in ,

Bitcoin Cash (BCH) Nedir? Nasıl Alınır?

kripto

Bitcoin Cash, 2017 yılında Bitcoin ağı üzerinden ayrılarak oluşturulmuş bir kripto para birimidir. 

Bitcoin ağında bulunan blok kaydedebilen işlemlerin belli bir limit ile kısıtlanması, yapılan işlemlerin yavaşlamasına neden olmaktadır. Bitcoin Cash, bu sorunun önüne geçmiş ve para gönderip alma işlemlerindeki zorlukların aşılmasını amaçlamıştır. 

Bitcoin ağında yaşanan sıkıntıların giderilmesi birçok kez gündeme gelmiş olsa da bir merkezin olmayışı bu tarz bir yeniliği imkansız hale getirmekteydi. Bitcoin geliştiricileri bu sorunun çözümü olarak Bitcoin sistemini değiştirmek yerine aynı blok zincir üzerinden yeni bir kripto para üretmeyi tercih ettiler. 

Bitcoin Cash Neden Oluşturuldu? 

Bitcoin Cash’in oluşturulmasında birçok önemli faktör bulunmaktadır. 

Bitcoin ağında yapılan işlemlerin belirli bir limiti olmasından dolayı işlem hızlarının yavaş olması Bitcoin Cash’in ortaya çıkmasının nedenlerinden biridir. Bu hızlı işlem imkanlarının araştırılmasıyla birlikte Amaury Sechet öncülüğünde bir ekip, blok büyüklüğü sınırını yükseltmek ve daha hızlı bir altyapı oluşturmak için çalışmalara başladı.

Daha sonrasında yazılım altyapısına yeni işlevler kazandırmak için yapılan ve mecburi çatallanma anlamına gelen hard fork ile 1 Nisan 2017’de BCH ortaya çıktı. Bununla birlikte kullanıcıların hesaplarındaki BTC miktarı kadar BCH tanımlandı. 

Bitcoin de blok boyutlarının kapasitesinin 1 MB olması işlemlerin yavaş olmasına neden oluyordu. Bitcoin Cash bu kapasiteyi 8MB’a çıkardı ve böylece işlem hızlarını oldukça artırdı. 

Bitcoin Cash Madenciliği Yapılır mı?

Bitcoin Cash madenciliğini bireysel olarak ya da bir havuza dahil olarak gerçekleştirebilirsiniz. Blok tanımlama işleminin zorlu bir süreç olmasından dolayı eğer yeterli ekipmanınız bulunmuyorsa bir havuza katılmanız daha kârlı olacaktır. 

Bitcoin (BTC)

Bitcoin Cash ve BTC Arasındaki Fark 

  • BTC Blok Limiti 1MB BCH ise 8MB
  • Bitcoin SegWit protokolü kullanır, BCH de SegWit protokolü çıkarılmıştır.
  • Bitcoin Cash BTC’ye nazaran daha hızlı ve ucuz bir işlem sistemine sahiptir. 

BCH İstatistikleri

Maksimum arzı 21 milyon olan BCH’nin dolaşımdaki arzı ise 19 milyon 425 bin 850’dir. BCH, bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 4 bin 355 dolar seviyesini 20 Aralık 2017’de görürken, gördüğü en düşük fiyat olan 75 dolar seviyesini 15 Aralık 2018’de görmüştür. 

BCH Nasıl Alınır? 

BCH; Binance, Coinbase, Bithumb, Kraken, KuCoin gibi birçok büyük kripto varlık alım satım platformu üzerinde listelenmektedir. BCH almak isteyen yatırımcılar yine bu platformlar üzerinden kolaylıkla BCH alabilir, satabilir ve ellerinde tutabilirler. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Bitcoin ETF Başvuruları Devam Ediyor

Legia Warsaw Fan Token (LEG) Nedir? Nasıl Alınır?