içinde ,

Bitcoin – FED – Rekor Enflasyon Üçlüsü

Bitcoin (BTC) gelişmelerden nasıl etkilenecek?

ABD’de Haziran ayı enflasyon oranı yıllık %9.1 olarak gerçekleşirken, Kasım 1981’den bu yana bu en yüksek seviyeye ulaştı. Bitcoin buna nasıl tepki verir? Sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Bu durum muhtemelen FED tarafında, şahin tutumun daha da kuvvetlenmesine neden olacak ve böylece geniş perspektifte borçlanma maliyetleri de yükselecek.

Hatırlanacağı üzere FED, Haziran toplantısında faiz oranını 75 bps artırarak son 28 yılın en agresif tutumunu sergilemişti. Bu hamle FED yetkililerinin faiz oranlarını Mayısta 50 bps ve Mart ayında ise 25 bps artırmasının ardından gelmişti.

FED’in şahin tutumu ABD Dolarını cazip hale getirirken Dolar Endeksi (DXY)’nin de yükselmesine neden oluyor. Yükselen faiz oranları, faiz kazancı sağlayan menkul kıymetleri daha çekici hale getirerek kripto paralara olan talebi azaltıyor.

Kripto Endüstrisinin Öngörüsü

Gerber Kawasaki Wealth & Investment Management’ın yatırım danışmanı Brett Sifling, “FED, düşük riskli menkul kıymetleri daha çekici hale getirmeye devam eden agresif faiz artışlarıyla, enflasyonu düşürmeye kararlı. Likiditedeki bu değişim, oynaklığa ve fiyat dalgalanmalarına neden oluyor. Bu, riskli varlıklar için büyük bir sorun. Bitcoin, teknoloji hisseleriyle birlikte hareket ediyor. Kripto paralar gibi spekülatif varlıklar, bu enflasyonist ve düşük likidite koşullarında kan kaybına devam edecek.” yorumunda bulundu.

Bitcoin

DeFiYield’in CEO’su ve kurucu ortağı Michael Rosmer ise “Enflasyon rakamlarının beklenenden daha yüksek gelmesiyle birlikte, çoğu kişi FED’den daha agresif bir tepki beklemeye başladı. Faiz artışları daha yüksek olabilir. Belki Temmuz toplantısında 100 baz puan bile olabilir ve bu süreç birkaç ay daha sürebilir. Bitcoin, teknoloji hisseleriyle birlikte büyük olasılıkla daha fazla aşağı yönlü baskı yaşayacak. Kesinlikle düşecek daha fazla alan mevcut. Yatırımcılar, küresel makro belirsizliğin bir sonucu olarak, paralarını şimdiden ABD Dolarına park etti. Son enflasyon rakamları da faiz getiren enstrümanlar için bir destek olabilir.” açıklamasını yaptı.

FED’in Karşı Karşıya Kalacağı Riskler

Sözlerine devam eden Rosmer, “Fed politika yapıcılarının faiz oranlarını artırma konusunda ileri gitmesi durumunda, kredi piyasaları bozulabilir ve ekonomik koşulların önemli ölçüde bozulmasına neden olabilir. Bitcoin’in $15.000 veya daha düşük bir seviyeye ulaşması mümkün görünüyor. Makro ortamın, önemli ölçüde değişeceğini düşünüyorum. Durgunluk korkusu artıyor.” dedi.

FED’in bilançosu ve parasal sıkılaştırmanın tersine dönme ihtimaline de değinen Rosmer, “Yükselen faiz oranları, temerrüt, iflas ve harcamaların düşmesi konusunda riskleri artırıyor. FED’in, belki de çok uzak olmayan bir gelecekte parasal genişlemeyi yeniden hızlandırması gerekecek. Son gelişmeler, kripto varlıkları bir adım aşağı itebilir ancak makro ortam önümüzdeki aylarda fiyatların yükselmesini sağlayacak şekilde oluşmakta.” yorumunda bulundu.

Panther Protocol’ün kurucu ortağı ve CEO’su Oliver Gale, “Şu an için riskten kaçan varlıklar daha iyi performans gösterecek. DXY yükselmeye devam edebilir ve piyasalarda hasara yol açabilir. FED, kredi piyasaları veya hisse senetleri açısından büyük bir çöküş riskiyle karşı karşıya. Petrol ve diğer emtia fiyatlarının düştüğü göz önüne alındığında, FED’in pozisyon değiştirmesi için alan mevcut. Hisse senetleri ve Bitcoin muhtemelen dibe vuracak. Bu senaryonun ortaya çıkması zaman alacak, ancak önümüzdeki bir veya iki yıl içinde Bitcoin’in tekrar ATH’sine yaklaştığını görmek şaşırtıcı olmaz.” şeklinde konuştu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

SEC Başkanı, Kripto Regülasyonları Hakkında Konuştu

CEEK VR (CEEK) Nedir?