in ,

Bitcoin Fiyatı 100.000 Doları Görebilir

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), tarihte ilk kez olan 42.000 dolarlık yeni ATH seviyesine ulaşmıştı. Ancak, bu rekordan sonra BTC fiyatı 30.000 dolara kadar geriledi. Tarihsel veriler ve teknik göstergeler Bitcoin’in ilkbahar aylarında yeni boğa koşusu yapabileceğini bizlere gösteriyor.

Bitcoin, piyasaya sürülüşünden bu yana üç yarılanma geçirdi. Yarılanma, dört yılda bir gerçekleşen bir süreç. Madencilerin blok zincirindeki işlemleri gerçekleştirirken kazandıkları ödülü azaltmak anlamına gelir. En son yarılanma 2020 yılında gerçekleşti ve madencilerin ödülü 12.5’ten 6.25 BTC’ye (yarıya) indi. Yarılanma olayı, geçmişte fiyat üzerindeki etkisi nedeniyle yatırımcıların dikkat ettiği önemli bir husus olarak biliniyor.

Bitcoin Fiyatı İçin Göstergeler Olumlu Gözüküyor

Yarılanma sürecini takiben bir boğa koşusu olasılığı oldukça yüksek bir ihtimal. Bu düşüncenin arkasındaki mantık, arz ve talep kavramından kaynaklanmaktadır. Örneğin; azalan ödül arzda bir azalmaya dönüşür. Talep aynı kalırsa veya artarsa, BTC’de yükseliş fazla olur.

BTC’nin yarılanma sürecinden geçtiği dönemlerde yükselme eğiliminde olduğunu belirledik. Aşağıdaki grafik, Bitcoin’in ilk yarılanmasının ardından %740 oranında toparlanmasının yaklaşık 126 gün sürdüğünü bizlere gösteriyor. Bunun yanında, lider kripto para birimi, Kasım (2013) tarihinden beri 1.126 dolara yükseldiği yarılanma sonrasında %8.000’in üzerinde yükseliş kaydetti.

BTC/USD 4-hour chart

Kaynak: FXSTREET

Buna benzer olarak BTC’nin 2016 yılındaki ikinci yarılanması, fiyatın neredeyse 20.000 dolara ulaştığı 2017 tarihinde oldu. Grafikte gösterildiği gibi, BTC’nin 2017 tarihinde rekor seviyeye ulaşması yaklaşık 56 gün sürdüğü için boğa koşusu burada sonlanmadı.

BTC/USD 4-hour chart

Kaynak: FXSTREET

Son olarak üçüncü olan en son yarılanma Mayıs ayında gerçekleşti. O zamandan beri Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42.000 dolara %650 oranında yükseliş yaşayarak ulaştı. Tarih yeniden tekerrür ederse, BTC’nin yeni rallisi muhtemelen Nisan ayında olacak. Bu Bitcoin’i 50.000 doların üzerine çıkarabilir ve parabolik fiyat hareketinin son ayağı olarak Eylül ayına kadar 100.000 dolara kadar yükseliş olabilir.

BTC/USD weekly chart

Kaynak: FXSTREET

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

kriptopara

25-31 Ocak Tarihleri Arasındaki BTC, ETH, DOT Ve BNB Analizleri

Bridge Mutual

Polkadot Ağında Yer Alan Sigortacılık Projesi “Bridge Mutual” Nedir?