in , , , ,

Bitcoin, Ethereum Ve DeFi: Bu Hafta Kripto Para Piyasalarına Ne Oldu?

Geçen haftanın sonunda sert bir geri çekilme sonrasında Bitcoin (BTC) toparlanma yolunda görünüyor. Geri çekilme 28 Mart Perşembe günü başladı. Önceki gün Bitcoin 57.000 doların biraz üzerinde zirveye ulaştı; Perşembe günü günün sonunda Bitcoin’in fiyatı neredeyse 51.000 dolara kadar düştü. Bazı analistler, 29 Mart Cuma günü vadesi gelen rekor miktarda opsiyon süresinin dolması nedeniyle düzeltmenin özellikle şaşırtıcı olduğuna dikkat çekti.

Fiyat düzeltmesi, birçok analistin BTC’nin daha büyük bir ayı döngüsünün başında olup olmadığını sorgulamasına neden oldu. Bununla birlikte, geçen Perşembe günü BTC fiyatındaki düşüşün ardından, Bitcoin istikrarlı bir kazanç yoluna girdi. Fiyattaki bu artış, bu hafta hem Visa hem de Paypal’ın kendilerini kripto para dünyasına daha da yaklaştırma planlarını açıklayan haberleriyle desteklenmiş görünüyor.

Bitcoin

Şimdi herkesin aklındaki büyük soru, önümüzdeki ay ne olacağı. Bitcoin 60.000 dolar ve ötesini yeniden ele geçirmeyi başarabilecek mi? Yoksa Bitcoin istikrarlı bir zemine kavuşmadan önce başka bir geri çekilme mi yaşayacak?

Bitcoin Bu Yılın Başlangıcından Bu Yana Olumlu Haberlerle Desteklendi

Digital Assets Research (DAR) Başkanı Doug Schwenk, Finance Magnates’e Bitcoin’in başka bir geri çekilmeden önce daha ileri gitmesi gerektiğine inandığını söyledi.

“BTC, bir hafta önceki opsiyonların vade bitimlerinde 51.000 dolardan geri döndü ve tekrar 60.000 dolar seviyesine yaklaştı. İyileşme hızı göz önüne alındığında, fiyat açıkça güçlü rüzgarları arkasına aldı.”

Bu arka rüzgarların bu kadar güçlü esmesine neden olan nedir? PayPal ve Visa ile ilgili son haberlere ek olarak Schwenk; “Goldman Sachs’ın müşterilere zenginlik sunmayı planlaması ve Kanada ve Brezilya’da da devam eden ETF başvuruları ve onayları gibi kurumsal benimsemede olumlu haberler görmeye devam ediyoruz, bununla birlikte BTC’nin psikolojik 60.000 dolarlık direnci kırdığını ve çoğunlukla olumlu haberler olmaya devam ederse daha yükseğe çıktığını hayal etmek imkansız değil” yorumunda bulundu.

Ethereum Bir Önceki ATH Seviyesine Yaklaşıyor

Bitcoin 50.000 doların üzerindeki seviyeleri dengelemeye devam ederken, diğer kripto para birimleri de yükseliş eğilimi gösteriyor. Ethereum, önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.042 dolara, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 20.030 dolarlık bir fiyatla yaklaşıyor. Peki Ethereum fiyatını yükselten şey nedir? Bununla birlikte, Ethereum ağı ne sıklıkla kullanılabileceği konusunda hala bazı önemli sınırlamalarla karşı karşıya. Ağdaki işlem ücretleri aylardır çok yüksek ve yakın zamanda herhangi bir zamanda düşme emareleri de göstermiyor. Ağ şu anda, geliştiricilerin işlem ücretlerini düşüreceğini ve ağdaki saniye başına işlem sayısını (TPS) artıracağını söylediği Proof-of-Stake (PoS) fikir birliği algoritmasına geçiş sürecinde. Bununla birlikte, yeni algoritmaya geçiş süreci 2022 yılına kadar tamamlanamayabilir.

Ethereum

Bu nedenle, Ethereum’un fiyatı kısa vadede bir sınırlama noktasına yaklaşıyor olabilir. Schwenk şu anda “ETH’nin DeFi’nin benimsenmesi ile yüksek işlem maliyetleri ve sınırlı işlem bant genişliği arasında sıkışıp kaldığını” ifade etti. Bu arada, Ethereum’un teknik bekletmeleri, diğer akıllı sözleşme özellikli blok zincirlerinin (ve bunların yerel varlıklarının) yükselişi için bir yol açmış olabilir.

Regülatörler Dikkatlerini Büyüyen DeFi Ekosistemine Çeviriyor

Nitekim, DeFi ekosistemi patlayıcı bir hızla büyümeye devam ediyor ve Ethereum olsa da olmasa da muhtemelen büyümeye devam edecek. CoinSmart’tan Justin Hartzman, bu büyümenin çoğunun DeFi alanında “kripto faiz getiren ürünlere” artan ilgiden kaynaklandığını ifade etti. DeFi için “heyecan verici zamanlar” olsa da, düzenleyiciler DeFi alanına olan ilgilerini artırıyor.

DeFi

Bu durum ilerleyen zamanlarda, alanın büyümesinde bazı sorunlara neden olabilecek bir faktör olarak sektörün karşısına çıkabilir. Regülatörler, hızlı DeFi büyümesine uyum sağlıyor ve sektörde daha fazla uyumluluk ve AML, yani kara parayı aklama önlemleri sağlayacak. Bu tür önlemlerin merkeziyetsiz bir ağda uygulanması zor olsa da, uzun vadede pazar konsolidasyonuna ve kripto regtech’in artan önemine yol açabilir. Chainalysis kripto para suç raporlarında gösterildiği gibi, kripto suçu yıldan yıla küçülürken, DeFi’nin önümüzdeki yıllarda düzenlemeden etkileneceğinden emin olabiliriz.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Hathor

Hathor Network (HTR) Projesinin Özelliklerine Ve Mimarisine Genel Bir Bakış

Kickpad

Private Yatırımcı Olma Fırsatı: Kickpad Nedir Ve Nasıl Kullanılır?