içinde ,

Bitcoin Düşerken BTC Balinaları Ne Yapıyor? Bu Verilere Dikkat!

Bitcoin düşerken, Bitcoin balinaları 18 ayın en düşük seviyesine düşüyor. Borsalara Bitcoin girişleri son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

Kripto piyasası son zamanlarda zor günler geçiriyor ve en büyük kripto para birimi olan Bitcoin bile bundan kurtulamadı. Bitcoin bir ay içerisinde 40 bin dolardan 29 bin dolara kadar düştü. Kaydedilen fiyat düşüşü, piyasada bir panik yaratıyor ve HODL’ların pes etmesine neden olabilir.

Glassnode tarafından yayınlanan bilgilere göre BTC balinalarının sayısı endişe verici bir oranda azalıyor. 19 Ocak 2022 itibariyle piyasadaki BTC balinaları toplam 1.781 adetti. Bugün, BTC balinalarının sayısı 18 ayın en düşük seviyesi olan 1.776’ya düştü. Verilere göre, bu eksilen balinalar Bitcoin’lerini borsalara aktarıyor.

100 BTC’nin üzerinde tutan Bitcoin yatırımcılarının (balinalar) düşüşü, büyük yatırımcıların artık kendilerine güvenmediklerini ve kayıpları önlemek için varlıklarını sürekli olarak sattıklarını gösteren endişe verici bir işarettir.

Borsalara Bitcoin Aktarılıyor

Santiment tarafından toplanan veriler, borsaların balinalar tarafından kontrol edilen harici cüzdanlardan ani bir Bitcoin akışı yaşadığını gösteriyor.

Sadece bir hafta içinde, giriş oranı BTC’nin toplam arzının %0.52’sini temsil eden bir marjla yükseldi. Arzın şu anda 19 milyonun üzerinde madencilikte olduğu düşünüldüğünde, bu çok fazla Bitcoin anlamına gelmektedir. Bu, kripto borsaları tarafından 16 ayda görülen en yüksek giriş oranıdır.

Glassnodes raporları ayrıca döviz girişlerini de göstermektedir. BTC Balinaları, son 7 gün içinde borsalara yaklaşık 105 milyon dolar taşıdı. Bu, 6 aydaki en yüksek rakamı işaret ediyor. Önceki 6 aylık rekor 104,9 milyon dolar civarındaydı.

Her gün, borsalara binlerce Bitcoin aktarımı yapılıyor. Veriler, 24 saat içinde 28 bin Bitcoin’in daha borsalara aktarıldığını gösteriyor.

Bitcoin’in bu aktif balina faaliyetleri her zamankinden farklı seviyede olduğu için bu verileri ele aldık. Piyasalar günden güne kırmızılaşıyor. Kripto piyasasının ani hareketler yaptığı zaten bilindiği için, devam eden fiyat düşüşleri balinaları damping moduna sokmuş olabilir. Öte yandan, balinalar ellerinde bulundurdukları Bitcoin’leri satmak için tutmayabilirler. Onlar da borsalardaki diğer kritpo para birimlerini satın almak için borsalara aktarım yapıyor olabilirler. Fakat aktarılan Bitcoin oranlarının yüksek olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Balinaların, belirli bir piyasa hareketi öngörüyorlarsa, Bitcoin’lerini satmak ya da piyasadaki volatilitede değerlendirmek için hareket edip etmedikleri hala net değil. Bir damping, Bitcoin pazarında daha fazla düşüşe yol açar ve muhtemelen daha fazla dampinge neden olur. Öte yandan, balinaların istikrarlı bir şekilde Bitcoin’lerini tutması, piyasayı istikrara kavuşturabilir. Bu durum daha fazla yatırımcının güveninin kazanılmasına sebep olabilir. Böylece yatırımcıları cezbedebilir ve Bitcoin’in fiyatı yükseltebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. KoinSaati İçerik Editörü

Terra (LUNA) Nedir? UST Algoritmik Stablecoin Protokolü

Terra (LUNA) Çöküşüyle Hangi Coin’ler Etkilendi?