in

Bitcoin (BTC)’de Dip Noktası Neresi?

Bitcoin, Ayı,

Bitcoin (BTC) savunucusu ve MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, geçtiğimiz gün CNBC’de yaptığı röportajda ABD senatörleri tarafından önerilen yeni kripto yasa tasarısı hakkında yorum yaparken, Bitcoin (BTC)’nin 1 milyon dolar seviyesine ulaşacağını iddia etti.  

Bitcoin’in daha fazla düşmesini ve MicroStrategy’nin devasa BTC yatırımından sonra önemli kayıplar yaşamasını bekleyip beklemediği sorulduğunda, Michael Saylor’ın cevabı, “Bitcoin kesinlikle sıfıra gitmeyecek. Sıfıra gitmeyecekse, o zaman milyon dolar seviyesine gidebilir.” şeklinde oldu. 

Saylor, Bitcoin’nin altından ve altının olmak istediği her şeyden daha iyi bir konumda olduğunu belirtirken, “BTC, altının değerinde olsaydı yalnızca $500 bin dolar seviyesinde olurdu.” dedi. 

Boğa Piyasasında Önce Dip Neresi Olur?

Uzmanlar, Bitcoin (BTC)’nin $14.000 seviyesine kadar geri çekilebileceğini iddia ediyor. Bitcoin (BTC)’nin halving cycle’larını içeren tarihsel modeller, BTC’nin yılın ikinci yarısında  $14.000 – $21.000 seviyesi arasından bir yerde fiyatlanabileceğini gösteriyor. 

Bear, bitcoin

Valkyrie Investments araştırma başkanı Josh Olszewicz, “Bu rallinin boğa tuzağı olduğuna ve Bitcoin’in kısa ömürlü bir kazanımı olabileceğine inanıyoruz, düşüş eğiliminin devam etme ihtimali daha fazla. Yüksek enflasyon nedeniyle küresel ekonomideki belirsizlik ve merkez bankalarının sıkılaştırma hamleleri ile birlikte resesyona girme olasılığımız, muhtemelen en azından yaz sonuna kadar tüm varlıkları aşağı çekmeye zorlayacak. Bu faktörlerin bir araya gelmesi, Bitcoin (BTC)’nin ilerleyen aylarda toplanmadan önce $22.000’’a kadar geri çekilmesine yol açacağına inanıyoruz. Bu nokta, birçok kurum ve büyük şirketin dijital varlığı satın aldığı seviyedir.” yorumunda bulundu. 

Ünlü kripto analisti Benjamin Cowen ise Twitter üzerinden bir anket gerçekleştirdi. Anketin sorusu “Bitcoin için ilk ne olur?” idi ve biri $35.000 diğeri ise $25.000 seviyeleri olan iki seçenek sunulmuştu. Ankete 14 bin kişi katılırken, katılımcıların yaklaşık %54’ü $25.000 seviyesi tahmininde bulundu. Bu anket teknik analizin yanında yatırımcı psikolojisi ve beklentiler açısından da piyasanın yönü açısından ışık tutar nitelikte. 

Benjamin Cowen’ın başka bir anketinde ise “Bitcoin market cylce dibi neresi olur?” sorusunu yöneltmiş. Ankete 86 bin kişi yanıtlarken, seçenekler arasında %38 ile $20.000 – $25.000 bandı ilk sırayı almış. Cowen ardından sonuca yönelik, “Peki bu, Bitcoin piyasa döngüsünün dibinin 20 bin ila 25 bin dolar arasında olmadığını mı ortaya koyuyor?” yorumunda bulunmuş. 

Cowen’ın 8 Mayıs tarihli başka bir postu ise “…Ayı piyasası aylardır burada ve muhtemelen bir süre daha kızışacak. Bunun bir makro dip sinyali olduğunu umalım, ama öyle olduğunu sanmıyorum. Bir sonraki yarılanmadan önce yeni bir ATH’ye ulaşmış olsak bile, bu mevcut ayı piyasasının acımasızlığını değiştirmez. Bitcoin, 2021 yazının en düşük seviyelerine çekilse bile, bundan sonra ne gelirse gelsin kesinlikle yeni bir döngü gibi hissettirecek.” yorumunda bulunarak uzun vadede dip noktasına yönelik beklentisini belirtmiş gibi gözüküyor.

Bitcoin (BTC) sert eri çekilmenin ardından $30.000 civarında konsolide olma çabasını sürdürüyor. Teknik olarak ilk destekler $29.300 ve $28.700 seviyelerinde bulunuyor. Bu seviyelerin altında bir sonraki destekler ise $28.000 ve $26.500 noktalarında. Buna karşılık ilk direnç $31.000 seviyesinde. Bir sonraki dirençler ise $32.400 ve $33.000 – $34.000 seviyeleri olarak görülüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Anthony Hopkins Ethereum Adı Aldı, Hangi NFT’leri Satın Alacağını Araştırıyor

Bitcoin (BTC) Kısa Vadede Yön Tayini İçin Kritik Seviyelerde!