Bitcoin, Dijital Göçebeler ve Vatandaşlığın Değişen Temelleri

Bitcoin belki de yüzyılın devrimi olarak finans dışında da birçok kavramda çığır açıyor. Bu kavramlardan bazıları da milliyet ve vatandaşlık…

Bitcoin

Milliyet; uzun zamandır ulusal kültür, medeniyet, gelenekler, alışkanlıklar, din, inanç ve hatta bazılarına göre bir ırkın kombinasyonu olan insan kimliğinin belirleyici köşe taşlarından biri olmuştur. Küresel mevzuat, jeopolitik ve uluslararası ilişkiler içinde bir bireyi tanımlayan bir dizi özellik, bir pasaportun sayfalarında belirtilir, böylece bir kişiye söz konusu ulusun statüsüne göre haklar ve fırsatlar veya baskı ve sınırlamalar verilir.

Modern çağın gasp edilmesiyle ve küresel ağın insanlar arasındaki iletişim ve etkileşim sınırlarını etkili bir şekilde silmesiyle birlikte, ulusal bir kimlik sorunu ve giderek artan merkeziyetsizleşme baskısına dayanma yeteneği akut hale geldi. Değerler, normlar, yaşam tarzları ve hevesler artık göz açıp kapayıncaya kadar sınırları aşıyor, çoğu zaman ulusların kurucu ilkelerini aşındırdığı ve liberalleşmeyi sadece jeopolitik anlamda değil, ekonomik anlamda da güçlü bir araç haline getirdiği görülüyor.

Bitcoin

Para, herhangi bir ulusun en önemli temel araçlarından biri, ekonomisinin can damarı ve ulusal finansal istikrarın bir simgesidir. Bununla birlikte, dijital para birimlerinin bir bütün olarak küresel ekonomiye kafa tutmasıyla birlikte, ulusal finansal egemenlik sorunu da aynı derecede artıyor. Ulusu olmayan bir ordu gibi, kriptopara birimleri ulusal ekonomiler arasında sıralanıyor, kullanıcı yığınlarını bastırıyor, insanları netizenlere (internet vatandaşlarına) ve küresel sakinlere dönüştürüyor.

Dijital Göçebeler

Telekomünikasyon ve bankacılık sisteminin sınır ötesi doğası, çalışmayı oldukça gevşek bir terim haline getirdi. Çalışma kavramı bir zamanlar işyerine gidip dokuzdan beşe kadar sıkı bir zorunluluk iken, şimdi daha çok, nerede tamamlandıklarına bakılmaksızın, belirlenmiş görevlerin tamamlanmasını öngören bir kavrama dönüştü.

Dijital göçebe kavramı, geçimini sağlamak için telekomünikasyona ve dijital donanıma güvenen ve yabancı ülkelerden uzaktan çalışan bireylere ilişkin nispeten yeni bir kavramdır. Kafeler, otel lobileri, restoranlar, ortak çalışma alanları ve hatta mobil evler gibi internet erişimi olan herhangi bir yerden çalışan dijital göçebeler için istikrarlı bir iş yeri bir gereklilik değildir. Dijital göçebelerin ödeme aldığı görevler, doğası gereği büyük ölçüde dijital olduklarından ve programlama ve dijital tasarımdan kripto proje geliştirmeye veya çevrimiçi ticarete kadar her şeyi kapsadıkları için herhangi bir özel çalışma düzeni gerektirmez.

Bitcoin

Bu tür bir konum bağımsızlığı aynı zamanda bir vatandaşlık ihtiyacı konusunda bir dereceye kadar özgürlüğe yol açar, böylece pasaportu sadece bir sınır açma anahtarına dönüştürür. Dijital göçebelerin, merkeziyetsiz para birimlerinin en aktif kullanıcılarından bazıları olduğu düşünüldüğünde, bu tür bir merkeziyetsizleşme özellikle önemlidir.

Kriptopara birimlerine güvenmek, onları yerel itibari para birimlerinin rezervlerini tutma ihtiyacından veya kazançları için döviz kurları konusunda endişelenmekten kurtarır. Birçok dijital göçebe, tam zamanlı işler yerine kısa süreli işlere güvendiğinden, kriptopara birimlerinde sınır ötesi ödemeler almak onları esasen dijital bir ekonominin vatandaşları olarak konumlandırıyor.

Devlet Arka Planda

Devlet, kendi topraklarında kamu hizmetlerinin ana sağlayıcısıdır. Ancak kriptopara birimlerinin son derece rekabetçi ve uygun bir ödeme aracı haline gelmesi ve dünya çapında giderek daha fazla kabul görmesiyle, devlet yetkililerinin uzun süredir sahip oldukları tekelliklerini tehdit ediyor.

Örneğin, kripto kullanıcılarına Bitcoin karşılığında için uyruklarını veya ikamet yerlerini seçme imkanı verilirse, bu durum kripto kullanıcılarını devleti isteğe bağlı bir hizmet sağlayıcı olarak görmeye teşvik edilebilir. Plan B Pasaportu gibi, kripto zengini müşterilerin ilgili pasaportu seçmesi ve satın alması için teklif sunan projeler var. Tropik cennetler, varlıklı vatandaşları çekmek ve dahil olan tüm avantajlarla pasaport satmak için projeyle işbirliği yapıyor.

Vatandaşlık, pasaport, vergi dairesi veya ikametgahın kriptoda satılmasıyla, her devlet, merkeziyetsiz para birimlerinin artan gücünü kendi lehine nasıl kullanabileceğini düşünmeye başlamalıdır. Netizenlere dönüşmeye meyilli vatandaşları elde tutmak için devlet hizmetleri düzeyinde kripto ödemelerinin benimsenmesi ve entegrasyonu, artık dijital dünyada marjinal bir bölgeye dönüşmekten kaçınmak isteyen her devletin ana ulusal, demografik ve ekonomik hedeflerinden biri haline gelmelidir.

Teşvik ve Motivasyon

Bitcoin, vatandaşları güçlendiriyor ve devletleri, birçoğu önemli miktarda dijital varlığa sahip olan yeni bir netizen demografisini çekmek için daha iyisini yapmaya ve daha iyi koruma sunmaya teşvik ediyor. Yatırımcıları çekmek, herhangi bir ulusal ekonomik ekibin ana hedeflerinden biridir ve varlıkları genellikle milyonlarca ve hatta milyarlarca ABD Doları eşdeğerinde değerlenen dijital para sahiplerini göz ardı etmek pek akıllıca olmayabilir.

Bitcoin

Pasaport satmak, vergi kaçırmak veya vergi cennetleri sunmakla ilgili değil, sürekli değişen ve giderek daha düşmanca hale gelen küresel ekonomik ortamda iş yapma meselesidir. Devletlerin, artan dijital göçebe nüfusuna, merkeziyetsiz para kullanıcılarına veya sadece internet vatandaşlarına özel olarak hitap etmesi, ileride hayatta kalmaları için hayati bir önem taşıyabilir.

Sonuç Olarak;

Bitcoin ve diğer kriptopara birimleri zamanla küresel olarak düzenlenecek ve bu nedenle ulusların ulusal olmanın ne anlama geldiğini tanımlayan kemikleşmiş kavramların bazılarını yeniden gözden geçirmeleri zorunludur. Kriptopara birimleri gibi yıkıcı güçler, geleneksel finansal sistemin yıkmadığı sınırların kalıntılarını sonunda silme potansiyeline sahiptir. Gözetmenler yerine hizmet sağlayıcılar olarak rollerini yakalamaya ve yeniden tanımlamaya başlamak veya insani ilerlemenin çeperine düşme riskini almak ulusların elindedir.

Kaynak: AAX Academy

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Yabancı Kripto Fenomenleri

Yabancı Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu?

Peter Schiff: Bitcoin Almadığım İçin Pişmanım, BTC Fiyatı 100.000 Doları Görecek