Bitcoin (BTC)Kriptopara

Bitcoin Fiyatı Yeni Yılda Da Rallisine Devam Edebilecek mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2020 yılında en çok değer kazanan varlıklardan birisi oldu. Bitcoin hodler hacmi, önceki boğa sezonlarındaki boğa döngülerinin başlangıcına işaret ediyor. Piyasanın hakimi, 30.000 dolara doğru tırmanışlar yaparken, hodler etkinliği Bitcoin’in bir sonraki seviyesini aşağı yukarı ölçmek için yararlı bir sentez olabilir.

Eylül ayından beri açıklanan verilerde, Bitcoin’in hodling etkinliği sürekli olarak artış gösteriyor. Bu da genel bir yükseliş için hareket ihtimalini arttıran etkenlerden biri olarak görülüyor.

Kaynak: Whalemap – Bitcoin Hodler Hacmi

Bitcoin Varlığını Değerlendirirken Hodler Etkinliği Neden Önemli?

“HOLD (Tutmak)” teriminin yanlış yazılması ile ortaya çıkan HODL uzun süre popülerliğini koruduktan sonra, kripto para yatırımcıları arasında hızlıca yayılan düşünce haline geldi. Yani, varlıklarını elinde tutma, varlık sahiplerini ifade eder. Birkaç yıldır BTC taşımayan adresleri değerlendirerek Hodler etkinliklerini takip etmek mümkün. Hodler’lar, Bitcoin fiyatı yükselirken varlıklarını hareket ettirirse, rallide kar elde etmek için satma niyetini gösterebilir. Başka bir durumda Bitcoin fiyatı düştüğünde Hodler’lar varlıklarını hareket ettirirse, yatırımlarını ikiye katladıkları anlamına gelebilir. Bu nedenle, Bitcoin’in fiyat eğilimine bağlı olarak, hodler etkinliğindeki bir artış, büyük bir fiyat hareketinin yakın olduğunun sinyalini paylaşabilir.

Bitcoin

Şu sıralar Hodler hacmi, Bitcoin fiyatında uzun süreli bir geri çekilmenin olmayacağını gösteriyor. Hacim, önceki zirvelere kıyasla düşük seviyelerde, bu da uzun süredir BTC sahiplerinin dijital varlığa olan güvenini göstermekte. Bu yüzden, yakın bir vadede hodler hacmini gözlemlemek özellikle de BTC’nin 30.000 doları aşamaması durumunda önem teşkil edecektir.

Bununla birlikte düşen dolar ve Bitcoin likiditesinin düşmesi gibi çeşitli makro faktörler, özellikle kurumsal şirketler için BTC’yi bir değer deposu olarak daha çekici hale getirdi. Bitcoin’in artan hodler etkinliği nedeniyle daha az likit hale geldiğini buradan anlayabiliriz. Bu da, satın alınabilecek veya satılabilecek daha az BTC olduğu anlamına gelmektedir. BTC’nin likidite sorunu yaşadığı zamanlarda yükseliş dönemlerine girmesi, BTC için yeni yılda da pozitif bir ivme ihtimalini kuvvetlendirecektir.

Kaynak: Glassnode – BTC likiditesi

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Başa dön tuşu