Bitcoin (BTC)Kriptopara

Bitcoin Eleştirmenleri Artıyor: Yeni Eleştirmen Deutsche Bank

Labouré'ye göre herhangi bir kriptopara birimi ödemesinin yaygınlaşması uzun zaman alacak.

Deutsche Bank analisti ve Harvard Üniversitesi öğretim görevlisi Marion Laboure, Çarşamba günü Bitcoin hakkında sert bir inceleme yaptı. Labore, “Bitcoin’in modası eskiyip sevimsiz hale gelmesi sadece üç ay sürdü ve kriptopara birimini trend’den çıkarmak için gereken tek şey bir tweet ve Çin hükümetinden bir açıklama oldu” yorumunda bulundu.

Bitcoin’in fiyatı bu hafta Çin ve Elon Musk’tan yapılan bir duyuru ile tetiklenen düşüşle %30 oranında düşüş kaydetti. Tesla ve SpaceX CEO’su, Bitcoin’in çevresel dezavantajlarını herkesin önüne serdi. Musk, iki hafta önce NBC’nin Saturday Night Live programına “Dogefather” olarak giriş yaptı.

Bitcoin

Dogecoin bu görünümün hemen ardından değer kazandı ve coşkulu, manipülatif bir tweet bundan sonra piyasalar üzerinde etkili olmaya devam etti. Bitcoin ödemesini başlattıktan sadece birkaç ay sonra Tesla, artık Bitcoin ödeme sistemini desteklemeyeceğini açıkladı.

Bitcoin Temeli Arzulu Düşünceye Dayanıyor

Bu hafta, Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası, kriptopara birimi ticaretine daha fazla limit koyma planlarını açıkladı. Bu planlar, 2017 yılından itibaren önceden belirlenmiş kuralların bir genişlemesidir. Duyuru, Bitcoin’i çevreleyen çevresel endişelerin artmasıyla aynı zamana denk geldi. Labouré’ye göre, Bitcoin’in 1 trilyon dolarlık piyasa değeri görmezden gelmeyi zorlaştırıyor, ancak kriptopara biriminin işlemler için sınırlı faydası şu anlama geliyor: Lider kriptopara biriminin sınırlı işlemsel faydası nedeniyle, “gerçek tartışma, yükselen değerlemelerin tek başına Bitcoin’in bir varlık sınıfı haline gelmesi için yeterli neden olup olmayacağı veya likiditesinin düşüklüğünün bir engel olup olmadığıdır”.

Bitcoin

Labouré’ye göre, Bitcoin’in değeri tamamen arzulu düşünceye dayanmaktadır. Bitcoin’in değeri, insanların değerine inandıklarına bağlı olarak yükselmeye ve düşmeye devam edecek. Herhangi bir kriptopara birimi ödemesinin yaygınlaşması uzun zaman alacak. Bu arada, Bitcoin “dolaşımda olacak ve değeri değişken kalabilir.

Bitcoin’in Potansiyeli Şüpheli

Deutsche Bank’ın tahminlerine göre, Bitcoin operasyonunun %30’u ödemeler için, geri kalanı ise “finansal yatırım” içindir. Bununla birlikte oynaklığına rağmen, genel likidite çok büyük değil. Geçen yıl, Apple’ın işlem hacmi, hisse sayısının %270 oranında, Bitcoin için ise bu rakam %150 civarı. Kriptopara birimlerinin bir gecede alakasız hale geleceği yönündeki kötümser tahminlere rağmen, piyasanın geri kalanı kısa süre önce toparlandı. Laboure, Bitcoin’in yükselmeye ve düşmeye devam edebileceğini kabul etse de, uzun vadeli potansiyeli konusunda oldukça şüpheli.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Başa dön tuşu