in , ,

Bitcoin (BTC)’de Geçtiğimiz Haftanın Önemli Gelişmeleri

Kripto

27 Aralık tarihinde 51.000 dolar direncinden reddedilerek sert düşüşler gerçekleştiren Bitcoin (BTC), 45.900 dolar desteğini test etmeye geldiği süreçte, FED’in Aralık 2021 tutanaklarının açıklanması ile bu düşüşlerin devam ederek 41.900 desteğine kadar düşüş trendini sürdürdü.

ABD merkez bankasının, açıklanan tutanaklar sonrasında faiz artırımı için Mayıs 2022 beklentilerinin Mart 2022’ye çekilmesi bu sert düşüşlerin başlıca sebeplerinden biri oldu. 2022 yılında 3 faiz artırımı gerçekleştireceğini daha önceden belirten FED’in bu süreç için bir tarih belirtmemesi üzerine, Mayıs 2022 tarihinin öne çıkması, dolar karşısında fiyatlanan bütün yatırım araçlarında panik satışlarına neden oldu.

Aynı hafta içerisinde Kazakistan’da yaşanan iç karışıklıkların, ülkede elektrik kesintilerine neden olarak madencilik açısından Bitcoin madencilerini sekteye uğratması da düşüşlerde etkili oldu. Dünya çapında Bitcoin madencilik çalışmalarının yaklaşık %20’sini barındıran Kazakistan, bu iç karışıklıklar sonrası panik satışlarının devam etmesine sebep oldu.

Bitcoin (BTC)
Bitcoin (BTC) Teknik Analizi | 9 Ocak 2022

Teknik açıdan bakacak olursak, 41.900 dolar desteğinin altında gerçekleşen fiyatlanmalar sonrası yatay bir görünüme bürünen Bitcoin (BTC), 41.900 dola altında kaldığı sürece 39.500 dolar seviyelerindeki desteği test etme olasılığı da artıyor.

41.900 dolar üzerinde gerçekleşecek haftalık kapanışın gerçekleşmesi halinde ise, 43.600 dolar seviyelerindeki ara desteğe kadar yukarı yönlü bir hareket gerçekleştirebilir. 43.600 dolar seviyelerindeki ara desteğin kırılımı halinde oluşacak yeni yüksek tepe ile 44.000 dolar seviyelerine kadar yukarı yönlü ivmesini devam ettirerek 44.000-45.900 bölgesindeki direnci test etmeye kadar gidebilir.

Gün içinde paylaştığım teknik analizlerim için Twitter adresimi takip edebilirsiniz.

Twitter: Kripto Kirpi

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

TBMM Yeni Kripto Yasasını Tartışacak

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 09.01.2022