in ,

Bitcoin Enflasyondan Tam Olarak Koruyor mu? – 1

Bitcoin vs. rekor seviyedeki ABD enflasyonu

Bitcoin

Bitcoin savunucuları, dijital varlığı enflasyona karşı bir koruma aracı olarak görüyor. Peki, durum gerçekten böyle mi? Bugünkü makalemizde bu soruya cevap arıyor olacağız.

Salgın sonrasında FED başta olmak üzere önde gelen merkez bankaları, ekonomilerini kurtarmak adına para bastılar. Bunun bir yansıması olarak dünya çapında bir enflasyon dalgası yaşandı ve parasal sıkılaşma sürecine girildi.

Diğer taraftan enflasyon sadece daha fazla para basarak yaratılmadı. Bir varlığın değerini uzun süre koruyamayacağına dair güven kaybı da enflasyonla sonuçlandı. Fiat paralar değer kaybı yaşarken hisse senedi, gayrimenkul ve Bitcoin gibi arzı sınırlı olan varlıklar değer kazandı. Bitcoin (BTC), bu dönemde %250’ye yakın değer kazanarak tarihi bir fiyat artışı sağladı.

Bitcoin’in (BTC) Dinamikleri

Bitcoin enflasyonist bir kripto paradır, arzı madencilik yapıldıkça artar. Ancak fiat paraların aksine, dijital varlığın enflasyonu (arzı) algoritmik olarak önceden belirlenir.

Bununla birlikte, madenciliğin her dört yılda bir otomatik olarak %50 oranında azaldığı (halving) göz önüne alındığında, BTC enflasyon oranının da eninde sonunda düşmesi kaçınılmazdır. Dijital varlık bu şekilde kendi satın alma gücünü artırabilir. 

Dijital varlığın arzı 21 milyon adet ile sınırlıdır. Bitcoin, bu sınıra ulaştığında dezenflasyonist bir (sabit parasal taban ve değişmeyen arz) eğilim sergileyecek.  

Günümüzde BTC’nin enflasyon oranı yaklaşık %1.8 seviyesinde seyrediyor. Bu oran 2024’te %0.9’a kadar düşecek. Buna karşılık ABD’de Ağustos enflasyonu %8.3 olarak geldi. Bununla birlikte FED’in hedeflenen enflasyonu ise %2 seviyesinde bulunuyor.

Hedeflenen %2’lik enflasyon, parasal genişleme hızının (USD) makul seviyesidir. Ancak bu oran bile 20 yılda tasarruflarınızı önemli ölçüde azaltır. 

Normal şartlar altında iki varlığın arasında, enflasyonu düşük olan diğerine göre daha değerli olur. Bu durumda Bitcoin (BTC) neden değer kaybediyor?

Bitcoin (BTC) Enflasyondan Tam Olarak Koruyor mu?

Bitcoin enflasyona karşı bir koruma olarak lanse edilse de son yıllarda teknoloji endeksleri başta olmak üzere diğer büyük varlık sınıflarıyla birlikte hareket etmeye başladı.

Bank of America tarafından hazırlanan bir rapora göre Bitcoin tam olarak enflasyondan korunma aracı işlevi sergilemiyor. Büyük ölçüde kurumsal yatırımlar tarafından yönlendirilen BTC, piyasa hareketlerine giderek daha uyumlu hale geldi.

Bitcoin

Merkez bankaları ve hükümetler enflasyonla mücadele için harekete geçtiğinde, teknoloji hisseleri başta olmak üzere çoğu varlık olumsuz etkilendi. Bu durum Bitcoin’e de olumsuz yansıma gösterdi.

Sonuç olarak geleneksel finans enstrümanlarıyla daha fazla bağ kuran Bitcoin, parasal sıkılaştırma  dönemlerinde enflasyon koruma aracı olarak işlevini kaybediyor. Buna karşılık istikrarlı zamanlarda  ise bu görevi daha iyi yerine getiriyor.

Bitcoin (BTC) için tam olarak enflasyon koruma aracı değildir diyemeyiz ancak bu görevi daha iyi yerine getirmesi için bir takım şartların olgunlaşmasını beklemek gerekecek. Serinin bir sonraki bölümünde bunları inceleyeceğiz.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Teknik Analizciler Bu Hafta Ne Konuştu?

Uniswap (UNI) Kendi Boğa Koşusunu Yapabilir mi?