in , , , ,

Bitcoin, Ethereum ve Ripple Analizi: Teknik Analizler Neyi Gösteriyor?

Kripto para piyasası, Pazartesi günkü düşüşün ardından bir toparlanma aşamasında yeni ivmeler yakalamaya çalışıyor. Bununla birlikte toplam kripto para piyasası hacmi 1 trilyon doları aşarak boğaların dönüşünü teyit etmiş oldu.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), hafta başında 30.000 doları test ettikten sonra 40.000’a doğru hızlı bir şekilde yol aldı. En büyük akıllı kontrat tokeni olan Ethereum ise bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 1,161 dolardan işlem görüyor. Son zamanların en çok konuşulan tokeni olan XRP ise 0.29 dolar seviyelerinde hareketine devam etmeye çalışıyor. Bununla birlikte Polkadot, 10 dolar direnç bölgesini kırdıktan sonra 12 dolarla yeni yerine sabitlendi. Chainlink, THETA, Uniswap, Zcash ve SushiSwap gibi diğer altcoin projeleri de çift haneli rakamlara ulaşmış durumda.

BTC Kademeli Bir Şekilde 40.000 Dolara Doğru Yol Alıyor

Bitcoin, 32.000 dolarlık desteğin yeniden test edilmesiyle birlikte ivme kazanmaya başladı. Çarşamba günü 30.000 dolar seviyelere kadar gerileme kaydetti. Lider kripto para birimi, fiyat hareketini bu seviyelerden 38.000 doların üzerine çıkardı. Basit Hareketli Ortalama’da (50SMA) yaşanan kırılma, yatırımcıların yükseliş trendini olan güvenini arttırdığı gözlemleniyor. Günlük 38.000 doların üzerindeki bir kapanış BTC için 40.000 dolara veya başka rekor seviyelere tırmanış oluşturabilir.

BTC/USD 4-hour chart

              Kaynak: FXSTREET Destek 1: 36.000 – Destek 2: 34.000 – Destek 3: 32.000 – Destek 4: 30.000

ETH Yükselişe Hazırlanıyor

Ethereum (ETH), yükselen bir üçgenin X ekseni olarak gösterdiğimiz bölgenin üzerine çıktı. Bu hareket, ETH’nin desteğini 1.100 dolardan 900 dolara çekti. 900 dolarlık seviyeye iniş ile birlikte daha fazla yatırımcı ETH alımına yöneldi. En büyük altcoinin arkasındaki satın alım baskısı, onun genel direncin üzerine çıkmasına olanak tanıdı. Şu andan itibaren ETH, yükselen üçgen oluşumunda son yılın en yüksek seviyesini yeniden ziyaret ederek yaklaşık yüzde 20’ye yakın bir oranda artış gösterebilir.

ETH/USD 4-hour chart

Kaynak: FXSTREET Destek 1: 1.100 – Destek 2: 1.000

Yükseliş olmaması durumunda ETH fiyatı için yeni destek kırılmaları meydana gelecektir. ETH için destek bölgeleri 1.100 – 1.000 dolar seviyeleri öngörülmektedir.

XRP İçin Yeni Yükseliş Hareketi Başlayabilir

Ripple nezdinde yaşanan olaylardan sonra rekor 0.20 dolar seviyelerine kadar düşen XRP, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 0,29 dolardan işlem görüyor. Bollinger bantları kullanılarak gözlemlenen XRP’de başka bir konsolidasyon benimseniyor gibi gözükmekte. Orta sınır, XRP’yi 0,29 dolar seviyesini altına düşmesinden koruyor. Bollinger bantları daraldıkça XRP’de nihai yükseliş trendi tespit ediliyor. 0,30 dolar üstündeki bir yükseliş trendi XRP’yi 0,35 dolar seviyelerine taşıyabilir.

XRP/USD 4-hour chart

Kaynak: FXSTREET Destek 1: 0.275 – Destek 2: 0,250

XRP’de yükseliş yaşanmaması durumunda satış baskısının artacağını unutmamakta fayda var. XRP’nin orta sınırın altında bir kırılma yaşaması, daha fazla kayıp oluşturabilir. Test edilecek muhtemel destek bölgeleri; 0.27 – 0.25 dolar seviyeleri öngörülmektedir.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Altcoin Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ocak Ayında Çıkan Yeni Projeler Nelerdir ?