in

Bitcoin (BTC)’de Ayı Piyasası Derinleşebilir

Bitcoin

Bazı analistler, Bitcoin (BTC) tarafında oluşan death cross formasyonunun ardından tarihsel fiyat hareketine bağlı olarak dijital varlığın $22.700 seviyesine çekilebileceği konusunda uyarıda bulunuyor. 

Durgunluk korkusu, S&P 500 %20 düşürüp ayı piyasasına sokarken, Bitcoin (BTC) ve altcoin’ler tarafında yeni düşüşlere neden olabilir. 

Kripto para araştırma firması Delphi Digital, 18 Mayıs’ta açık pozisyondaki Bitcoin (BTC) put/call oranının 0,72 ile son 12 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını belirtmişti. Delphi Digital analistleri “Yüksek bir put/call oranı, yatırımcıların Bitcoin’in satmaya devam edip etmeyeceği konusunda spekülasyon yaptığını veya portföylerini aşağı yönlü bir harekete karşı koruduğu anlamına gelebileceğini gösteriyor.” yorumunda bulunmuştu. 

Death Cross Formasyonu, Ayı Piyasasına İşaret Ediyor

Analistler tarihsel eğilimlere dayanarak $22.700 seviyesinin, Bitcoin (BTC) için bir sonraki yeni dip noktası olabileceğini düşünüyor. Bu varsayıma göre Bitcoin (BTC) geçen haftaki dip seviyesinden %40’tan fazla geri çekilebilir. 

Popüler trader ve analist Rekt Capital bir twitter serisinde, geçmiş hareketleri neticesinde Bitcoin (BTC)’nin $20.000 seviyesine yaklaşması gerektiğini belirtti. Twitter serisi, “2022 Ocak başında death cross meydana geldiğinden beri, Bitcoin (BTC) %40 düştü. Tarih, ne zaman bir death cross meydana gelse, Bitcoin (BTC)’nin daha derin bir olumsuzluk yaşadığını gösteriyor. Şimdi bir tane gerçekleştiğine göre potansiyel olarak ne bekleyebiliriz?” yorumuyla başlıyor. 

Death cross, 50 günlük hareketli ortalamanın, 200 günlük hareketli ortalama altına sarktığı durumda gerçekleşir. Genellikle geçmişte, böyle bir olay önemli fiyat düşüşlerini tetikledi, bu da Rekt Capital’in “kuşakların dipleri” olarak adlandırdığı şeye işaret ediyor.

Rekt Capital, tarihsel fiyat hareketlerinin ışığında durumu “death cross biraz gecikmeli olarak gerçekleşir. Bu yaşandığında birçok olumsuzluk zaten gerçekleşmiş olacak. Bununla birlikte, death cross, düşüş eğilimini doğruluyor ve derin geri çekilmelerden önce geliyor.” şeklinde yorumluyor. 

Analist, tespitini çeşitli dönemler üzerinden örnekler sunarak desteklerken, “Çoğu zaman, death cross öncesindeki Bitcoin (BTC) düzeltmesinin derinliği ile death cross sonrası tekrarlanan düzletme birbirine benzer.” yorumuyla örneklerini özetliyor. 

Rekt Capital güncel durumu ise “Bitcoin, death cross’tan önce 21 Kasım’dan bu yana %43 düştü. Bu tarihsel eğilimin devam etmesi durumunda (Bitcoin) death cross sonrası genel olarak %43’lük bir düzeltme için daha da geri çekilebilir. Bu, $22.700 seviyesinde sonuçlanabilir.” şeklinde yorumluyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Goldman Sachs

Goldman Sachs: Kripto’daki Düşüşün Ekonomiye Etkisi Çok Az

Avalanche Kurucusu Emin Gün Sirer: Avalanche’ın (AVAX) Terra (LUNA) Gibi Çökme Olasılığı Yok