in ,

Bitcoin Enflasyondan Tam Olarak Koruyor mu? – 2

Bitcoin vs. rekor seviyedeki ABD enflasyonu

Bitcoin

Bitcoin savunucuları, dijital varlığı enflasyona karşı bir koruma aracı olarak görüyor. Peki, durum gerçekten böyle mi? 

Serinin bir önceki yazısında “Bitcoin (BTC) için günümüzde tam olarak enflasyondan korunma aracı değildir diyemeyiz ancak bu görevi daha iyi yerine getirmesi için bazı şartların olgunlaşması gerekir” yorumunda bulunmuştum. Bir önceki yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Bitcoin (BTC) Tam Olarak Ne Zaman Koruma Sağlar?

Sınırlı sayıda olması, transfer kolaylığı ve hükümetlerin doğrudan müdahale edememesi, Bitcoin’e uzun vadede enflasyona karşı bağışıklık kazandırabilecek en önemli özellikler olarak gözüküyor.

Ancak bunlara rağmen dijital varlığın benimsenme seviyesi daha fazla olmalı. BTC, ödemeler için tam anlamıyla verimli bir şekilde kullanılmalı, merkeziyetsiz uygulamalar merkezi sistemlere yakın düzeyde fayda sağlamalı.

Bitcoin

Bunlar gerçekleşene kadar Bitcoin tam olarak enflasyondan korunma aracı olamayacak. Başka bir ifadeyle teknoloji hisselerine (ileride başka varlıklara) paralel hareket etmeye devam edecek.

Bir tezatlık da şu noktada bulunuyor. Ekonomik ve politik riskler borsaları etkileyebilir. Buna karşılık Bitcoin (BTC) bu etkilere karşı kendini koruyacak kapasiteye sahiptir. Ancak bu kapasitenin tam olarak işlerlik kazanabilmesi için BTC’ye yönelik küresel adaptasyonun yükselmesi gerekiyor. Küresel adaptasyondan kastım kurumsal yatırımcılardan ziyade, bireysel yatırımcıların artması şeklinde düşünülmeli. 

Diğer taraftan yaratılan veya yaratılacak sağlam başka protokoller de başta BTC olmak üzere kripto topluluğuna fayda sağlayabilir ve böylece dijital varlıklar enflasyona karşı gerçek bir koruma aracına dönüşebilir. Protokoller olgunlaştıkça kripto paralar enflasyondan korunma aracı olarak daha fazla benimsenecek ve daha istikrarlı bir yapıya bürünecektir.

Sonuç

Bitcoin (BTC) yalnızca on yıldan fazla bir süredir hayatımızda bulunuyor. Bu nedenle dijital varlığın hangi amaca hizmet ettiğini anlamak için daha fazla zaman tanınmalı. Kısacası, herhangi bir varlığı, tam olarak enflasyondan korunma aracı olarak belirlemek için on yıldan fazlası gerekiyor.

Genel olarak kripto paralar yeni bir varlık türü denebilir. Bir grup BTC’yi altına benzetiyor. Hükümet yetkilileri onu vergilendirmeye çalışıyor. Başkaları onun herhangi bir para birimi gibi davranmasını bekliyor.

BTC, tanımı henüz netleşemeyen kendine ait bir varlık sınıfı oluşturmaya çalışıyor. Sonuç olarak BTC, gerekli şartları sağlayabildiği takdirde enflasyondan korunma aracı olarak işlevlik kazanabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Self-Custody Neden Önemlidir?

Solana

Solana (SOL) Neden Değer Kaybediyor?