in ,

Bitcoin Çöküşün Eşiğinde mi? | Glassnode Verileri Ne Diyor?

Bitcoin

Glassnode’dan alınan verilere göre, Ağustos’tan Eylül’e kadar daha yüksek bir fiyata BTC satın alan yatırımcılar nedeniyle Bitcoin çöküşün eşiğinde.

Glassnode analistlerinin son raporlarında vardıkları sonuç şudur: Mevcut piyasa katılımcılarının çoğu, uzun vadeli Bitcoin sahipleridir. Uzmanlara göre bu yazının hazırlandığı sırada tüm cüzdanların yaklaşık %9.6’sı Ağustos ve Eylül aylarında satın alınan Bitcoin’lere sahip.


Görsel Kaynak: Atoz Markets

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi, mevcut durum fraktal olarak Temmuz-Ekim 2020’ye benziyor. Ardından, Mart 2020’deki çöküşten keskin bir toparlanmanın ardından benzer bir “eksi” adres hacmi vardı. Holderlar hala panik satışlarına direnebildi ve ardından ünlü ralli gerçekleşti ve Bitcoin 20.000 $ ‘a yükseldi.

Glassnode’da yazılanlar gibi kilit soru, lider kripto ara birimini Ağustos’tan Eylül’e kadar satın alan Bitcoin sahiplerinin varlıklarını kendilerine zararına satıp satmayacağıdır. Eğer satarsa, bu Bitcoin’in daha fazla değer kaybetmesine neden olabilir.

Ayrıca, Bitcoin satın alarak potansiyel olarak yeterli desteği sağlayabilecek kalan holderların ayıların planlarına müdahale edip etmeyeceği bir başka sorudur. Uzmanlara göre, hodlerlar en azından pozisyonlarını mevcut konumlarında tutmaya çalışabilir. Bunun nedeni, uzun vadeli yatırımcıların artık Bitcoin’in %80’inden fazlasını dolaşımda tutmasıdır. Glassnode, zincirdeki düşük aktiviteye rağmen, hala “aşırı kriptopara tutma davranışına” dair ipuçları olduğunu yazıyor.

BTC/USD çiftindeki Bitcoin fiyatı, yazı yazılırken 42,034 USD’dir. Piyasa değeri 790,9 milyar dolara düşmüş durumda.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

AMM, Unıswap

Çin Kripto Yasakları Kullanıcıları Uniswap Gibi Merkeziyetsiz Borsa Kullanmaya Teşvik Ediyor

Bitcoin

Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor, Düşüş Devam Edecek mi?