in , ,

Bitcoin Dominance Nedir ? Nasıl Yorumlanır ?

Dominance kelime anlamıyla hakimiyet demektir. Bir kripto para biriminin hakimiyeti, o paranın toplam piyasa değerinin, kripto para piyasasının genel değerine oranlanmasıyla ölçülür. Bitcoin Dominance, lider kripto para birimi Bitcoin’in piyasadaki hakimiyetini gösterir.

Bitcoin Dominance, Bitcoin’in toplam piyasa değerinin kripto para piyasasının genel değerine oranlanması ile hesaplanan bir veridir. Bir örnek vermek gerekirse; kripto paraların toplam değeri 500milyar USD olsun. Bitcoin’in toplam piyasa değerine ise 300milyar USD diyelim. Bitcoin Dominance, bu örnekte %60 olarak hesaplanacaktır.

Bitcoin

Bitcoin Dominance’ın Değişim Süreci

2013 yılından bu yana sık sık değişim göstermiştir. Bitcoin 2013 yılında %96 ile en baskın kripto para birimiydi. 2017 yılına kadar %90’a yakın bir seyirle devam eden Bitcoin Dominance kısa bir süre Ripple (XRP) Dominance’ının %13 seviyesine çıkmasıyla düşüş yaşamıştır. 2017’de Ethereum (ETH) popüler hale gelir ve Bitcoin Dominance en sert düşüşünü yaşar. Altı ay içerisinde %86’dan %37ye düşen oran şu ana kadarki en düşük oranlardan biridir. Bitcoin’in 20,000 dolar rekorunu kırmasının ardından 2018 yılına kadar bu oran hızla düştü. Ancak bu durum çok uzun sürmedi ve BTC’nin piyasa hakimiyeti tekrardan %60 seviyelerine yükseldi.

Bu yazıyı yazdığım saatlerde Bitcoin Dominance 61.20 seviyesinde seyrediyor.

Bitcoin Dominance

Kaynak: TradingView (Güncel olarak takip edebilirsiniz.)

Şimdi ise güncel olarak Bitcoin Dominance oranını hesaplayalım.
Şu anda BTC toplam piyasa değeri yaklaşık 900milyar USD civarında; bu linkten güncel olarak takip edebilirsiniz
Toplam kripto para piyasa Değeri ise 1.468trilyon USD civarında; bu linkten güncel olarak takip edebilirsiniz.
Dominance’ı hesaplamak için birbirine oranladığımızda yaklaşık %60 sonucu çıkmaktadır.

Bitcoin Dominance Nasıl Yorumlanır?

Peki, kripto para dünyasında sıkça duyduğunuz Bitcoin Dominance neden önemlidir ve nasıl yorumlanır? Bitcoin hakimiyet oranının piyasada yükselmesi, kripto dünyasında Bitcoin’e güvenin arttığını gösterir. Diğer yandan BTC Dominance oranının yükselmesi altcoinlerin BTC karşısında değer kaybedeceği anlamına da gelebilir. Birçok analist BTC Dominance oranı artışını, BTC’nin yükseliş göstereceği şeklinde yorumlar. Analistlere göre bu orandaki artış, piyasada altcoinlerden BTC’ye doğru bir geçiş yapıldığının göstergesidir.

Bitcoin

Bitcoin Dominance oranının azalması ise yukarıda söylediklerimizin tersi bir etkiye sahiptir. Piyasada BTC hakimiyetinin düşüşte olduğu, yatırımcıların altcoinlere geçiş yaptığı şeklinde yorumlanabilir.Dominance oranının artışının bir diğer sebebi ise piyasaya yeni giren paranın BTC tarafına kayması ile olabilir. Diğer yandan ise eğer yeni giren para altcoin tarafına kayarsa Dominance düşecek, Altcoin Dominance’ı artış gösterecektir.

Genel açıklama: Burada ele alınanlar “Yatırım Tavsiyesi Değildir”. Herhangi bir şeye yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Bitcoin, kripto para

Bitcoin (BTC) Herkes İçin Radikal Bir Teknoloji

Geleceğin Freelance Platformu: Hyve Platformuna Kısa Bir Giriş