yöneliyor olabilir. Öncü kripto paraların çoğu hafta sonunda baskı altındaydı ve karamsar ruh hali bugün de devam ediyor. Bitcoin, Kasım 2021’deki zirvesinden nerdeyse %50 düştü.

Algoritma tabanlı bir kripto yatırım platformu olan Mudrex’in CEO’su Edul Patel’e göre, yükselen faiz oranları bireysel ve kurumsal yatırımcılara kripto piyasasının görünümü hakkında düşünme fırsatı veriyor. Patel, Bitcoin’in $30.000 seviyesini test edebileceğini ekleyerek, “Düşüş eğiliminin önümüzdeki birkaç gün devam etmesi muhtemel” yorumunda bulundu. 

Bitcoin’in 2022’deki %27’lik düşüşü, küresel tahvil ve hisselerde %10’dan fazla bir geri çekilme ve altında %2,5’lik bir ilerleme ile karşılaştırılıyor. Bu yıl Bitcoin, 2021 sonundaki yüksek seviyelerini geri kazanmaya çalıştığı için dar bir aralıkta işlem görüyor. Bitcoin son birkaç aydır çoğunlukla $35.000 ile $46.000 seviyeleri arasında kalmıştı, bu nedenle son fiyat düşüşü yeni bir piyasa trendinin başlangıcını işaret edebilir.

BTCUSD

CMC’den alınan verilere göre, küresel kripto para piyasa değeri 1.53 trilyon dolar civarında seyrediyor. BTC’nin piyasa değeri yaklaşık 638 milyar dolar, bu da 1,53 trilyon dolarlık kripto ekonomisinin %42’sine denk geliyor.

Boğalar BTC’yi daha fazla desteklemeye karar verene kadar devam eden satış baskısı ve zayıflık Bitcoin için en olası davranış olmaya devam ediyor. 

Teknik anlamda ilk önemli destek noktası olarak $32.500-$32.000 bandı verilebilir. Bu seviyenin altına sarkması durumunda bir sonraki destek ise Temmuz 2021’in en düşük seviyesi olan $28.800 olarak görülüyor. Buna karşılık ilk direnç noktası olarak $33.700 ve $34.200 seviyeleri görülüyor. Bu seviyelerin üstünde kalıcılık sağlamadığı sürece hareket ivme kazanmakta zorlanabilir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

 

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Instagram’a NFT Desteği! Hangi Ağları Destekleyecek?

Bitcoin, UST

Luna Vakfı, 1.5 Milyar Dolarlık Bitcoin Satıyor! Luna Sattıkça BTC Düşmeye Devam mı Edecek?