in

Bitcoin Fiyatında Dip Seviyesine Yakın mıyız?

BTC

Bitcoin önceki döngü zirvelerinin altına ilk kez düştü. Bitcoin, piyasaların dibe yakın olduğunu gösterebilecek temel teknik göstergelerin altında işlem görüyor. Ancak negatif koşulların devam etmesi, piyasanın zayıf seyrine neden oluyor. 

MacroHive verilerine göre, Bitcoin madencileri son birkaç aydır varlıklarını satıyor ve döviz girişleri istikrarlı bir şekilde artıyor. Bu durum, Bitcoin ve kripto piyasaları üzerindeki baskıyı artırdı ve BTC’nin $18.000 (tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %75’lik düşüş) seviyesini test etmesine neden oldu. 

Bitcoin (BTC) tarihi boyunca ilk kez 200 haftalık hareketli ortalamasının altında art arda üçüncü bir haftalık mumunu oluşturdu. 

Public-listed madenciler (totalin yaklaşık %20’si) Mayıs ve Haziran aylarında Bitcoin satışları bildirdiler. Reuters’in, Arcane Research analizine dayandırdığı haberde, public-listed birkaç madencilik şirketinin Mayıs ayında tüm çıktılarının tamamını sattığı ortaya kondu. Arcane Research analistleri “Haziran ayında koşullar kötüleşti, bu da madencilerin muhtemelen daha fazla satacakları anlamına geliyor” yorumunda bulundu. 

Bankacılık devi JPMorgan’a göre, bu satışlar Bitcoin üzerinde baskı oluşturmaya devam edebilir. JP Morgan analistleri müşteri notunda şu açıklamaya yer verilmiş, 

“Karlılık artmadıkça, maliyetleri karşılamak için madencilerin Bitcoin satışı 3. çeyreğe kadar devam edebilir. Satışlar Mayıs ve Haziran aylarında fiyatlar üzerinde baskı yarattı. Ancak bu baskının devam etme riski var.”

Bitcoin madenciliğinin bugüne kadarki maliyeti, Bitcoin üretiminin boyutuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Büyük bir madencilik şirketi için BTC üretim maliyeti 8.000 dolar civarında bulunuyor. 

Bitcoin madencilik firması Blockware Solutions’da analist Joe Burnett, madenciler için koşulların son altı ayda kötüleştiğini belirtti. Burnett “zorluk ve hash oranı, enerji fiyatlarıyla birlikte artarken, BTC fiyatı aynı dönemde düştü. Tüm bunlar madencilere olumsuz yansıyor” dedi. 

Rekt Capital Twitter hesabında dün “Geçen hafta, BTC 200 haftalık hareketli ortalamada 2018 ayı piyasası dibine benzer alım tarafı hacmi yaptı. Ancak bu alıcılı hacim, 2018 dibinin oluşumu sırasında, ekstra %20’lik düşüşten önce gelmişti. Bitcoin (BTC) yakın zamanda fazladan %20 düşerse, $16.400 seviyesine ulaşacaktır.” yorumunda bulundu. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Bybit, Ethereum (ETH) Hard Fork Yükseltmesini Destekleyecek

G7 Ülkeleri: Rus Altın İthalatının Yasaklanması İle Bitcoin (BTC) Daha İyi Varlık Konumunda!