içinde ,

Bitcoin Düşüşü Devam Ediyor! Düşüşün Ardındaki Sebepler

Bitcoin (BTC), sabah saatlerinde önemli bir destek seviyesi olan 20.000$ desteğini kırdı. Böylelikle Bitcoin (BTC), Aralık 2020’deki seviyesine geri dönmüş oldu.

Aralık 2020’den bu yana ilk kez, Bitcoin (BTC) fiyatı 20.000 doların altında işlem gördü. Haliyle bu durum diğer kripto para birimlerinin olumsuz yönde etkilenmesine sebep oldu. An itibariyle kripto toplam piyasa değeri ise 830 milyar dolar seviyesine gerilemiş durumda.

Geçtiğimiz çarşamba günü ABD Merkez Bankasının, açıklanan enflasyon verilerinin bir önceki ayın verilerine kıyasla herhangi bir gerileme sinyali vermemesi üzerine 75 baz puanlık faiz artırması nedeniyle hem fiat bazlı borsalarda düşüşler gözlemlenirken kripto paralar da alınan bu “şahin” karardan etkilendi. Bunun yanında FED, bir sonraki toplantısında 50 veya 75 baz puanlık bir faiz artışının da sinyalini vermişti. Haliyle yatırımcılar riskli yatırımlardan çıkıp dolara dönüş yaptı.

Bu düşüşün tek sebebi FED’in faiz artırımı değil. Kripto ekosistemindeki kötü haberler adeta ateşe benzin döktü. Hepimizin malumu geçtiğimiz ay Terra’nın çöküşü, bugünlerde Celsius ve Three Arrows Capital’ın yaşadığı sorunlar kripto yatırımcılarını oldukça tedirgin ediyor.

Bugünkü sert düşüşle birlikte Bitcoin (BTC), kasım ayında gördüğü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000$ seviyesinden yaklaşık %70’in üzerinde bir düşüş yaşamış oldu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin (BTC)’de Sert Düşüş! Düşüşler Devam Edecek mi?

ABD Ekonomisi Yavaşlarken FED Agresifleşiyor