içinde ,

Bitcoin Düşüşü Powell’den mi Kaynaklanıyor? Düşüş Devam Edecek mi?

Bitcoin

Bitcoin (BTC), FED Başkanı Jerome Powell’ın, Jackson Hole’deki açıklamalarının ardından son bir ayın en düşük seviyesine geri çekildi. Piyasaların sert geri çekilmesinde Powell’ın büyük payı olsa da başka faktörler de söz konusu. 

Powell, Jackson Hole’de, “Fiyat istikrarının yeniden sağlanması için bir süre daha kısıtlayıcı politika duruşunun sürdürülmesini gerekecektir. Tarih, faizlerin zamanından önce gevşetilmesine karşı güçlü bir uyarıda bulunuyor. Faiz artırımı, veri akışına ve görünüme bağlı olacak.” yorumunda bulunmuştu. Powell’ın bu açıklamaları, piyasalarda Eylül ayı için 75 bps’lik faiz artış beklentisini güçlendirdi.

Diğer taraftan hatırlanacağı üzere FED, Haziran ayında bilançosunu küçültme adımı atmıştı. Buna, ilk etapta Haziran ayından Eylül’e kadar aylık 47.5 milyar dolar yakarak başlamıştı. Bununla birlikte Eylül ayında, tempoyu artırarak bilanço küçültme hızını iki katına çıkaracağını (yani ayda 95 milyar dolar) bildirmişti.

Haziran şokunun ardından başlayan toparlanma sürecinde piyasalar, bilanço küçültmenin Eylül’de iki katına çıkarılacağı faktörünü göz ardı etmeyi tercih ettiler. Ancak Powell’ın açıklamalarıyla birlikte bozulan iyimserlik akıllara yeniden Eylül ayında vitesin artırılacağını da getirmiş olabilir.

Önde gelen ABD borsalarında Cuma günü gözlemlenen sert düşüşler (S&P 500: -%3.4, Nasdaq: -%4) bunun bir yansıması olabilir. Bununla birlikte FED’in elbette bu hamlesini öteleme ihtimali de bulunuyor. FED’in yayınlayacağı haftalık bilanço verileri bunun işaretini veriyor olacak.

Diğer taraftan piyasalarda dolaşan Mt. Gox’a yönelik iddialar da Bitcoin (BTC) fiyatını baskılayan bir başka unsur. Mt. Gox fonlarının 28 Ağustos’ta alacaklılara serbest bırakılacağına dair çeşitli iddialar gergin olan piyasaları daha da kötüleştiriyor. Yatırımcılar, alacaklıların Bitcoin’lerini (BTC) geri aldıklarında 40X’lik getirilerini realize etmeye yöneleceklerini düşünüyor. Ancak yeniden bunların bir iddia olduğunu belirtmekte fayda var.

BTC/USD Günlük Grafik

Yazı kaleme alındığı sırada Bitcoin (BTC) $20.000 psikolojik seviyesinin üzerinde kalmaya çalışıyor. Bu seviyenin altında ilk destekler $19.200 ve $19.000 olarak gözüküyor. Aksi takdirde ikinci destek noktaları ise $18.500 ve $18.000 – $17.500 seviyeleri olarak verilebilir. Buna karşılık hareketin yeniden çıkış kazanabilmesi için ilk aşamada önce $21.000 ve ardından $22.000 seviyelerinin üzerinde kalıcılık sağlaması gerekecek.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Ethereum

Ethereum Merge Nedir?

Shardeum Testnet’ine Nasıl Katılınır?