in ,

Bitcoin Düşüş Yaşayabilir : Grayscale’in GBTC’si İki Hafta İçinde Açılıyor

Traderlar Temmuz ayında 16,000 BTC değerindeki GBTC hissesinin kilidini açmaya hazırlanırken, Bitcoin fiyatları 30,000-40,000 dolar bölgesinde baskı altında kalıyor.

Milyarlarca dolarlık bir Bitcoin (BTC) yatırım fonuna bağlı potansiyel bir hisse satışının kriptopara biriminin spot fiyatlarını düşürüp düşürmeyeceği, analistler arasında hararetli bir şekilde tartışılan bir konu haline geldi.

Argüman, kurumsal yatırımcıların ürünü GBTC aracılığıyla Bitcoin pazarında dolaylı risk elde etmelerini sağlayan dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi olan Grayscale Bitcoin Trust ile ilgili. Yatırımcılar, Bitcoin veya ABD doları ile ödeme yaparak günlük özel yerleşimlerde doğrudan Grayscale aracılığıyla GBTC hisselerini satın alırlar.

Bitcoin

Bununla birlikte, yatırımcılar GBTC hisselerini ancak ikincil piyasalarda altı aylık bir kilitlenme döneminden sonra diğer taraflara satabilirler. Bu nedenle, satış anındaki piyasa fiyatı yerel varlık değerinin üzerine çıktığında bir primle tasfiye etmeyi beklerler.

Öte yandan, piyasa fiyatı yerel varlık değerinin altına düştüğünde GBTC hisselerinin tasfiye edilmesi zarar getirir. Bu nedenle, yatırımcılar GBTC varlıklarını elden çıkarmaya karar verirlerse, finansal bir kayıp için bunu yapmak zorunda kalacaklardır. Bunun nedeni, hissenin 24 Şubat 2021’den beri yerel varlık değeri altında indirimli olarak işlem görmesidir.

JPMorgan’daki stratejistler de dahil olmak üzere bazı analistler, akredite yatırımcıların GBTC varlıklarının en azından bir kısmını Temmuz kilit açma döneminden sonra satacağına inanıyor. Bu nedenle devam eden Bitcoin piyasası düşüş trendini daha da ağırlaştırıyor.

“Bu haftaki düzeltmeye rağmen, daha genel olarak Bitcoin ve kripto pazarları için olumsuz bakış açımızdan vazgeçmek istemiyoruz. JPMorgan’ın baş stratejisti Nikolaas Panigirtzoglou, müşterilere bir notta, bazı iyileşmelere rağmen, sinyallerimiz genel olarak düşüş eğiliminde.”

Bununla birlikte, diğer analistler, olayın Temmuz ayında satıcıları piyasadan çekeceğine ve tüm zamanların en yüksek seviyelerini kırmak için hem volatilite hem de yükseliş potansiyeline yol açacağına inanıyor.

Bitcoin Fiyatı Bu Kilit Açma ile İlgili mi ?

Panigirtzoglou, Aralık 2020’de yatırımcılar tarafından yaklaşık %40 primle alınan GBTC hisseleri olduğunu açıkladı. Bu, Temmuz ayı sonuna kadar yaklaşık 140.000 Bitcoin değerinde hissenin kilidinin açılacağı anlamına geliyor. Nisan ortasından Haziran ortasına kadar yaklaşık 139.000 Bitcoin piyasaya sürüldü, bu aynı zamanda BTC/USD’nin yaklaşık 65.000 dolardan 28.800 dolara kadar düşmesiyle aynı zamana denk geldi.

Bitcoin

Lyn Alden Investment Strategy’nin kurucusu Lyn Alden, spot Bitcoin fiyat çöküşü ile Grayscale’in GBTC kilit açma dönemleri arasındaki korelasyona dikkat çekti ve Temmuz ayında daha fazla hissenin kilidinin açılmasıyla aynı şeyin gerçekleşebileceğini belirtti. Alden, korelasyonun Grayscale’in “nötr arbitraj ticaretinde” bir yavaşlamaya işaret ettiğini ima etti.

Arbitraj ticaretinde kurumsal yatırımcılar (hedge fonları gibi) GBTC hisselerini satın almak için Bitcoin ödünç alır. Ardından, kilitleme süresi sona erdikten sonra, bu yatırımcılar GBTC hisselerini ikincil piyasalara perakende yatırımcılara, genellikle bir prim karşılığında satarlar. Ardından, ödünç alınan Bitcoin’i borç verenlere iade eder ve aradaki farkı cebe indirirler. Ancak, ExoAlpha’dan David Lifchitz’e göre, arbitraj stratejisi Bitcoin fiyatının düşmesine katkıda bulunmuş, ancak bu düşüşe neden olmamış olabilir.

Kriptopara, Bitcoin

Baş yatırım görevlisi, gerçek GBTC arbitraj ticaret stratejisinin derin cepleri olan yatırımcılar için olduğunu belirtti. Bunun nedeni, GBTC kilitlenme döneminde kısa Bitcoin pozisyonunu tutmaları gerekmesidir – fazla mesai maliyetleri, arbitraj yapan fiyat farkını dengeleme riski taşır.

“Ve karşılığında açığa BTC satmayan BTC’ye kıyasla indirimli GBTC hisselerinin basit alıcıları için, kârları GBTC’yi satın aldıkları fiyata bağlıdır: 40 bin dolar ile 60 bin dolar arasında satın alırlarsa, bugün kırmızı… ve henüz satmak istemeyebilir ve kayıplarını kilitlemek istemeyebilir”

Grayscale’in CEO’su Michael Sonnenshein, Barron’s’a yatırımcıların GBTC hisselerini orta ve uzun vadeli bir görünümle satın aldıklarını söyledi. Bu nedenle, kilidi açıldıktan hemen sonra varlıklarını bırakmak istemeyebilirler.

Son olarak Sonnenshein ekledi:

“Genel olarak yatırımcıların herhangi bir likidite elde etmeyi düşünmeden önce net varlık değerine veya Bitcoin’e göre hisse fiyatlarının nerede olduğunu kesinlikle düşüneceklerini söyleyebilirim.”

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Bitcoin

Az Alkmaar Futbol Kulübü Bitcoin (BTC) İle Ödeme Alacak

Kriptopara, Bitcoin

Darknet Üzerinde BTC ve ETH ile Covid-19 Aşı ve Aşı Pasaportları Ticareti Yapılıyor