in ,

Bitcoin (BTC) Yükselişine Kaldığı Yerden Devam Edebilecek mi?

Lider kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), 57.000 dolar seviyesi eşiğine yeniden tırmanmak için mücadele etse de, Bitcoin çehresindeki satın alma ilgisi son sürat devam ediyor. Dünyanın en çok sevilen kripto para birimi BTC, Tesla şirketinin CEO’su Elon Musk’ın tweet’inde yaklaşık 3.500 dolarlık bir değer kaybetmişti, ancak Cumartesi günü 57.545 dolarlık ATH rekorunu tekrardan yineledi.

Attığı tweet’lerle kripto para rallisini körükleyen Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, altının hem Bitcoin hem de nakitten daha iyi olduğunu söyleyen bir takipçisine yanıt verdi ve kripto paralarla ilgili dikkat çeken bir açıklamada bulundu.  Musk, Bitcoin’in piyasa değeri 1 trilyon doları geçtikten sonra Bitcoin fiyatının “yüksek göründüğünü” tweetledi. Bitcoin’in fiyatı, Musk darbesinden hızlı bir geri dönüş gerçekleştirdi, ancak piyasalar dünyanın en çok işlem gören kripto para varlığındaki son artışı değerlendirirken, 57.000 dolar seviyesinin üzerindeki daha fazla toparlanma durumu şu ana kadar belirsizliğini koruyor.

Bitcoin

Bununla birlikte “The Big Short” yatırımcısı Michael Burry, hükümetlerin pandemi sonrası pandemi sonrası ekonomik toparlanmanın neden olduğu yükselen enflasyonist baskıların ortasında para birimlerini korumak için Bitcoin ve altını ‘ezebilecekleri’ konusunda uyarıda bulundu. Bu esnada Cuma günü bir Bloomberg röportajında, Binance Kurucu Ortağı ve CEO’su Changpeng Zhao (namı diğer “CZ”) Bitcoin fiyatının neden daha fazla potansiyel taşıdığını şu sözlerle ifada etti:

“Güncel piyasa durumu kesinlikle Bitcoin’in nasıl ana akım haline geldiğini gösteriyor. Öyle inanıyorum ki bu, sadece buz dağının görünen kısmı. Şu an, bir önceki zirveyi biraz geçtik. Şu anda, temeller üç yıl öncesine göre çok daha güçlü. Çok daha fazla yatırımcı görüyoruz, çok daha fazla kurum geliyor… DeFi’nin yükselişe geçtiğini görüyoruz… Şimdi bu sektörde üç yıl öncesine göre çok daha fazla faaliyet var…

Ayrıca kullanıcı sayısını ilk kez açıklıyorum. Her gün ortalama 300,000 yeni kayıt sayısıyla bu alanda tüm zamanların en yüksek seviyelerine şahit oluyoruz.”

Bitcoin (BTC) Fiyatı İçin Bir Sonraki Hamle

BTC’nin günlük grafiği, Cumartesi günü oluşan klasik bir doji şamdanı desenini gösteriyor ve bu da zayıflayan boğa eğiliminin göstergesi olabilir. 14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI) aşırı alım bölgesinde yatay bir konuma geldi ve BTC boğaları için bir ihtiyat duygusu uyandırdı. BTC fiyatı bugün tekrar sahalara geri döndü ve bu yazının kaleme alındığı an itibariyle yaklaşık 56.660 dolar seviyesinde bir sıçrama girişiminde bulunuyor.

Bununla birlikte, yükseliş ivmesi, ancak 57.000 dolar seviyesinin üzerindeki bir kabulle yeniden çekiş kazanabilir.  Daha sonra, 57.500 doların üzerindeki rekor seviyeler yeniden test edilebilir. Direnç seviyesinin kırılamaması halinde, satıcıların kontrollerini genişletmek için 54.108 doların altında bir destek bölgesi bulmaları gerekiyor.

Genel açıklama: Burada ele alınanlar “Yatırım Tavsiyesi Değildir”. Herhangi bir şeye yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bu Hafta En Çok Dikkat Çeken 3 DeFi Projesi

Bitcoin (BTC) 6 Haneli Rakamlara Ulaşabilecek mi?