AltcoinBitcoin (BTC)KoinSaati AkademiKriptopara

Bitcoin Dominance Nedir?

Bitcoin dominance, kelime anlamı olarak üstünlük anlamına gelmektedir. Burada üstünlük olarak geçen asıl ana fikir, pazardaki üstünlük veya pazar hakimiyet olarak yorumlanabilir.

Bitcoin, 2009 yılından beri kripto para piyasasının en büyük aktörü konumundadır. Piyasada binlerce kripto para birimi olmasına rağmen hiçbir kripto para, piyasa hakimiyeti bakımından Bitcoin’in önüne geçmeyi başaramamıştır. Bitcoin Dominance, Bitcoin’in sahip olduğu piyasa değerinin kripto para piyasasının genel değerine oranını ifade eden bir veri olarak bilinmektedir.

Bitcoin Dominance Nasıl Hesaplanır?

Bitcoin Dominance = Bitcoin Marketcap / Toplam Marketcap (Bitcoin Marketcap + Altcoin Marketcap) olarak hesaplanmaktadır.

Bitcoin Dominance

Buna birkaç örnek vermek gerekirse, şu şekilde verebiliriz:

“Diyelim ki BTC Marketcap 100 Milyon Dolar olsun, Altcoin Marketcap de 200 Milyon Dolar olsun ve bu oranlara bağlı olarak Bitcoin Dominance 100/200 sonucundan %50 oranı çıkar. Bunun haricinde başka bir örnek vermek gerekirse, BTC yine 100 Milyon Dolar olsun, Altcoin Marketcap ise 150 Milyon Dolara düşsün, yani 100/150 sonucunda %66 oranı çıkar. Bu formülü kullanarak bu oranları hesaplayabilirsiniz.”

Bir diğer en çok karıştırılan ve bazen yanlış anlaşılan bir durum ise BTC Dominance’ın düşüyor olması altcoinlere hareket getireceği olarak ifade ediliyor. Böyle bir garanti durumu yoktur, altcoinlere hareket gelmesi için Altcoin Marketcap’in yükselmesi gerekmektedir. Yani, paranın altcoinlere akması gerekmektedir. Bu sağlanırsa altcoinlerde hareket başlar ve uzun zamandır beklenen yeni yükselişler kapıyı aralayabilir.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Başa dön tuşu